تبلیغات بنری
این هفته اختلاف قیمت صرافی‌های بانکی و بازار آزاد بالا رفت و همین مساله، افراد زیادی را به سوی خیابان فردوسی کشاند و صف‌های آنچنانی مقابل صرافی‌های بانکی ایجاد کرد. از نگاه مردم دلیل تشکیل صف خرید دلار چیست؟   به گزارش واضح نیوز به نقل از تجارت‌نیوز، هفته گذشته اختلاف قیمت دلار در صرافی بانکی و بازار آزاد صف خرید دلار شمل داد. افراد بسیاری ساعت‌ها در صف خرید دلار ماندند و حتی برخی برای خرید دلار شب پشت در صرافی‌ خوابیدند.دلیل تقاضای بالا، سود چهارم میلیونی از خرید…
دلیل تشکیل صف خرید دلار چیست؟ / اختلاف قیمت صرافی‌ های بانکی و بازار آزاد

این هفته اختلاف قیمت صرافی‌های بانکی و بازار آزاد بالا رفت و همین مساله، افراد زیادی را به سوی خیابان فردوسی کشاند و صف‌های آنچنانی مقابل صرافی‌های بانکی ایجاد کرد. از نگاه مردم دلیل تشکیل صف خرید دلار چیست؟

 

به گزارش واضح نیوز به نقل از تجارت‌نیوز، هفته گذشته اختلاف قیمت دلار در صرافی بانکی و بازار آزاد صف خرید دلار شمل داد. افراد بسیاری ساعت‌ها در صف خرید دلار ماندند و حتی برخی برای خرید دلار شب پشت در صرافی‌ خوابیدند.

دلیل تقاضای بالا، سود چهارم میلیونی از خرید و فروش دلار صرافی در بازار آزاد بود. گروهی از مخاطبان رفتار مردم برای گرفتن سهمیه دلار سالانه خود را نکوهش کردند و گفتند این کار به افزایش قیمت دلار دامن می‌زند. در ادامه تعدادی از این نظرات را می‌خوانید:« از ملت دلال بیشتر از این انتظار نمیره. فقیر فقرا نون شب ندارن بخورن اینا صف دلار بستن»


« رفتارهای هیجانی مردم چه در خروج از بورس و چه در رفتن به صف دلار باعث خسارات به همه مردم میشه ویک اقلیتی رانت خوار سود می‌کنند. به جای رفتار هیجانی باید آگاهانه تصمیم گرفت تا جامعه آسیب نبیند و اگر جامعه آسیب نبیند فرد هم به آسایش و آرامش می‌رسد»

«وقتی دلار می‌خری بازم ریال بی ارزش میشه و اون چهار تومن رو از جای دیگه با گرانی کالاهای دیگه از دست میدی اونم به شکل چن ده برابر. وقتی دلار ۱۲۰۰۰هزار بود پراید رو ۵۰ تومن می‌گرفتی الان دلار ۲۵۰۰۰ پراید ۱۰۰ تومن. خوب چهار تا دلال اینکار رو می‌کنن تو هم میری می‌خری هزاران جوان حسرت به دل یه پراید می‌مونن، میلیون‌ها دختر دیگه نمی‌تونن جهیزیه بخرن، میلیون‌ها پدر شرمنده زن و بچشون میشن.»

« خوب بخر از اون طرف چیزای دیگه گران میشه باید بری گوشت کیلویی ۲۰ تومن رو ۱۱۰ تومن بگیری اگه به نظرت به صرفه‌ست بخر. اون کسی که که این‌کار رو میکنه خودش اون دنیا جواب آه و حسرت جوانای این مملکت رو بده»

« خودمون داریم خودمون را نابود می‌کنیم. یکی به اینا نیست بگه بابا وقتی بورس قوی باشه یعنی تولید قوی و منافعش برای همه سودمند اما وقتی دلار و این اینطور چیزها می‌شه منفعت برای بعضی‌ها نتیجش فقط میشه تورم و بدبختی عده بسیار زیاد دیگه»

