تبلیغات بنری
دارا سوم” آخرین صندوق ETF دولتی است که پس از دارا دوم تأمین می شود. حال باید ببینیم که پذیره نویسی آن مورد استقبال قرار می گیرد یا خیر؟   علی رغم مخالفت بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان بازار بورس که اکنون زمان مناسبی برای چنین پیشنهادهایی در بازارسرمایه تازه احیا شده نیست ، دولت مصمم بود که صندوق ETF دولتی را ارائه دهد. البته ناگفته نماند که سخنان ضد و نقیض وزیر نفت و اقتصاد زبانه‌های آتش بر این تصمیم اشتباه افزود.   سومین صندوق ETF دولتی ( دارا سوم) دارا سوم شامل صنایع فلزی…
دارا سوم چه زمانی عرضه خواهد شد؟/ سود آن چقدر خواهد بود ؟

دارا سوم” آخرین صندوق ETF دولتی است که پس از دارا دوم تأمین می شود. حال باید ببینیم که پذیره نویسی آن مورد استقبال قرار می گیرد یا خیر؟

 

علی رغم مخالفت بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان بازار بورس که اکنون زمان مناسبی برای چنین پیشنهادهایی در بازارسرمایه تازه احیا شده نیست ، دولت مصمم بود که صندوق ETF دولتی را ارائه دهد. البته ناگفته نماند که سخنان ضد و نقیض وزیر نفت و اقتصاد زبانه‌های آتش بر این تصمیم اشتباه افزود.

 

سومین صندوق ETF دولتی ( دارا سوم)

دارا سوم شامل صنایع فلزی و خودرویی است و متشکل از سهام فولاد مبارکه ، صنایع مس ، سایپا و ایران خودرو است.

 

معاون خصوصی سازی زمان عرضه دارا سوم را در سه ماه سوم سال یعنی آذر ماه اعلام کرد.

 

در پایان پاییز سال جاری در دستور کار دولت خواهد بود. مطمئناً ، داشتن اولین بازده و اصلاح اول می تواند تأثیر قابل توجهی در میزان استقبال عمومی از آخرین صندوق ETF دولتی در ماههای آخر دولت داشته باشد.

 

با توجه به سقوط های اخیر بازار بورس و ترس و بی اعتمادی در بین سهامداران ، به ویژه تازه واردان. برای بازار سرمایه و همچنین رقم بالای صندوق بعدی ، با توجه به شرکت های موجود در آن ، به نظر می رسد که دولت برای جلب افراد بیشتر برای مشارکت در صندوق دارا سوم فولادی خودرویی ، باید تخفیف های بیشتری در نظر بگیرد ، گرچه این صندوق فعلی به وضعیت بازار و قیمت سهامی که صندوق “دارا سوم” را تشکیل می دهند نیز بستگی خواهد داشت.

 

هدف دولت از صندوق ETF خودرو چه بود ؟

با آزادسازی سهام دو خودروساز بزرگ کشور از وثیقه بانکی ، دولت می تواند سهام باقی مانده در ایران خودرو و سایپا را از طریق صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله واگذار کند.

 

از این گذشته ، قصد دولت برای انتقال سهام خود در ایران خودرو و سایپا از طریق صندوق ETF دولتی ، اگرچه روی سطح و روی کاغذ است ، اما نوعی خصوصی سازی است ، با این حال ، برخی از کارشناسان معتقدند اتفاق خاصی در راه ایران خودرو و سایپا رخ نخواهد داد, بعد از این انتقال مدیریت می شوند و تحت تأثیر سیاست های دولت ادامه خواهند یافت.

 

 

 

آیا دارا سوم سود آور خواهد بود ؟

هیجان در بازار ارز و خودرو نیز منابع مالی را از بازار سرمایه فراری داد، افزود: همه این عوامل دست به دست هم داد تا سرمایه گذاران واقعی و قانونی بی اعتماد به بازار سرمایه شوند و اقدامات احتیاطی بیشتر از قبل رعایت کنید و حتی در بعضی موارد معاملات خود را به تعویق بیندازید.

 

چند ماه پیش کارشناسان بازار سرمایه شاهد ورود صندوقی با نام دارایکم به بورس بودند که به گفته کارشناسان استقبال زیاد سهامداران از این صندوق اثرات مثبتی را برای شاخص به همراه داشت و همین مبلغ باید در نظر گرفته شود ، اما متأسفانه دومین صندوق ETF دولتی که شامل شرکت های پتروشیمی نیز بود ، استقبال چندانی نداشت.

 

کارشناسان پیش بینی کرده اند که دارا دوم با گذشت زمان سودآور خواهد بود و در این صورت اعتماد آنها جلب می شود و به سراغ پذیره نویسی دارا سوم می روند که طبیعتاً سود آن از دارا یکم نیز بیشتر خواهد بود.

 

معاملات الگوریتمی در بورس ممنوع شد

مدیریت نظارت بر بورس های سازمان بورس طی اطلاعیه ای استفاده از معاملات الگوریتمی و تقسیم سفارشات توسط کلیه مشتریان برخط در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران را ممنوع کرد