تبلیغات بنری
تالاب کجی نمکزار نهبندان در 75 کیلومتری این شهرستان و در حاشیه محور نهبندان به بیرجند قرار دارد. مساحت آن 22 هزار هکتار و 765 مترمربع است که این تالاب شوره‌زاری وسیع بوده که به دلیل پایین بودن از سطح ارتفاع آن نسبت به مناطق اطراف و باتوجه به شوری زیاد خاک آن به دریاچه‌ای پوشیده از نمک و به رنگ سفید تبدیل شده که آب ناشی از باران‌های فصل پاییز و زمستان در این تالاب جمع و به محل امنی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی تبدیل می‌شود.   قبل از نوروز خبرها حاکی از خشکی تالاب کجی بود…
 تنها تالاب پویای شرق کشور/ تصاویر تالاب کجی نهبندان

تالاب کجی نمکزار نهبندان در 75 کیلومتری این شهرستان و در حاشیه محور نهبندان به بیرجند قرار دارد. مساحت آن 22 هزار هکتار و 765 مترمربع است که این تالاب شوره‌زاری وسیع بوده که به دلیل پایین بودن از سطح ارتفاع آن نسبت به مناطق اطراف و باتوجه به شوری زیاد خاک آن به دریاچه‌ای پوشیده از نمک و به رنگ سفید تبدیل شده که آب ناشی از باران‌های فصل پاییز و زمستان در این تالاب جمع و به محل امنی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی تبدیل می‌شود.

 

 تنها تالاب پویای شرق کشور/ تصاویر تالاب کجی نهبندان

قبل از نوروز خبرها حاکی از خشکی تالاب کجی بود اما بارش‌های نوروزی کام تالاب را شیرین کرد و محل امنی برای پرندگان مهاجر شد.


تکاپوی حیات در تنها تالاب پویای شرق کشور آغاز شده است. بارندگی‌های اخیر 80 درصد تالاب را آبگیری کرده و با این آبگیری خبری از گرد و خاک در منطقه نیست.


مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: آبگیری تالاب کجی در حال حاضر رکورد زده است چرا که این تالاب آخرین باری که 80 درصد آبگیری شد  در 5 سال اخیر بوده است و در حال حاضر با باران‌های بهاری بیش از 80 درصد آبگیری شده و 700 هکتار تالاب را آب فرا گرفته است.