تبلیغات بنری
چهار ماه بعد از شروع اپیدمی کووید١٩، دولت آمریکا اعلام کرد دارویی که قبلاً برای درمان "اِبولا" به کار می‌رفته، علیه ویروس کرونا نیز کارگر افتاده و بهبود بیماران را تسریع کرده است. محافل علمی جهان منتظر انتشار نتایج کامل آزمایش‌ها هستند. اما چینی‌ها گفته‌اند که در مورد تأثیر داروی "رِم‌دِسیویر" هنوز قانع نشده‌اند.     با اینکه هنوز نتایج دقیق و کامل آزمایش‌های آمریکایی‌ها منتشر نشده، اما به نظر می‌رسد که این گام تازه، مهم‌ترین پیشرفت دارویی…

چهار ماه بعد از شروع اپیدمی کووید١٩، دولت آمریکا اعلام کرد دارویی که قبلاً برای درمان "اِبولا" به کار می‌رفته، علیه ویروس کرونا نیز کارگر افتاده و بهبود بیماران را تسریع کرده است. محافل علمی جهان منتظر انتشار نتایج کامل آزمایش‌ها هستند. اما چینی‌ها گفته‌اند که در مورد تأثیر داروی "رِم‌دِسیویر" هنوز قانع نشده‌اند.

 

 

با اینکه هنوز نتایج دقیق و کامل آزمایش‌های آمریکایی‌ها منتشر نشده، اما به نظر می‌رسد که این گام تازه، مهم‌ترین پیشرفت دارویی در مقابله با ویروس کرونا باشد. در کشورهای مختلف، داروهای متعددی به طور تجربی استفاده شده، اما تاکنون هیچ دارویی با این شمار زیاد بیمار و با چنین امکانات گسترده امتحان نشده بود.

 

داروی "رِم‌دِسیویر" با نفوذ به ساختار ژنتیک ویروس کرونا کاری می‌کند که روند بازتولید آن قطع ‌شود. به طور کلی ویروس‌ها امکان تولید مثل از طریق تقسیم شدن را ندارند و در واقع کپی مشابه آنها توسط سلول میزبان ساخته می‌شود. اما داروی "رِم‌دِسیویر" روند تولید نسخه‌های مشابه ویروس را متوقف می‌کند.

 

تسریع روند بهبود

مؤسسۀ ملی بهداشت آمریکا (NIH)، وابسته به وزارت بهداشت، اعلام کرد داروی "رِم‌دِسیویر" (Remdesivir)، ساختۀ لابراتوار آمریکایی "گیلئاد" (Gilead) به بیماران مبتلا به کووید١٩ کمک کرده تا به طور متوسط ٣١درصد سریع‌تر از قبل بهبود یابند.

 

این آزمایش بر روی هزار بیمار انجام گرفته است. اینک مؤسسۀ ملی بهداشت آمریکا باید گزارش دقیق و نتایج تفصیلی آزمایش را منتشر کند تا محافل علمی جهان آن را به داوری بگذارند.

 

مسئولان شرکت داروسازی "گیلئاد" دیروز صبح – چهارشنبه ٢٩ آوریل- از نتایج مثبت آزمایشها خبر داده بودند. اما ساعاتی بعد، دکتر آنتونی فاوچی، مدیر انستیتوی بیماری‌های عفونی و مشاور ریاست جمهوری به کاخ سفید رفت و در آنجا اعلام کرد: "داده‌ها نشان می‌دهد که داروی رِم‌دِسیویر تأثیر کاملاً واضحی دارد و برای کوتاه کردن روند بهبود مؤثر است". این مقام بلندپایۀ بهداشتی گفت: "اینک ما دلایل قطعی در دست داریم که نشان می‌دهد ما قادریم جلو ویروس را بگیریم". به عقیدۀ وی نحوۀ عمل داروی رِم‌دِسیویر "یک راه مهم درمانی را گشوده که می‌تواند به روش اصلی و استاندارد درمان کووید١٩ تبدیل شود".

 

بلافاصله بعد از اظهار نظر این متخصص، دونالد ترامپ از سازمان غذا و دارو (FDA) خواست که هرچه زودتر "اجازۀ استفاده از دارو را در بیمارستان‌ها و خارج از چارچوب آزمایشی" صادر کند.

 

رئیس لابراتوار داروسازی "گیلئاد" نیز اعلام کرد که این شرکت فعلاً معادل ١٫۵ میلیون واحد (دوز) از این دارو را آماده دارد که می‌تواند برای درمان ١۴٠هزار بیمار به کار آید