1 ​ 2 جک پنوماتیک و آشنایی با شیوه عملکرد و مزایای استفاده از صنعت

پایگاه تحلیلی و خبری واضح نیوز | News Agency vazehnews

جک پنوماتیک و آشنایی با شیوه عملکرد و مزایای استفاده از صنعت

پنوماتیک,جک صنعتی,قطعات پنوماتیک,

بررسی کاربرد جک پنوماتیک در صنعت . امروزه در صنعت، نیاز به استفاده از سیستم پنوماتیک به عنوان جایگیزین سیستم های قدیمی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ما با بررسی این جک ها شما را با مزیت و معایت و نحوه کاربرد انها در صنعت اشنا خواهیم کرد. جک پنوماتیک یا سیلندر پنوماتیک چیست؟ جک یا سیلندر پنوماتیک، دسته ای از عملگر های پنوماتیک هستند و همانطور که از نام آنها مشخص است؛ توسط هوای فشرده کار می کنند، روند کلی حرکت در جک پنوماتیک به این شکل است که هوای فشرده از پورت ورودی جک وارد شده و در پشت سیلندر…

تبلیغات بنری
بررسی کاربرد جک پنوماتیک در صنعت . امروزه در صنعت، نیاز به استفاده از سیستم پنوماتیک به عنوان جایگیزین سیستم های قدیمی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ما با بررسی این جک ها شما را با مزیت و معایت و نحوه کاربرد انها در صنعت اشنا خواهیم کرد. جک پنوماتیک یا سیلندر پنوماتیک چیست؟ جک یا سیلندر پنوماتیک، دسته ای از عملگر های پنوماتیک هستند و همانطور که از نام آنها مشخص است؛ توسط هوای فشرده کار می کنند، روند کلی حرکت در جک پنوماتیک به این شکل است که هوای فشرده از پورت ورودی جک وارد شده و در پشت سیلندر…
جک پنوماتیک و آشنایی با شیوه عملکرد و مزایای استفاده از صنعت

بررسی کاربرد جک پنوماتیک در صنعت . امروزه در صنعت، نیاز به استفاده از سیستم پنوماتیک به عنوان جایگیزین سیستم های قدیمی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ما با بررسی این جک ها شما را با مزیت و معایت و نحوه کاربرد انها در صنعت اشنا خواهیم کرد.

جک پنوماتیک یا سیلندر پنوماتیک چیست؟

جک یا سیلندر پنوماتیک، دسته ای از عملگر های پنوماتیک هستند و همانطور که از نام آنها مشخص است؛ توسط هوای فشرده کار می کنند، روند کلی حرکت در جک پنوماتیک به این شکل است که هوای فشرده از پورت ورودی جک وارد شده و در پشت سیلندر جمع می شود؛ در نهایت با فشار خود منجر به حرکت صفحه ای می شود که شفت جک به آن متصل است و به این ترتیب جک به حرکت درخواهد آمد. این جک ها به منظور جابه جایی و انتقال خطی مورد استفاده قرار می گیرند. پارامتر های مهم برای انتخاب جک پنوماتیک مشخص کردن طول کورس و قطر پیستون جک است. لازم به یادآوری است که فاصله بین نقطه حرکت اولیه تا آخرین نقطه ای که میله پیستون یا شفت سیلندر طی می کند، طول کورس نام دارد و با واحد میلی متر معین می شود. به طور معمول طول کورس برای جک های پنوماتیک متناسب با طراحی انجام شده از 1 تا 2000 میلی متر متغیر است.

انواع جک پنوماتیکی و کاربرد آنها

جک های پنوماتیک در دسته عملگر های خطی پنوماتیک قرار می گیرند و این جک های خطی خود به دو گروه زیر تقسیم می شوند:

سیلندر های یک کاره یا یک طرفه

سیلندر های دو کاره یا دو طرفه

که در ادامه به توضیح مختصری از هر دو نوع این سیلندر ها می پردازیم.

