تبلیغات بنری
10 اردیبهشت سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس در تاریخ جمهوری اسلامی ایران به نام روز ملی خلیج فارس ثبت شده است.10 اردیبهشت در تاریخ ایران یادآور از خودگذشتگی‌های ملت سرافراز ایران و فرار اشغال‌گران متجاوز پرتغالی بعد از 117 سال تسلط جابرانه بر سواحل جنوبی خلیج فارس کشور است.این پهنه آبی در جنوب و جنوب غربی ایران و در همسایگی استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان واقع شده و با 7 کشور امارات متحده عربی، بحرین، عراق، عربستان سعودی، عمان، قطر و کویت، با طول ساحل‌های…

10 اردیبهشت سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس در تاریخ جمهوری اسلامی ایران به نام روز ملی خلیج فارس ثبت شده است.

10 اردیبهشت در تاریخ ایران یادآور از خودگذشتگی‌های ملت سرافراز ایران و فرار اشغال‌گران متجاوز پرتغالی بعد از 117 سال تسلط جابرانه بر سواحل جنوبی خلیج فارس کشور است.

این پهنه آبی در جنوب و جنوب غربی ایران و در همسایگی استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان واقع شده و با 7 کشور امارات متحده عربی، بحرین، عراق، عربستان سعودی، عمان، قطر و کویت، با طول ساحل‌های متفاوت، همسایه است.

آبراه  استراتژیک خلیج فارس در عرصه‌های اقتصادی، نظامی، تجاری و امنیتی و اجتماعی همواره مورد توجه است و این آبراه دارای معادن سرشار نفت و گاز در کف بستر و سواحل آن است به طوری که این منطقه را «مخزن نفت جهان» نام نهاده‌اند.

خلیج فارس نامی ماندگار و سندی درخشان از حاکمیت همیشگی ایران بر این آبراه

استاندار بوشهر با تبریک 10 اردیبهشت روز ملی  خلیج فارس اظهار داشت: خلیج فارس این پهنه آبی پر افتخار نامی ماندگار و سندی درخشان از حاکمیت همیشگی ایران بر این آبراه است.

عبدالکریم گراوند با بیان اینکه خلیج فارس این پهنه آبی پر افتخار نامی ماندگار و سندی درخشان از حاکمیت همیشگی ایران بر این آبراهه است خاطر نشان کرد:  10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس بواسطه اقتدار، ایثار  و فداکاری مرزنشینان به ویژه مردمان استان بوشهر در تاریخ به ثبت رسیده و بخشی از هویت تاریخی، فرهنگی و حاکمیتی  این دیار محسوب می‌شود.

وی، افزود: روز ملی خلیج فارس برای همه ایران به ویژه مردم استان بوشهر، یادآور رشادت، پایمردی، وطن پرستی و جانفشانی دلیر مردان  و حماسه سازانی همچون شهید رییس علی دلواری و شهید مهدوی‌ها و همه مرزداران غیوری است که در طول تاریخ از این پهنه آبی پاسداری کرده و دشمنان و متجاوزان را ناامید  ساخته‌اند.

استاندار بوشهر با تاکید بر بهره جستن از ظرفیت خلیج فارس در ابعاد گوناگون خاطر نشان کرد: همه ما امروز مفتخریم که این خلیجِ  سرشار از نعمت و برکت با نام زیبای فارس مزین و مردم ایران از مزایای فراوان تجاری، صیادی، گردشگری و ذخایر نفت و گاز و منافع استراتژیک آن  بهره برده و می‌برند.

خلیج فارس پیوند چند هزار ساله با تمدن ایرانی دارد

به گفته رئیس بنیاد ایران شناسی بوشهر خلیج فارس یکی از آبراهه‌های مهم و استراتژیکی است که نه تنها در آسیا بلکه در جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

عبدالکریم مشایخی با بیان اینکه این آبراهه پیوند چند هزار ساله با تمدن ایرانی دارد اظهار داشت: آبراه خلیج فارس به سبب داشتن ویژگی‌های خاص همواره مورد توجه زمین شناسان، باستان شناسان، تاریخ نگان و جغرافی نویسان بوده است.

