1 ​ 2 روزه گرفتن در روز اربعین حسینی چه حکمی دارد

پایگاه تحلیلی و خبری واضح نیوز | News Agency vazehnews

روزه گرفتن در روز اربعین حسینی چه حکمی دارد

روزه روز اربعین,روز گرفتن در اربعین,ثواب روزه گرفتن در روز اربعین,

روزه گرفتن در روز اربعین حسینی از چه جهت شرعی چه حکمی دارد؟ ثواب روزه داری در روز اربعین و تمام توضیحات در مورد روز گرفتن در روز اربعین.  حکم روزه گرفتن در روز اربعین حسینی آیا روزه در این روزاربعین کراهت دارد یا مستحب است؟ پاسخ: گرفتن روزه در روز اربعین اشکال ندارد.(۱) گرفتن روزه های قضا تا قبل از ماه رمضان سال بعد واجب می باشد. اما در مورد مستحب بودن روزه روز اربعین مطلبی پیدا نکردیم. پاسخ به چند سؤال در مورد اربعین حسینی من درروز اربعین نذر دارم. آیا می شود یک روز قبل از اربعین نذر…

تبلیغات بنری
روزه گرفتن در روز اربعین حسینی از چه جهت شرعی چه حکمی دارد؟ ثواب روزه داری در روز اربعین و تمام توضیحات در مورد روز گرفتن در روز اربعین.  حکم روزه گرفتن در روز اربعین حسینی آیا روزه در این روزاربعین کراهت دارد یا مستحب است؟ پاسخ: گرفتن روزه در روز اربعین اشکال ندارد.(۱) گرفتن روزه های قضا تا قبل از ماه رمضان سال بعد واجب می باشد. اما در مورد مستحب بودن روزه روز اربعین مطلبی پیدا نکردیم. پاسخ به چند سؤال در مورد اربعین حسینی من درروز اربعین نذر دارم. آیا می شود یک روز قبل از اربعین نذر…
روزه گرفتن در روز اربعین حسینی چه حکمی دارد

روزه گرفتن در روز اربعین حسینی از چه جهت شرعی چه حکمی دارد؟ ثواب روزه داری در روز اربعین و تمام توضیحات در مورد روز گرفتن در روز اربعین. 

حکم روزه گرفتن در روز اربعین حسینی

آیا روزه در این روزاربعین کراهت دارد یا مستحب است؟

پاسخ:

گرفتن روزه در روز اربعین اشکال ندارد.(۱)

گرفتن روزه های قضا تا قبل از ماه رمضان سال بعد واجب می باشد.

اما در مورد مستحب بودن روزه روز اربعین مطلبی پیدا نکردیم.

پاسخ به چند سؤال در مورد اربعین حسینی

من درروز اربعین نذر دارم. آیا می شود یک روز قبل از اربعین نذر خود را انجام دهم تا بتوانم در روز اربعین به عزاداری بپردازم؟

اگر انسان با رعایت شرایط نذر، نذر کند کاری را انجام دهد، باید همان‌طور که نذر کرده، عمل کند و تغییر نذر جایز نیست.

آیا روزه گرفتن درروز اربعین اشکالی دارد؟

روزه گرفتن در تمام ایام سال غیر از عید فطر و قربان فی نفسه اشکالی ندارد و ثواب دارد البته روزه روز اربعین جزء اعمال این روز ذکر نشده است. (مشهور مراجع عظام تقلید)

برگزاری مجالس عروسی در ایام عزا و اربعین چه حکمی دارد؟ 

 این حرکات مناسب دوستان اهل‌بیت علیهم السلام نیست. مؤمنین باید از آن بپرهیزند (آیات عظام صافی، سیستانی، مکارم)

جایز نیست (آیت‌الله سیستانی)

تزویج و عقد و عروسی در ایام سوگواری ائمه‌ی معصومین علیهم السلام برکتی ندارد و راه‌‌انداختن کاروان شادی در کوچه و خیابان در آن ایام، جایز نیست و هم‌چنین در غیر ایام سوگواری که معرض فساد است، جایز نیست (آیت‌الله تبریزی)

اگر موجب توهین و هتک باشد، اجتناب لازم است (مقام معظم رهبری، آیت الله بهجت)

آیا آرایش‌کردن بانوان در دو ماه محرم و صفر حرام است؟ 

اگر آرایش زنان در مجالس عزاداری اهل بیت علیهم السلام موجب وهن یا هتك حرمت مجلس اهل بیت علیهم السلام محسوب نشود اشكال ندارد و لباس زینتی پوشیدن و حنا بستن معمولاً برای مجالس شادی و ایام شادی استفاده می شود و مناسب ترك آن است.

