1 ​ 2 بیوگرافی انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و همسر +عکس و سوابق

پایگاه تحلیلی و خبری واضح نیوز | News Agency vazehnews

بیوگرافی انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و همسر +عکس و سوابق

دکتر انسیه خزعلی,همسر انسیه خزعلی کیست,عکس فرزندان آیت الله خزعلی,آیت الله خزعلی و خانه دختر شاه,سن و محل تولد انسیه خزعلی دختر آیت الله خزعلی,بیوگرافی معاون امور زنان و خانواده دولت رئیسی,زندگينامه دکتر انسیه خزعلی,

دکتر انسیه خزعلی دختر این آیت الله ابوالقاسم خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور رئیسی کیست؟ بیوگرافی انسیه خزعلی متولد 1342 در قم، رئیس سابق دانشگاه الزهرا و ریاست پردیس خواهران دانشگاه علوم اسلامی رضوی و معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و همسر +عکس و سوابق، همسر،فرزندان، زندگی شخصی ،زندگینامه و مصاحبه، اینستاگرام دکتر انسیه خزعلی را بخوانید   بیوگرافی انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده انسیه خزعلی (۱۳۴۲، قم) معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در دولت سیزدهم است که…

تبلیغات بنری
دکتر انسیه خزعلی دختر این آیت الله ابوالقاسم خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور رئیسی کیست؟ بیوگرافی انسیه خزعلی متولد 1342 در قم، رئیس سابق دانشگاه الزهرا و ریاست پردیس خواهران دانشگاه علوم اسلامی رضوی و معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و همسر +عکس و سوابق، همسر،فرزندان، زندگی شخصی ،زندگینامه و مصاحبه، اینستاگرام دکتر انسیه خزعلی را بخوانید   بیوگرافی انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده انسیه خزعلی (۱۳۴۲، قم) معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در دولت سیزدهم است که…
بیوگرافی انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و همسر +عکس و سوابق

دکتر انسیه خزعلی دختر این آیت الله ابوالقاسم خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور رئیسی کیست؟ بیوگرافی انسیه خزعلی متولد 1342 در قم، رئیس سابق دانشگاه الزهرا و ریاست پردیس خواهران دانشگاه علوم اسلامی رضوی و معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و همسر +عکس و سوابق، همسر،فرزندان، زندگی شخصی ،زندگینامه و مصاحبه، اینستاگرام دکتر انسیه خزعلی را بخوانید 

 بیوگرافی انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده

انسیه خزعلی (۱۳۴۲، قم) معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در دولت سیزدهم است که ریاست دانشگاه الزهرا را از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ برعهده داشته و هم اکنون نیز ریاست پردیس خواهران دانشگاه علوم اسلامی رضوی را نیز برعهده دارد همچنین وی استادتمام گروه ادبیات عرب این دانشگاه است.

بیوگرافی انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده

سمت در دولت رئیسی 

او اکنون به سمت معاون سید ابراهیم رئیسی ریاست جمهور ایران در امور زنان و خانواده منصوب شده است.

تحصیلات

دکتری تهران زبان و ادبیات عرب ۱۸.۷۱ ۱۳۸۷-رتبه اول

حوزوی سطح ۳ حوزه علمیه قم / جامعه الزهرا (س) ۱۳۶۵

زندگی

وی دکترای خود در ادبیات عرب را در ۱۳۷۸ از دانشگاه تهران دریافت کرد. وی فرزند ابوالقاسم خزعلی و خواهر مهدی خزعلی است. او به عنوان استاد نمونه کشوری سال ۱۳۹۰–۱۳۸۹ از سوی رئیس‌جمهور ایران معرفی شد.

ابوالقاسم خزعلی پدر انسیه خزعلی 

ابوالقاسم خزعلی (۱۳۰۴–۱۳۹۴ش) فقیه، خطیب و از روحانیان سیاستمدار. وی از فعالان در انقلاب اسلامی ایران و از شخصیت‌های شاخص نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

مشارکت در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی و نیز عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی، شورای نگهبان، مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام جزو مناصب او در جمهوری اسلامی بوده است.

او مؤسس و مسئول بنیاد بین‌المللی غدیر و هم چنین از بنیان‌گذاران مجمع جهانی اهل بیت بود. خزعلی از شاگردان آیت الله بروجردی و امام خمینی در فقه و اصول و شاگرد علامه طباطبایی در فلسفه اسلامی بود. تفسیر دو جلدی انوار جاودان از آثار اوست.