« والله بالله عامل گرانفروشی اگه دولت هست مردم هم ۹۹درصد به جهت استقبال مقصر هستن نخرید بزارید بازار متشنج نشه»


آخرین تلاش‌ها برای حفظ ارزش دارایی‌


از سوی دیگر برخی از مخاطبان رفتار مردم را در شرایط فعلی اقتصاد و کاهش ارزش پول ملی طبیعی و اجتناب ناپذیر خواند. آنان تاکید داشتند که اعضای صفوف تشکیل شده بی‌تقصیرند و فقط برای حفظ ارزش دارایی خود تلاش می‌کنند. در ادامه تعدادی از این دست نظرات آمده است:

« بعضی از حرف‌های مقامات دولتی باعث بالا رفتن قیمت دلار می‌شود. شاید لازم نباشد تمام گرفتاری‌های حال و آینده را با گفتن: حتی یک قطره نفت هم نمی‌توانیم بفروشیم زنده کنیم. چنان شور و دلهره در دل مردم می‌اندازند که باعث صف کشیدن مردم برای خرید دلار می‌شوند.»

«مردمو مسخره نکنید لطفا. مردم زیر تحریم و تورم وگرانی نابود شدن رفت نسلمون هم داره نابود میشه»

« با این دلار و بورس وضعف دولت دربخش قیمت‌ها مردم به خاک سیاه نشستن. هرروز یک خبرناگوار، هرروزافزایش قیمت، هرروزیه برنامه جدید، پس کی مامی‌تونیم بی دغدغه زندگی کنیم؟»

« بدلیل اینکه روزانه ‌پول ملی ما (ریال) افت پیدا می‌کند و بی ارزش تر میشود ! اگه ثبات اقتصادی باشد ، هرگز چنین اتفاقی نمی‌افتاد، فقط وای بحال مردم»

« مردم نمی‌دونند چه کار انجام بدهند. دوریال پول دارند شب خوابیدن صبح پاشدن پولشان نشود ده شاهی»

«پس مردم بیچاره چیکار کنن؟! بورسم ک ریخت شاید براشون چاره ساز باشه همون پول»

«مردم هیچ امیدی به بهبودی ارزش پول ملی ندارند. می‌خواهند ارزش اندک اندوخته خود را حفظ کنند. تو این بیکاری چهارمیلیون تومان گوشه‌ای از مشکلاتشون رو شاید حل بکنه»


ریزش بورس مردم را به صف دلار کشاند؟


دسته سوم معتقدند علت تشکیل صف‌های طولانی نوسانات اخیر بورس و ناتوانی مسئولان برای جلب اعتماد عموم سرمایه‌گذاران است. تعدادی از نظران این گروه را هم در زیر بخوانید:

« دلیل صف نابود کردن بورسه. حباب بورس رو به قول خودتون خالی کردین. حالا دلار، سکه و مسکن گرون شده تازه اول کاره. آیا اون حباب‌ها رو هم خالی می‎‌کنین؟»

« با اتفاقاتی که برای بورس ایران افتاد تمام پول از سمت تولید، که می‌تونست منجر به جهش تولید شه، به سمت دلالی ارز و سکه خواهد رفت. علی برکت الله»

« مردم دیگه به بازار سرمایه اعتماد ندارند و برای حفظ ارزش پولشان به بازارهای موازی ورود می‌کنند، ظاهرا اگر حمایت همه جانبه از بازار سرمایه نشه، شاهد تورم سنگین در بازارهای موازی خواهیم بود»

« بی‌اعتمادی و بیرون کشیدن پول از بورس علت این امر هست. فاتحه بورس را خواندند حالا نوش جونتون صف خرید دلار و خودرو. نوش جون مدیران به اصطلاح با تدبیر»

«بازار سرمایه مکانی امن بود برای رونق تولید و تولید سود برای سرمایه‌گذار اما متاسفانه متولیان امر نتوانستند از این امکان استفاده کنند و باعث شدند اعتماد مردم از دست برود و مردم از بورس به سمت دلار فراری شوند.»

 


برچسب ها : , ,