شایسته است مؤمنین و مؤمنات ایام مصیبت اهل بیت علیهم السلام را ایام حزن خویش و خانواده‌شان قرار دهند و از نمادها و مظاهر حزن (مثل پوشش لباس سیاه و ترك تزیّن...) استفاده نمایند و از استعمال نمادها و مظاهر سرور اجتناب نمایند، كه شیعیان با حزن اهل بیت علیهم السلام محزون می‌شوند و در شادی آنان شاد می‌گردند.

آیا کارکردن در ایام عزاداری حرام است؟

کارکردن و کسب در روز عاشورا، مکروه است و شایسته است مؤمنین در ایّامی که مصادف با ایّام شهادت و وفیات حضرات معصومین سلام الله علیهم است، از بستن و تعطیلی مراکز تجاری كه خود نمادی از مشاركت در مصیبت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و اظهار همدردی با آنان محسوب می‌شود، در حدّ ممكن دریغ ننمایند.

استفاده از تخمه و آجيل در ایام اربعین چه حکمی دارد؟

استفاده از تخمه و آجيل و مانند آن در ايام عزاداري اشکالی ندارد اما اگر در عرف محل این کار را نشانه شادی می دانند بهتر است از این کار پرهیز شود.

روز اربعین ناچارم خانه خود را تغییر دهم و وسایل را به مکان جدید انتقال دهم، آیا اشکالی دارد؟

نقل و انتقال وسایل به خانه جدید در این روز اشکالی ندارد، ولی شایسته است مومنین عزیز به شکلی برنامه ریزی نمایند که از فیوضات مجالس عزاداری در این ایام بهره مند شود.

آیا آهنگ گوش دادن روز قبل از اربعین گناه دارد؟ 

هر موسیقی که به نظر عرف لهوی و مطرب و مناسب با مجالس عیش و نوش باشد موسیقی حرام محسوب می شود و تفاوتی بین ایام عزاداری و غیر آن نیست هر چند که گوش دادن به چنین موسیقی در ایام عزا به خاطر بی احترامی به این ایام از گناه بیشتری برخوردار است. (حضرت امام، مقام معظم رهبری، آیات عظام سیستانی ، مکارم، فاضل ،بهجت)

آیا خوردن شیرینی درشب اربعین گناه دارد؟

خوردن شیرینی درشب اربعین و ایام عزا اگر بی احترامی محسوب نشود، گناه ندارد و بطور کلی انسان باید در ایام عزای اهل‌‌بیت علیهم السلام از انجام هر کاری که عرفاً بی‌‌احترامی محسوب می‌‌شود، پرهیز کند و تشخیص آن هم با مکلف است.

اگر روز اربعین انسان حیوانی را ذبح کند، اشکالی دارد؟

ذبح حیوان در روز اربعین اشکالی ندارد.

حضور خانم ها درازدحام اربعین و این‌که در فشار جمعیت آقایان نامحرم قرار می‌گیرند چه حکمی دارد؟

هر چند که عزاداری حضرت سیدالشهدا علیه السلام سفارش شده است ولی عزاداران عزیز باید در این ایام و همه ایام دیگر نسبت به پوشش و برخورد با نامحرم نکات لازم را رعایت کرده و سعی نمایند از مسیرهایی به این پیاده روی و عزاداری بپردازند که از برخورد با نامحرم در امان بمانند.

بهترین شیوه عزاداری در این ایام چگونه است؟

بهترین شیوه‌ی عزاداری، تشکیل مجالس باشکوه، ذکر اهداف مقدس حضرت امام‌ حسین علیه السلام، تاریخچه‌ی واقعه‌ی کربلا و تحلیل اتفاقات آن است. هم‌چنین تشکیل دسته‌‌های عزاداری باشکوه، توأم با شعارهای بیدارکننده و سازنده و پخش و استفاده از پلاکاردها یا شعارهای جالب و جذاب، جزوه‌‌ها و پوسترهای حساب ‌شده و پرمحتوا و روشن‌‌کننده، از اهداف عزاداری حضرت سیدالشهدا علیه السلام و مانند آن است (مراجع عظام تقليد).

منبع: پرسشنامه زیارت آفتاب، ویژه‌ی اربعین و زائران پیاده، مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی نمایندگی خراسان رضوی.پایگاه اطلاع رسانی رسالت. سایت سرزده