تبلیغات بنری
 آمریکا در سال‌های اخیر نهایت تلاش خود را برای افزایش فشار اقتصادی بر ایران از طریق تحریم‌ها به کار بسته است. روش‌های جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌‌ها و طرح ابتکارات جدید برای ادامه تجارت با جهان از جمله مواردی بوده که سبب شده است ایران بتواند تاکنون در برابر فشارهای آمریکا مقاومت کند و این مسأله عصبانیت شدید مسئولان دولت ترامپ را در پی داشته است.   در همین راستا یک دیپلمات آمریکایی مدعی شده که ایران برای احیای صنعت نفت ونزوئلا به این کشور کمک کرده و در ازای…
ادعای دولت ترامپ درباره انتقال ۹ تن طلا از ونزوئلا به ایران

 آمریکا در سال‌های اخیر نهایت تلاش خود را برای افزایش فشار اقتصادی بر ایران از طریق تحریم‌ها به کار بسته است. روش‌های جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌‌ها و طرح ابتکارات جدید برای ادامه تجارت با جهان از جمله مواردی بوده که سبب شده است ایران بتواند تاکنون در برابر فشارهای آمریکا مقاومت کند و این مسأله عصبانیت شدید مسئولان دولت ترامپ را در پی داشته است.

 

در همین راستا یک دیپلمات آمریکایی مدعی شده که ایران برای احیای صنعت نفت ونزوئلا به این کشور کمک کرده و در ازای آن طلا دریافت می‌کند. «الیوت ابرامز»، مأمور ویژه دولت آمریکا برای پیکار با دولت چپ‌گرای نیکولاس مادورو، روز پنجشنبه گفت که در هفته‌های گذشته جمهوری اسلامی ایران «هواپیماهای بیشتر و بیشتری» به ونزوئلا اعزام می‌کند. به نوشته خبرگزاری فرانسه، الیوت ابرامز در انستیتو هادسون، اندیشکده‌ای محافظه‌کارانه در واشینگتن، گفته است: «ما حدس می‌زنیم که هزینه این خدمات با طلا پرداخت می‌شود». ابرامز توضیح داد که ونزوئلا می‌کوشد نیازهای فنی صنعت نفت خود را به کمک ایران برطرف کند، اما از آنجا که در بحران شدید ارزی فرو رفته است، هزینه آن را با طلا پرداخت می‌کند. او همچنین گفت که ونزوئلا از روسیه و چین تقاضای وام و سرمایه‌گذاری کرده بود، اما به علت فشارهای آمریکا موفق نشد چیزی دریافت کند. ونزوئلا نیز مانند ایران، زیر فشار تحریم‌های اقتصادی شدید قرار دارد. مقام‌های آمریکایی از «همکاری روزافزون» میان دو کشور مخالف ایالات متحده ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

   همکاری ایران و ونزوئلا

 

شبکه خبری بلومبرگ به نقل از «منابع آگاه» گزارش داده که دولت ونزوئلا در ماه آوریل، در ازای خدمات فنی ایران جهت بازسازی پالایشگاه‌های این کشور ۹ تن طلا، معادل حدود ۵۰۰ میلیون دلار، با هواپیما به ایران ارسال کرده است. همزمان خبرگزاری رویترز از قول یک مقام ونزوئلایی گفت که این کشور برای راه‌انداختن بخشی از پالایشگاه کاردون برای تولید بنزین از ایران تجهیزاتی دریافت کرده است. به گفته رویترز در روزهای ۲۱ و ۲۲ آوریل هواپیماهای «ماهان ایر» از مبدأ ایران در فرودگاه لاپیدراس در غرب ونزوئلا که محل پالایشگاه کاردون است، فرود آمدند. وزارت خارجه ونزوئلا تأیید کرده است که نیکلاس مادورو و حسن روحانی رؤسای‌جمهور دو کشور روز ۱۳ آوریل در تماسی تلفنی درباره افزایش همکاری‌های اقتصادی توافق کرده‌اند. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا چهارشنبه ٢٩ آوریل در جریان یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت که خطوط هوایی ماهان در روزهای گذشته محموله‌های کمکی ناشناخته‌ای را در اختیار رئیس‌جمهوری ونزوئلا گذاشته است. پمپئو از شرکت هواپیمایی ماهان، به عنوان «خطوط هوایی تروریستی» یاد کرد و گفت که با استفاده از همین خطوط هوایی حکومت ایران نیروها و تجهیزات نظامی خود را در خاورمیانه جابه‌جا می‌کند. مایک پمپئو از دولت‌ها خواست که به شرکت هواپیمایی ماهان که هدف تحریم‌های آمریکا قرار دارد اجازه استفاده از حریم هوایی خود را ندهند. دولت آمریکا رئیس‌جمهوری ونزوئلا، نیکلاس مادورو، را به رسمیت نمی‌شناسد و او و شماری از مسئولان ارشد ونزوئلا را به اتهام قاچاق مواد مخدر در همکاری با «گروه تروریستی فارک» تحت‌تعقیب قرار داده و برای دستگیری آنها جایزه تعیین کرده است. وزیر امور خارجه آمریکا در جای دیگری از سخنانش گفت که واشنگتن از «همه گزینه‌ها حتی استناد به توافق اتمی با تهران برای تمدید و افزایش فشارها علیه ایران استفاده خواهد کرد». پیشتر رئیس ستاد فرماندهی جنوبی آمریکا نیز مدعی «افزایش تحرکات» نیروی قدس سپاه پاسدران در منطقه کارائیب و تلاش برای نفوذ در ونزوئلا شده و گفته بود، آمریکا به‌دقت فعالیت‌های ایران در منطقه کارائیب را زیر نظر دارد.

 

   ونزوئلا درخواست کمک کرده بود؟

 

هفته گذشته خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته بود، گزارش‌ها حاکی از آن است که نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا به‌منظور جلوگیری از بروز کمبود سوخت مایع و فعال‌سازی یک پالایشگاه قدیمی این کشور از ایران درخواست کمک کرده است. به گزارش این رسانه آمریکایی به نقل از دو مقام آگاه ونزوئلایی، دومین هواپیمای شرکت خطوط هوایی «ماهان» ایران که حامل مواد شیمیایی دارای اهمیت کلیدی برای تولید سوخت مایع بود، جمعه در شهری واقع در غرب ونزوئلا بر زمین نشست. یکی از این مقامات ونزوئلایی گفته است که انتظار می‌رود روزهای پیش‌رو برای انتقال تکنسین‌های ایرانی به این کشور 14 پرواز دیگر صورت گیرد. سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه با رد ادعای مسئول امور ونزوئلا در دولت آمریکا، اظهارات بیان شده را بی‌اساس و در جهت زمینه‌سازی برای اعمال فشار بیشتر از سوی آمریکا بر دولت ونزوئلا و ایجاد اخلال و دخالت در روابط تجاری میان دو کشور ایران و ونزوئلا ارزیابی کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: دولت آمریکا که در اجرای سیاست‌های خود در ونزوئلا از جمله تحریم اقتصادی، تهدید نظامی و اخیرا تشکیل شورای انتقالی، به‌دلیل مقاومت دولت و مردم آن کشور با شکست مواجه شده با ایراد این‌گونه اتهامات سعی دارد در برنامه دولت ونزوئلا برای بازسازی پالایشگاه‌های آن کشور و تولید فرآورده‌های نفتی از جمله بنزین که هم اکنون به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا با کمبود روبه‌روست، مانع‌تراشی کند.