جک پنوماتیک

سیلندر های یک کاره یا یک طرفه

همانطور که از نام این سیلندر ها مشخص است، قادر به انجام کورس حرکتی خود از یک طرف هستند؛ به این ترتیب که هوای فشرده از یک جهت وارد شده و با ورود خود پیستون را به حرکت درمی آورد. هرگاه فشار هوای ورودی به سیلندر قطع شده و هوای داخل سیلندر تخلیه شود؛ پیستون و میله پیستون به کمک فنر بازگرداننده به حالت اولیه برمی گردند.

کاربرد سیلندر پنوماتیک یکطرفه

کاربرد این گروه از سیلندر ها در صنعت، بیشتر شامل فشرده سازی یا پرس قطعات، ساخت گیره های پنوماتیکی و یا جدا کردن قطعات از قالب ساخته شده است.

مشخصات کلی جک های یک طرفه پنوماتیک

مجموعه ای از مشخصات کلی که برای جک های یک طرفه پنوماتیک مطرح می شود عبارت است از:

    مصرف هوا تنها در زمانی است که جک حرکت دارد.


    توقف دقیق جک حتی زمانی که فشار هوا قطع باشد.


    با توجه به محدودیت طول کورس فنر، میزان خروج سیلندر محدود است.


    مقاومت فنر باعث کاهش ده درصدی نیروی جلو رفتن می شود.

سیلندر های دوکاره یا دو طرفه

نام این سیلندر ها گویای نحوه عملکرد آنها می باشد، به این معنا که قادرند هم در رفت و هم در برگشت میله پیستون کار انجام دهند، علاوه بر مورد ذکر شده تفاوت این سیلندر ها با سیلندر های یک کاره در این است که برگشت پیستون توسط فنر بازگرداننده نیست و همان هوای فشرده حرکت بازگشت را ایجاد می کند.

در برخی موارد سیلندر دو کاره دارای شفت یا میله پیستون دو طرفه است؛ به این معنا که از هر دو طرف سیلندر، شفت یا میل پیستون بیرون آمده است و در نتیجه قادر است که از هر دو طرف کار را انجام دهد. نکته قابل توجه در سیلندر دو کاره یا سیلندر دو طرفه ای که میله پیستون آنها دوطرفه است، در این خواهد بود که با توجه به برابر بودن سطح دو طرف پیستون، نیروی هر دو جهت (حالت رفت و حالت برگشت جک) با هم برابر است. در جک ها و سیلندر های دو طرفه ای که با یک میله پیستون، نیروی کار رفت و برگشت با هم برابر نخواهد بود، چراکه میله پیستونی که به پیستون متصل است، بخشی از سطح تحت فشار قرار گیرنده نیروی هوای فشرده را از بین برده است. در تصویر زیر نحوه عملکرد جک دو طرفه پنوماتیک را مشاهده می کنیم.

جک پنوماتیک

نحوه عملکرد جک دو طرفه پنوماتیک

نگهداری از سیلندر بادی

نکته مهم تمیز بودن هوای فشرده شده در سیستم است.


هوای فشرده شده باید تمیز و بدون ذرات معلق و رطوبت باشد.


سپس به فشار دلخواه برسد و چرب شود تا عمر اورینگ و پکینگ های جک و شیر برقی ها افزایش یابد.
به مجموعه ای که عملیات فوق را انجام می دهد واحد مراقبت می گویند.


سپس هوای مناسب توسط شیر به پشت سیلندر منتقل شده و سیلندر جابجا می شود.


قیمت جک پنوماتیک

قیمت سیلندر بادی به عوامل متعدد و گوناگونی بستگی دارد.
برند و کشور سازنده ، کیفیت ساخت ، نوع جک ، اندازه ی جک و متریال استفاده شده و بسیاری عوامل دیگر که در تعیین قیمت جک های پنوماتیک نقش دارند.


انواع سیلندر پنوماتیک

سیلندر پنوماتیک در انواع خطی همانند جک های چهار میل و سیلندر های قلمی و جک های پروفیلی و جک های راهنما دار و یا جک های رادلس (بدون شافت) و اکچوتر های خطی موجودند.

سیلندر های غیر خطی همانند جک های دورانی و جک های گریپر و اکچویتور های پنوماتیکی در این دسته جای میگیرند.


در واقع همانطور که قابل مشاهده تنوع محصولات سیلندر های دارای شافت بیشتر است.