وی ، نام خلیج فارس را برگرفته از قوم پارس دانست و بیان کرد: قوم پارس حدود 800 سال قبل از میلاد در خوزستان و فارس حکومت می‌کردند و نام خلیج فارس به آن زمان برمی‌گردد.

مشایخی قدیمی‌ترین نوشته  آبراه خلیج فارس را متعلق به لوگال زاگاسی پادشاه اروک دانست و بیان کرد: این اثر در آثاری که از قوم آشور در بین‌النهرین حکومت می‌کردند باقی مانده از این آبراهه به «نامرتو» به معنی آب تلخ یاد شده است.

خلیج فارس در  استان بوشهر از جایگاه مهمی برخوردار است

رئیس بنیاد ایران شناسی بوشهر با اشاره به جایگاه بوشهر در عرصه خلیج فارس گفت: بندر بوشهر با نام لیان پل ارتباطی داخلی ایران با جنوب شرق آسیا و آفریقا بوده است و در دوره هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان این آبراه مهم همچنان مورد توجه و عنایت زمامداران این سلسله‌ها بوده است.

مشایخی با اشاره به آثار موجود در استان بوشهر در عرصه سیادت دریایی ایرانیان در آبراه خلیج فارس خاطر نشان کرد: در دوره هخامنشیان در منطقه دشتستان بوشهر سه کاخ هخامنشی به نام‌های چرخاب، بردک سیاه و جتوط درسه نقطه بنا نهاده شد و این بیانگر سیادت دریایی ایرانیان بر این آبراهه مهم است.

وی با اشاره به اینکه مورخان و جغرافی نویسان یونانی و رومی از خلیج فارس با نام «سی نیوس پرسیکوس» و «پرسی کوماره» یاد کرده‌اند تصریح کرد:در دوره اسلامی اغلب مورخان و جغرافی نویسان مسلمان در آثار و منابع خود از این آبراه به عنوان بحرالفارس و خلیج الفارسی یاد کرده‌اند.

بندر تاریخی سیراف هویت دریانوردی ایرانیان بر آب‌راه خلیج فارس است

براساس نوشته‌های جغرافیا نویسان و مورخان‌، سیراف در طول دوره ساسانی و اوائل اسلامی بزرگترین بندر ایران به حساب می‌آمد که آوازه آن تا شرق آسیا و چین و آفریقا رسیده بود و بازرگانان سیرافی با کشتی‌های خود سراسر خلیج فارس‌، دریای عمان‌، اقیانوس هند‌، دریای سرخ و دریای چین را در می‌نوردیدند‌.

رئیس بنیاد ایران شناسی بوشهر با اشاره به شکل‌گیری تمدن سیراف در استان بوشهر افزود: از قرن سوم به بعد تمدنی به نام سیراف در منطقه جنوبی استان بوشهر و در فاصله 240 کیلومتری شهر بندری بوشهر شکل می‌گیرد و  مورخان و پژوهشگران تمدن شناس در کتاب خود با نام تمدن اسلامی به سبب جایگاه رفیعی که سیراف در فرهنگ و تمدن اسلامی ایفا کرده از این دوره با عنوان عصر طلایی تمدن اسلامی یاد کرده است.

مشایخی افزود:  بعد از اخراج پرتغالی‌ها ازمنطقه خلیج فارس به سال 1622 میلادی به روزگار زمامداری شاه عباس اول باردیگر شاهد حضور اروپائیان از جمله هلندی‌ها، انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها در خلیج فارس بودیم.

وی با بیان اینکه خلیج فارس در عصر جدید و با آغاز تاریخ معاصر بار دیگر مورد توجه جهانیان قرار گرفت گفت: در این راستا کشورهایی مانند هلند و انگلیس تا نیمه‌های قرن 20 به حضور خود در آبراه استراتراتژیک خلیج فارس ادامه دادند.

بوشهر، به عنوان معتبرترین بندر تجاری ایران  درحوزره خلیج فارس

مشایخی جایگاه خلیج فارس در استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: بیشترین مرز دریایی خلیج فارس در استان بوشهر است و  در دوره معاصر باتوجه به موقعیت استراتژیک بندر بوشهر این بندر به عنوان معتبرترین بندر تجاری ایران و در حوزه تجاری و آبراه خلیج فارس مورد توجه قرار گرفت.

