تبلیغات بنری
محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در یک برنامه زنده تلویزیونی به مناسبت هفته دولت تاکید کرد که در طول سال جاری هیچ استقراضی از بانک مرکزی صورت نگرفته است.   یارانه انواع مختلفی دارد . یارانه کمک دولت به مردم است . یارانه به صورت های گوناگون پرداخت می شود . جزئیات جدید از حذف یارانه برخی دهک ها را در ادامه این بسته خبری می خوانید :   نوبخت سه شنبه شب در آغاز این برنامه زنده تلویزیونی به پرداخت ماهانه یارانه ها اشاره کرد و گفت: یکی از مصائبی که سازمان برنامه…

محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در یک برنامه زنده تلویزیونی به مناسبت هفته دولت تاکید کرد که در طول سال جاری هیچ استقراضی از بانک مرکزی صورت نگرفته است.

 

یارانه انواع مختلفی دارد . یارانه کمک دولت به مردم است . یارانه به صورت های گوناگون پرداخت می شود . جزئیات جدید از حذف یارانه برخی دهک ها را در ادامه این بسته خبری می خوانید :


 

 نوبخت سه شنبه شب در آغاز این برنامه زنده تلویزیونی به پرداخت ماهانه یارانه ها اشاره کرد و گفت: یکی از مصائبی که سازمان برنامه و بودجه کشور با آن دست و پنجه نرم می کند و جزو سختی های این سازمان محسوب می شود، پرداخت یارانه نقدی، کمک معیشتی و حقوق ها است.


 

وی افزود: البته همه پرداخت ها زمان بندی منظم دارد بطوریکه دهم هر ماه یارانه معیشتی، ۲۰ هر ماه یارانه نقدی و آخر هر ماه هم حقوق ها پرداخت می شود و زمان پرداخت ها را به نظمی رساندیم تا شرایط اجتماعی افراد را درک کنیم.

 

رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: در حال حاضر شرایط اقتصادی جامعه به گونه ای نیست که برخی یارانه های کمک معیشتی را حذف کنیم اما ما به هیچ وجه در طول سال جاری هیچ استقراضی از بانک مرکزی نداشتیم.

 

وی در خصوص این نکته که طبق ماده ۴ هدفمندی یارانه ها دولت باید نسبت به شناسایی ۳ دهک اول جامعه و حذف یارانه آن ها اقدام کند، گفت: دولت این ماموریت را به وزارت رفاه داد که بر اساس بانک اطلاعاتی خود دهک های بالای جامعه را شناسایی و یارانه آن‌ها را قطع کند که این کار در یک مقطعی انجام شد و ۳ تا ۴ میلیون نفر شناسایی و یارانه آن ها حذف شد اما آنقدر فضاسازی در جامعه صورت گرفت که وزارت رفاه مجبور به بازگشت یارانه برخی افراد شد.

 

او افزود: نیازمندیم که اگر قرار است اقدامی صورت بگیرد، مشارکت بین دستگاه‌ها ایجاد شود تا بتوانیم یارانه را به آنهایی که استحقاق دارند، پرداخت کنیم.

 

نوبخت گفت: در قانون هدفمندی یارانه ها تصریح شده که اگر قرار است پرداخت یارانه را محدود کنیم می بایست گروه هایی که باید به آنها یارانه پرداخت شود را مشخص کرد. اگر فقط گفته شود یارانه ۲۴ میلیون باید حذف شود این کار به طور ناقص اجرا خواهد شد.

 

رییس سازمان برنامه و بودجه در ادامه با اشاره به اینکه درآمدهای نفتی مورد انتظار دولت در سال ۹۹ چندان محقق نشده است؛ افزود: تا آخر عمر که قرار نیست تحریم باشیم؛ این یک فشاری است که باید تحمل کنیم. در بودجه ۹۹ پیش بینی شده بود که از محل واگذاری سهام‌ شرکت‌های دولتی ۱۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل شود که تا الان بیش از ۱۷-۱۸ هزار میلیارد تومان محقق شده است که هم باعث تقویت بورس شده است.

 

وی تاکید کرد: البته نگرانی ایجاد بدهی برای دولت بعد هم درست نیست. اولا این دولت و آن دولت ندارد؛ الان وضعیت خاص تحریم است و باید به اولویت‌ها توجه کنیم. ثانیا هر یک سالی که برای تکمیل طرح‌های عمرانی عقب بیفتیم هزینه‌های آن بیشتر می‌شود؛ لذا با تکمیل آن‌ها میزان دارایی که برای آیندگان گذاشته می‌شود ارزش افزوده بسیاری دارد.

 

نوبخت افزود: این امکان را داریم که از سهام واحدهای مربوط به دولت، ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان دارایی ایجاد کنیم.

 

معاون رییس جمهوری در ادامه درباره بحث اصلاح ساختار بودجه، گفت: بودجه ریزی بر مبنای عملکرد را در دستور کار داریم. بودجه ۳ ماه اول دستگاه ها به عنوان تنخواه پرداخت می شود و بودجه را برمبنای عملکرد هر دستگاه محاسبه می کنیم که درهمه دستگاه ها این اقدام را انجام دادیم.

 

او همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا ساختار بودجه هنوز اصلاح نشده است، افزود: این اصلاح یک جراحی بزرگ است. امیدوارم با توجه به اینکه مجلس هم در این موضوع مصمم است، اصلاح ساختار بودجه اجرایی شود ما هم در دولت کمک می کنیم، حتی اگر مجلس این اصلاح را برای بودجه۱۴۰۰ هم به ما بدهد ما آن را اجرا خواهیم کرد.