تبلیغات بنری
ورود ویروس کرونا به کشور باعث شد که بسیاری از اقداماتی که منجر به ایجاد تجمعات افراد می‌شود منحل شود. این شرایط باعث شد که از ابتدای بهمن ۹۸ مدارس و دانشگاه‌ها  به تعطیلی کشیده شود. اولین آزمونی که به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد کنکور دکتری ۹۹ بود که مقرر بود در ۹ اسفند برگزار شود. این شرایط باعث شد که سازمان سنجش با صدور اطلاعیه‌ای از برگزار شدن کنکور دکتری ۹۹ در تاریخ ۹ خرداد خبر دهد. اما هم اکنون و با گذشت دو ماه از شیوع کرونا در کشور و مشخص نبودن زمان نزولی شدن این ویروس …
جزییات احتمالی تعویق دوباره کنکور دکتری سال 1399

ورود ویروس کرونا به کشور باعث شد که بسیاری از اقداماتی که منجر به ایجاد تجمعات افراد می‌شود منحل شود. این شرایط باعث شد که از ابتدای بهمن ۹۸ مدارس و دانشگاه‌ها  به تعطیلی کشیده شود.


اولین آزمونی که به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد کنکور دکتری ۹۹ بود که مقرر بود در ۹ اسفند برگزار شود. این شرایط باعث شد که سازمان سنجش با صدور اطلاعیه‌ای از برگزار شدن کنکور دکتری ۹۹ در تاریخ ۹ خرداد خبر دهد.اما هم اکنون و با گذشت دو ماه از شیوع کرونا در کشور و مشخص نبودن زمان نزولی شدن این ویروس  احتمال تعویق مجدد و چند باره کنکور دکتری و کارشناسی ارشد سال ۹۹ به وجود آمده است.


آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه به تعویق افتادسازمان سنجش آموزش کشور ۲۶ فروردین  با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دلیل شرایط حاصل از شیوع ویروس کرونا آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه به تعویق افتاده و زمان جدید آن متعاقبا اعلام می‌شود.  این آزمون قرار بود روز ۹ خرداد برگزار شود، یعنی همان تاریخی که برای برگزاری آزمون دکتری ۹۹ نیز تعیین شده است.

 

آزمون‌های بین المللی تا پایان اردیبهشت برگزار نمی‌شوداطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص برگزاری آزمون‌های بین الملل در ایران منتشر شد. در این اطلاعیه آمد: ضمن آرزوی موفقیت برای کلیه داوطلبان آزمون‌های TOEFL, GRE General, GRE Subject, IELTS, Life Skills, UKVI پیرو اطلاعیه مورخ ۹۸/۱۲/۲۷ در خصوص لغو آزمون‌های بین الملل در ایران، به اطلاع می‌رساند با هماهنگی به عمل آمده با موسسات ETS و IDP، کلیه آزمون‌های مورد اشاره در ایران تا ۲۰ ماه می ۲۰۲۰ برابر با ۳۱ اردیبهشت ۹۹ برگزار نخواهد شد. در این اطلاعیه زمانی برای بزگرای این آزمون‌های اعلام نشده است.

سازمان سنجش پیش‌تر تعویق این آزمون‌ها را تا ابتدای اردیبهشت اعلام کرده بود.
آزمون‌های لغو شده در فروردین  ۹۹

پیش از این قرار بود در روز ۲۰ فروردین ۹۹ آزمون‌های جامع داروسازی، آزمون جامع علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی و آزمون پیش کارورزی برگزار شود.

همچنین آزمون‌های صلاحیت بالینی پزشکی و آزمون زبان انگلیسی که قرار بود در ۲۹ فروردین  ۹۹ برگزار شود هم لغو شد.

زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی نیمه متمرکز (Ph.D) سال ۹۹ به دلیل شیوع بیماری کرونا از جمعه ۹ اسفند ۹۸ به پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹ تغییر یافته بود که دوباره به تعویق افتاد. زمان جدید برگزاری این آزمون خرداد ۹۹ اعلام شده است.
آزمون‌های لغو شده در اردیبهشت ۹۹

دوره چهل و هفتم آزمون دستیاری ابتدا قرار بود ۱۵ اسفند ۹۸ برگزار شود که به دلیل شیوع بیماری کرونا لغو شد. زمان جدید ۴ اردیبهشت۹۹ بود که بر اساس مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا آزمون دستیاری در اردیبهشت ۹۹ نیز برگزار نخواهد شد و به تعویق افتد، اما زمان دقیق آن متعاقباً اطلاع رسانی می‌شود.

آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ نیز که پیش از این به دلیل مرحله دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۲۹ فروردین به روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه ۳ و ۴ اردیبهشت۹۹ تغییر یافته بود به تعویق افتاده و در خرداد ۹۹ برگزار می‌شود.

 

نظر داوطلبان کنکوری درباره تعویق کنکوراغلب مخاطبان کنکور دکتری در فضای مجازی خواستار تعویق کنکور هستند چرا که این داوطلبان نگران مبتلا شدن خودشان در صورت شرکت کردن در این آزمون هستند.

یک داوطلب به مشکل تردد به شهر‌های دیگر اشاره کرده و می‌گوید: با توجه به اینکه در آزمون دکتری، همه شهرستان‌ها محل برگزاری آزمون ندارند، داوطلبان باید برای آزمون به شهر‌های دیگر مراجعه کنند؛ در این میان اگر مبتلا شوند با بازگشت به شهرستان خود، باعث گسترش بیماری در کل کشور می‌شوند.

یک شرکت کننده دیگر در کنکور دکتری نیز گفت: در حوزه‌های امتحانی موقع ورود و خروج با ازدحام زیاد جمعیت حداقل یک ربع تا بیست دقیقه بین جمعیت باید حضور داشته باشیم، تا وارد محل آزمون و یا خارج شویم، در نتیجه این باعث شیوع گسترده بیماری می‌شود.

داوطلب دیگری نیز اظهار کرده است: در کلان شهر‌ها برای حمل و نقل باید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد. چون معمولا محل حوزه جایی پارک مناسب دارد و این هم باعث شیوع گسترده بیماری می‌شود.