یکی از استادان دانشگاه خلیج فارس بوشهر با گرامیداشت 10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس و با تاکید بر توجه به متدولوژی روش شناخت تاریخ  در قالب  و بسترهای جدید در حفظ هویت نام خلیج فارس اظهار داشت: نام خلیج فارس همواره در ادوار مختلف تاریخی خلیج فارس بوده ولی  کشورهای متخاصم  در اسناد موجود تغییراتی می‌دهند تا به اهداف خود دست یابند.

حسن الهیاری با تاکید بر تغییر متدولوژیک در شناخت هویت جهانی خلیج فارس افزود: روش شناسی تاریخ از روش‌های جدید است که باید برای معرفی هویت خلیج فارس در قالب بسترهای جدید بهره جست.

وی، با تاکید بر تغییر در روش‌های شناساندن هویت تاریخی گفت: ما باید به لحاظ متدولوژی در شناخت هویت این آبراه  تغییر ایجاد کنیم که یکی از بهترین کارها تدوین تاریخ خلیج فارس مبتنی بر متد و  روش تاریخ شفاهی است.

استاد دانشگاه خلیج فارس بوشهر  تاریخ شفاهی را یکی از شیوه‌های پژوهش در حوزه تاریخ دانست و تاکید کرد:  استفاده از این شیوه به مثابه یکی از منابع و مستندات تاریخی وقایع و رویدادهای تاریخ معاصر از اهمیت زیادی برخوردار است.

این پژوهشگر، تاریخ شفاهی را هنر برجسته بر اساس استخراج تاریخ از میان توده‌های مردم و لایه‌های نادیده جامعه دانست و تصریح کرد: در این سطح هرگز مناقشه‌ای در مورد نام خلیج فارس نبوده و همواره مبادله ، همنوایی، همدلی مورد توجه قرار داشته است و قرن‌های متمادی مردمان همجوار خلیج فارس در سواحل با هم مراوده داشته‌اند و چون در تاریخ شفاهی بنا بر نگاه همدلانه از جانب قشرهای مختلف جامعه است حرفشان مستند و واقعی بیان می‌شود.

پیوند نام خلیج فارس با تاریخ ایران

وی نقش خلیج فارس را در هویت تاریخی ایرانیان تاثیرگذار دانست و بیان کرد: خلیج فارس با تاریخ ایران پیوند خورده است و تمام مجامع بین‌المللی بر نام خلیج فارس صحه می‌گذارند.

کارشناس مسائل تاریخی نیز، با اشاره به جایگاه خلیج فارس در ادوار  تاریخی خاطر نشان کرد:  پس از دوران قدرت عیلامی‌ها، مهمترین مقطع رونق و شکوفایی اقتصاد و تجارت خلیج فارس، دوران هخامنشیان در دوران سلطنت داریوش کبیر و پس از آن عصر ساسانیان است.

مجتبی محمدی افزود: در این دوران به سبب اقداماتی که داریوش به منظور رونق و شکوفایی اقتصاد و تجارت خلیج فارس انجام می‌دهد اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی بیان کرد: در دوران ساسانیان مهم‌ترین بنادری که در خلیج فارس نقش آفرینی کردند، بنادری، چون سیراف، مَهروبان، ریشهر و بصره نقش آفرینی کردند چون این سرزمین‌ها مورد تعامل تجاری آنان ، شبه قاره هندوستان، شرق آفریقا و چین بوده است.

خلیج فارس دارای پیشینه‌ای وسیع وگسترده  به بلندای تاریخ سرزمین پارس، که خاستگاه و زایش فرهنگ‌ها وتمدن‌های بزرگ بشری ریشه در آن دارد محسوب می‌شود.

خلیج فارس از بدو پیدایش تا زمان حاضر بستری جغرافیایی در شکل‌دهی روابط فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و تجاری ملل مختلف جهان با محوریت توسعه روابط فرهنگی، اجتماعی و تعامل مثبت وسازنده بوده که بستر‌ها و زمینه‌های همکاری و گسترش فعالیت‌های تجاری و اقتصادی منطقه خلیج فارس و جهان را بدنبال داشته است.