بیوگرافی و عکس انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس

فعالیت‌های پژوهشی

امام حسین (ع) در شعر معاصر عرب، انتشارات امیر کبیر.

زیبایی‌شناسی کلام زینب (س)، دفتر نشر فرهنگ اسلامی.

تصویرعصر جاهلی در قرآن، انتشارات امیر کبیر.

وهابیت و بازنگری از درون، نشر مشعر.

تفکر نحوی عرب، نشر خورشید باران.

تصحیح برداشتها، انتشارات دانشگاه الزهراء ومشعر.

آرایه‌های ادبی در کلام زینب (س)، دفتر نشر فرهنگ اسلامی.

المراة الایرانیة والروایات الحربیة.

گفتمان علمی امام رضا(ع).

بلاغت تعبیر در ساختارشناسی قرآن.

الانساق التربویة فی نهج البلاغة.

انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور

مقالات

بیش از 70 مقاله در مجلات علمی – پژوهشی.

راهنمایی و مشاوره پایان نامه بیش از 50 پایان نامه در مقاطع ارشد و دکتری.

جوایز و احراز رتبه ویرایش

عنوان سال

* دانشجوی نمونه كشوری در مقطع كارشناسی ارشد ۱۳۷۳

* رتبه اول مسابقات سراسری قران دانشگاهها (رشته مفاهیم ) ۱۳۶۹

* رتبه سوم مسابقات سراسری قرآن دانشگاهها ( رشته حفظ ) ۱۳۷۰

* رتبه اول مسابقات آثار امام (ره) (مسابقه طریق جاوید) ۱۳۷۰

* انتخاب پایان نامه دكتری به عنوان پایان نامه برتر ۱۳۷۸

* رتبه اول بخش پژوهش تالیفات كشوری سال ۸۳ (جشنواره قلم زرین) ۱۳۸۳

* رتبه اول پژوهشگران ادبی زن در سراسر كشور (جشنواره پروین اعتصامی ) ۱۳۸۵

* پژوهشگر برتر دانشگاه الزهرا (س) در سالهای

۱۳۸۲/۱۳۸۴

۱۳۸۳/۱۳۸۵

۱۳۸۶/۱۳۸۸

۱۳۸۹/۱۳۹۰

۱۳۹۱/۱۳۹۲

۱۳۹۶ ۱۳۹۷

۱۳۹۸

* پژوهشگر برجسته دانشگاه الزهراء (س) ۱۳۸۷

* استاد نمونه كشوری ۱۳۹۰-۱۳۸۹

* استاد برگزیده جشنواره زن و علم ۱۳۹۸

سوابق فعالیتهای اجرایی ویرایش

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده

* رییس دانشگاه الزهراء(س).

* مدیر گروه زبان و ادبیات عرب دانشگاه الزهرا.

* رئیس دانشكده ادبیات و زبانهای خارجی دانشگاه الزهراء.

* عضو هیئت مدیره بنیاد اندیشه اسلامی.

* عضو هیئت امنای دانشگاه الزهراء (س).

* عضو هیئت امنای پژوهشكده علوم انسانی.

* عضو هیئت تحریریه مجله علمی پژوهشی زبان پژوهی. 

* عضو هیئت تحریریه مجله علمی – پژوهشی پژوهش نامه زبان و ادبیات عربی.

* عضو هیئت تحریریه مجله لسان مبین.

* سردبیر مجله علمی – پژوهشی زن و خانواده.

* عضو هیات امنای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان.

* عضو كمیته تخصصی علوم انسانی و اجتماعی صندوق حمایت از پژوهشگران ریاست جمهوری.

* عضو كمیته برنامه ریزی وزارت علوم.

* عضو شورای گسترش آموزش عالی.

* عضوکارگروه علوم اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی.

* عضو و نایب رییس کمیسیون بانوان خیرین مدرسه ساز.