همچنین میتوان به این مسئله توجه کرد که بیشترین کاربرد و مصرف مربوط به جک های دارای شافت و از نوع چهار میل یا پروفیلی یا سیلندر های قلمی است.

نیروی تولیدی توسط سیلندر های بادی

برای محاسبه نیروی جک پنوماتیک مراحل زیر باید انجام شوند.

۳٫۱۴*شعاع(cm)*شعاع(cm)*فشار(بار) = نیروی تولیدی جک (کیلو گرم)

1- قطر سیلندر بر سانتی متر تبدیل شود
2- عدد بدست آمده تقسیم بر دو شود تا شعاع بدست آید
3- مساحت مقطع سیلندر محاسبه شود. (شعاع*شعاع*3.14)
5- عدد فوق ضربدر فشار کاری سیستم میشود نیروی تولیدی بر حسب کیلوگرم
ولی در کورس رفت
6- محاسبه نیرو در کورس برگشت کمی تفاوت دارد و آن هم به دلیل
شافت کمی از مقطع موثر کم میشود.
7- به همین دلیل ابتدا قطر شافت را اندازه زده و از قطر مقطع کم میکنیم سپس از مرحله 2 ادامه میدهیم.
کورس جک پنوماتیک را چطور محاسبه کنیم ؟

کورس جک پنوماتیک فاصله نقطه آغازین حرکت تا آخرین نقطه قابل پیشروی توسط شافت سیلندر نیوماتیک است.
بر روی سیلندر های بادی معمولا یک پلاک است که مشخصلات سیلندر بر روی آن نوشته شده است.
آسان ترین راه برای بدست آوردن کورس مراجعه به آن پلاک است.

کاربرد سیلندر پنوماتیک دو طرفه

کاربرد عمده جک دو طرفه در حرکات خطی است که نیروی کم یا متوسطی را می خواهند. به عنوان مثال در صنایع پرسکاری، برش، سوراخکاری و پایین آوردن قطعات استفاده می شود.

مشخصات کلی جک های دو طرفه پنوماتیک

با توجه به اینکه جک های دو طرفه دارای دو مجرای ورودی و خروجی هستند. دارای مجموعه ای از مشخصات کلی زیر می باشند:

    در هر دو طرف رفت و برگشت از جک استفاده می شود.


    ساختمان بسیار ساده ای دارند.


    با ترکیب دو عدد از این جک ها، می توانیم شفت را در چند نقطه موضعی متوقف کرد.

جک ها با توجه به کاربردی که در سیستم های پنوماتیک خواهند داشت در انواع مختلفی وجود دارند که تعدادی از آنها عبارت است از:

    جک چهارمیل


    جک قلمی


    جک کامپکت (فشرده)


    جک رادلس (بدون شفت)


    جک کتابی

البته علاوه بر تعدد و تنوع جک پنوماتیک، لازم به ذکر است که پرکاربردترین گروه مربوط به جک های دارای شف و عمدتا از نوع چهارمیل یا قلمی است. از جمله کاربرد های جک پنوماتیکی در صنعت می توان به مواردی چون: جابه جایی قطعات، ترمز غلطک، پرسکاری، ترمز های صنعتی و باز و بسته کردن درب ها اشاره کرد.

مزایای جک های پنوماتیکی

با توجه به اینکه سیستم های پنوماتیک با هوای فشرده کار می کنند، سیستم هایی بسیار پاک و بدون آلودگی هستند و از این جهت محبوبیت بسیاری در کارخانه هایی چون صنایع تولید دارو، صنایع غذایی و هر نوع صنعتی که حساسیت زیادی برای تمیز بودن دارند، هستند.

برند های سیلندر پنوماتیک قابل تامین در هایپر صنعت فامکو

هایپر صنعت فامکو، تامین کننده مجموعه ای از برند های معتبر در زمینه جک های پنوماتیک است. از بهترین برند های موجود در این زمینه ایرتک تایوان، فستو آلمان و متال ورک ایتالیا است. لازم به اشاره است که درصورت تمایل مشتریان عزیز برای خرید جک هایی با قیمت کمتر، این مجموعه قادر به تامین برند های چینی نیز می باشد.

منابع

www.markazbargh.com

www.famcocorp.com