تبلیغات بنری
رییس کمیسیون اصل نود مجلس نهم از تصمیم این کمیسیون درخصوص تلاش برای توقیف برخی فیلم‌ها در آن مقطع دفاع می‌کند و می‌گوید هنوز هم همان حساسیت را داریم.فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» بعد از چند سال توقیف در سینماها اکران شد. اثری که در لیست فیلم‌هایی قرار داشت که کمیسیون اصل نود مجلس نهم شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به رییس وقت سازمان سینمایی معتقد بود نباید اکران شوند؛ به دلیل ارتباط محتوای آنها با حوادث سال ۸۸ .   طبق نظر کمیسیون‌های فرهنگی و اصل…
دلیل اصلی مخالفت شدید با اکران فیلم « آشغال های دوست داشتنی » چه بود؟

رییس کمیسیون اصل نود مجلس نهم از تصمیم این کمیسیون درخصوص تلاش برای توقیف برخی فیلم‌ها در آن مقطع دفاع می‌کند و می‌گوید هنوز هم همان حساسیت را داریم.فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» بعد از چند سال توقیف در سینماها اکران شد. اثری که در لیست فیلم‌هایی قرار داشت که کمیسیون اصل نود مجلس نهم شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به رییس وقت سازمان سینمایی معتقد بود نباید اکران شوند؛ به دلیل ارتباط محتوای آنها با حوادث سال ۸۸ .

 

طبق نظر کمیسیون‌های فرهنگی و اصل نود مجلس شورای اسلامی، وزارت فرهنگ و رییس سازمان سینمایی، این لیست فیلم‌ها در آن زمان از دستور اکران خارج شد.

اما سال ۹۷ با از محاق در آمدن این فیلم‌ها آغاز شد؛ از اکران «عصبانی نیستم» در اردیبهشت ماه تا استقبال پرشور تماشاگران در اکران روز نخست «آشغال‌های دوست داشتنی».

حال محمدعلی پورمختار که در آن زمان ریاست کمیسیون اصل نود مجلس نهم را داشت، بر درست بودن این تصمیم پافشاری می‌کند و معتقد است هنوز هم نباید به این فیلم‌ها اجازه اکران داده می‌شد.

وی در گفت‌وگو با خانه ملت در پاسخ به این سوال که فیلم‌های توقیفی در تمام این سالها بار روانی بر دوش حوزه سینما، مسئولان سینمایی و افکار عمومی بود؛ اکنون نگاه شما به اصرار برای توقیف فیلم‌ها در آن مقطع چیست، توضیح داد: وقتی ما ارزیابی می‌کنیم فیلمی دارای اثر روانی و رفتاری برای جمعی است که آن را می‌بینند، در واقع باید دید در قضاوت بینندگان چه تاثیری می‌گذارد و الّا وزارتخانه فرهنگ و ارشاد را اگر ول کنیم، با این نگاهی که دارند می‌گویند همه کار در این مملکت مباح و آزاد است.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که متولی حوزه سینما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، افزود: اگر به دست آقایان باشد دوست دارند هر فیلمی بدون هیچ محدودیتی اکران شود ولی ما همیشه همان حساسیت را داریم و اکنون نیز از تصمیم کمیسیون در آن مقطع دفاع می‌کنم.

وی ادامه داد: تصمیمی که در آن زمان گرفتیم تصمیم صد درصد درستی بوده است و اکنون هم اعتقاد داریم نباید اکران می‌شدند؛ این فیلم‌ها بدآموزی و آثار مخرب فرهنگی و اجتماعی دارد و به همین دلیل درخواست جلوگیری از اکران آن را داشتیم.

پورمختار گفت: اگر فیلم‌ها در این زمان اکران شده دلیل بر حقانیت آن نیست؛ ولی وقتی وزارتخانه تدبیر نداشته باشد، چه باید کرد.

رییس کمیسیون اصل نود مجلس نهم درخصوص فروش بالای فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» در روزهای نخست اکران توضیح داد: ما وظیفه‌مان را انجام می‌دهیم ولی از وزارت ارشاد متاسف هستیم که اجازه می‌دهد چنین فیلم‌هایی ساخته شود و چنین مسائلی را درست کند.