* رییس پردیس دانشگاه رضوی

بیوگرافی و عکس دکتر انسیه خزعلی و همسرش

مصاحبه دکتر انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیسی

 کمی از دوران کودکی و خانواده خود برای ما بگویید. متولد چه سالی و اهل کدام شهر هستید؟

 متولد سال ۱۳۴۲ در قم هستم و در یک خانواده مذهبی پرورش پیدا کردم. پدرم روحانی بودند و مراقبت‌های زیادی نسبت به تربیت فرزندان خود داشتند. قبل از انقلاب پدرم با دسترنج خود یک خانه نسبتاً بزرگ در قم ساختند و به‌هیچ‌عنوان از سهم امام یا شرایطی که خیلی از طلبه‌ها استفاده می‌کنند، استفاده نکردند و توانستند زندگی خوبی را برای ما فراهم کنند. ساخت منزل هم به این شکل بود که همراه با شهید قدوسی زمین‌هایی را نزدیک هم گرفتند و چون پدرم زیاد در تبعید بودند این بود که بیشترِ خانه ما به دست شهید قدوسی ساخته شد. کلاً سال‌های قبل از انقلاب زندگی مرفهی داشتیم ولی بعد از انقلاب پدر بیشتر به خودشان سخت گرفتند و منزل ۵۰۰ متری که در قم داشتیم فروختند و یک آپارتمان کوچک در تهران خریدند و هر چه داشتند در مسیر انقلاب هزینه کردند. ایشان روحیه و نگاه مادی به زندگی نداشتند و زمانی که در شورای نگهبان سمت گرفتند هم به خود و به هم به بچه‌های خیلی سختگیر شدند و نگاهش این بود که در موقعیتی هستیم که باید بیشتر از قبل رعایت کنیم. هنوز هم زندگی خانواده ما به همین شکل است و پدرم همیشه اصرار دارند که مسائل مذهبی در زندگی رنگ داشته باشد. تقید به نماز اول وقت در زندگی ما مسئله مهمی بود تا این اندازه که اگر نماز هر کدام از بچه‌ها از زمان اول وقت می‌گذشت باید در جایی دور از چشم پدر نماز خود را می‌خواند چون پدر به‌شدت ناراحت می‌شدند و در هر شرایطی که بود ما در اول وقت صدای اذان و نماز ایشان را می‌شنیدیم معمولاً هم در خانه نماز جماعت برگزار می‌شد.

*چند خواهر و برادر بودید؟

۹ خواهر و برادر بودیم که یکی از برادرانم به مقام رفیع شهادت نائل شدند و سال‌ها بعد خدا باز یک برادر دیگر به ما داد که البته فاصله سنی این برادر با بچه‌های دیگر زیاد شد.

*دوران کودکی با چه بازی و سرگرمی‌هایی گذشت؟

عملاً برنامه‌ای که ما در دوران کودکی داشتیم به این شکل بود که بخشی از آن را پدرم تنظیم می‌کرد و حتی پیش از آنکه سواد خواندن و نوشتن داشته باشیم پدر برنامه‌های انس با قرآن و مسابقاتی ازاین‌دست برای ما ترتیب می‌دادند که برای ما بسیار دل‌نشین بود یا در طول هفته برای ما برنامه‌های احکام و تفسیر می‌گذاشتند و نکات اخلاقی که برای ما بیان می‌شد در ذهن ما ماندگار شد.

*دوران مدرسه شما چطور گذشت؟

دوران دبستان را در مدرسه‌ای نزدیک منزل که احساس می‌کردیم بیشتر ضوابط شرعی را رعایت می‌کند، گذراندم. دوران راهنمایی دامغان بودیم چون پدر آنجا تبعید شده بودند و زمان ثبت‌نام من در مدرسه دیدند که رفت‌وآمد مرد در مدرسه بلامانع است چون شرایط به‌گونه‌ای بود که اگر نیروهای خدمتی هم مرد بودند پدر اجازه نمی‌دادند ما آنجا باشیم به همین دلیل با خواهرم که سال آخر دبیرستان بودند به قم آمدیم و چند سالی را تنهایی زندگی کردیم تنها به این دلیل که می‌خواستیم ضوابط شرعی را رعایت کنیم و در این مدت بیشتر نامه‌های پدر را دریافت می‌کردیم که چطور درس بخوانیم یا چطور رفتار کنیم.

*چه سالی وارد دانشگاه شدید؟

سال ۶۶ وارد دانشگاه شدم ولی بعد از اتمام دوران راهنمایی در حوزه علمیه «مکتب توحیدی» که شهید قدوسی تأسیس کرده بودند تحصیلات حوزوی را گذراندم آنجا به‌صورت شبانه‌روزی بود و هم‌زمان درس هم به‌صورت متفرقه در رشته اقتصاد خواندم.

*وقتی ازدواج کردید چند ساله بودید؟

۱۶ سال. سوم نظری بودم که ازدواج کردم؛ و بعد جریانات کردستان پیش آمد و یک و سال و نیم در کردستان بودیم. البته به خاطر شغل همسرم در شهرهای مختلف بودیم.

*مهریه شما چقدر بود؟

تا زمانی که برای عقد نزد امام رفتیم هنوز مهریه مشخص نکرده بودیم. حضرت امام پرسیدند مهریه چقدر است؟ و همه سکوت کردیم و امام فرمودند: من می‌گویم ۱۴ سکه. ما هم قبول کردیم و گفتیم هر چه شما بگویید؛ و بعد هم جمله معروف «با هم بسازید» را به ما گفتند.

*حاصل این ازدواج چند فرزند بود؟

۴ فرزند

*مجرد هستند یا متأهل؟

هر چهار فرزندم متأهل هستند و به شیوه خودمان سعی کردم فرزندانم زود ازدواج کنند و مراسم خیلی ساده و بدون تجمل برای آن‌ها برگزار کردیم. مهریه‌ها همان ۱۴ سکه بود. حتی در تهیه جهیزیه دخترانم من سعی کردم همه‌چیز خیلی ساده و بدون تشریفات باشد. ملاک ما هم برای ازدواج ایمان بود و هم دامادها و هم عروس‌ها همه همین ملاک‌های ارزشی را دارند.

*هم حوزه، هم دبیرستان، هم ازدواج و بعد دانشگاه همه این موارد هم‌زمان با هم سخت نبود؟

نه. اصلاً. حتی زمانی هم که دانشگاه می‌رفتم هنوز حوزه را ادامه می‌دادم. از قبل از انقلاب نام مستعار داشتم. قبل از انقلاب به نام زینب بروجردی بودم و سال ۵۷ در مراسم هفتم برادرم صحبت‌هایی کردم که در تمام ایران به نام «پیام خواهر شهید» پخش شد. حتی شهید مطهری هم که نوار را گوش دادند خیلی گریه کردند و گفتند که این نوار تکثیر شود چون خیلی می‌تواند در پیشرفت انقلاب مؤثر باشد.

*هیچ‌وقت از اینکه زیاد کار کردید همسرتان گله‌ای نکردند؟

به‌هرحال آقایان خیلی دوست ندارند همسرشان بیرون از منزل باشد. البته زمانی که فرزندانم کوچک بودند کار را خیلی محدود کرده بودم بیشتر درس می‌خواندم و ساعت‌های محدودی تدریس می‌کردم. حتی همسرم برای من تعیین کرده بودند که بیشتر از ۱۵ ساعت در هفته بیرون از منزل نباشم. البته من خودم هم رعایت می‌کردم چون معتقد بودم تا زمانی که بچه‌ها کوچک هستند نیاز به مادر دارند و کار سنگین را زمانی شروع کردم که پسر آخرم دبستان رفت که آن زمان مسئولیت پذیرفتم و عضو هیئت علمی شدم.

*اگر با همسرتان دچار اختلاف‌نظر شوید این اختلاف‌نظرها را چگونه برطرف می‌کنید؟

معمولاً با صحبت کردن این موارد حل می‌شود. البته اوایل ازدواج انتظار همسرم این بود که همیشه حرف ایشان را بپذیرم و من هم همیشه می‌پذیرفتم (با خنده) و انتظار نداشتند مخالفتی در تصمیم‌گیری‌ها داشته باشم ولی بعدازاینکه ضرورت‌های انقلاب تمام شد ایشان سعی می‌کردند در مسائل مشورت کنند. البته در عقد فعالیت‌های اجتماعی و درس خواندن را شرط کرده بودم و اگر جایی حرفی پیش می‌آمد من می‌گفتم که این حق را گرفتم (با خنده) حتی من حق طلاق هم گرفتم که خدا را شکر هیچ‌وقت این موضوع مطرح نشد. خاطرم هست به مادرم گفتم که می‌خواهم این چند شرط را پدر با داماد مطرح کنند. در یکی از نشست‌هایی که حضرت امام با خانم‌ها داشتند این مسئله را مطرح کردند که خانم‌ها این اختیار را دارند که اول ازدواج و عقد شرط حق طلاق را بگذارند ما هم از امام یاد گرفتیم و مطرح کردیم. البته کمی برای همسرم سخت بود که این حق را بپذیرند ولی یکی از روحانیون قم که دایی ایشان است گفته بودند این حق به نفع زن نیست و حق ناز کردن را از او می‌گیرد (با خنده) به‌هرحال این هم یکی از سیاست‌های مردانه است که در این مسئله مطرح شد.

*اوقات فراغت را چطور می‌گذرانید؟

بهترین سبک گذراندن اوقات فراغت برای من مأنوس بودن با کتاب است.

بیوگرافی معاون امور زنان و خانواده دولت رئیسی