تبلیغات بنری
حدود 20‌سال پیش، وقتی كیم جونگ ایل (پدر رهبر فعلی كره‌شمالی) با آن قطار زرهی عجیبش به سمت روسیه حركت می‌كرد، در كنار مأموری خارجی به نحوی دست به اعتراف می‌زند. به گزارش سی‌ان‌ان،‌ سال 2001 كه رهبر وقت كره‌شمالی به مدت سه هفته در حال گشت‌وگذار در روسیه بود، كنستانتین پولیكوفسكی، دیپلمات مورد احترام و اهل روسیه او را همراهی می‌كرد. او از این فرصت نادر استفاده كرده بود تا با یكی از مشهورترین رهبران دنیا در مورد خانواده‌اش حرف بزند. در آن زمان اعتقاد…
ظهور یک زن در هرم قدرت کره‌شمالی

حدود 20‌سال پیش، وقتی كیم جونگ ایل (پدر رهبر فعلی كره‌شمالی) با آن قطار زرهی عجیبش به سمت روسیه حركت می‌كرد، در كنار مأموری خارجی به نحوی دست به اعتراف می‌زند.

به گزارش سی‌ان‌ان،‌ سال 2001 كه رهبر وقت كره‌شمالی به مدت سه هفته در حال گشت‌وگذار در روسیه بود، كنستانتین پولیكوفسكی، دیپلمات مورد احترام و اهل روسیه او را همراهی می‌كرد. او از این فرصت نادر استفاده كرده بود تا با یكی از مشهورترین رهبران دنیا در مورد خانواده‌اش حرف بزند.

در آن زمان اعتقاد بر این بود كه كیم جونگ ایل هفت فرزند دارد. جوان‌ترین پسرش و جانشین آینده او كیم جونگ اون در آن زمان نوجوان بود. چند سالی بود كه سلامت رهبر كره‌شمالی رو به وخامت گذاشته بود و هنوز كسی نمی‌داند كه آیا او در مورد جانشین خود و ادامه سلسله خانوادگی فكر كرده بود یا نه. وقتی پولیكوفسكی از كیم جونگ ایل در مورد فرزندانش می‌پرسد، كیم از دخترانش به خوبی یاد می‌كند، اما پسرانش را «احمق‌های بیكار» توصیف می‌كند. به گزارش سی‌ان‌ان، مایكل مادن، پژوهشگر رهبری در كره‌شمالی و مشاور دولتی می‌گوید او این روایت را بارها و بارها در این سال‌ها تكرار كرده است: «كیم جونگ ایل پسرانش را خیلی دوست داشت، اما این بدان معنا نبود كه از آنها و عملكردشان در زندگی‌شان راضی بود.»

با وجود همه مسائل و نگاهی كه كیم به فرزندانش داشت، درنهایت جوان‌ترین پسرش را برای جانشینی پس از خود انتخاب كرد. این اتفاق حدود هشت سال بعد یعنی در‌ سال 2009 آغاز شد، یعنی وقتی كیم جونگ اون در انظار اجتماعی ظاهر شد. دو‌سال بعد، كیم جونگ ایل به علت ایست قلبی درگذشت. در حالی كه شاید جهان هیچ‌گاه نفهمد كه آیا رهبر پیشین كره‌شمالی حقیقتا می‌خواست یكی از دخترانش را به جای خود بگذارد یا نه، اما تحسین‌های او از كوچك‌ترین فرزندش، كیم یو جونگ مطابق با استانداردهای كره‌شمالی است. كنجی فوجیموتو یكی از سرآشپزهای سابق رهبر كره‌شمالی به روزنامه واشنگتن‌پست می‌گوید كه كیم جونگ ایل همواره جوان‌ترین فرزندش را با نام «پرنسس یو جونگ» و «یو جونگ عزیز» یاد می‌كرد. این دختر همیشه در زمان شام سمت چپ پدرش و همسر كیم سمت راست شوهرش می‌نشست.

در هر حال شاید كیم جونگ ایل گمان می‌كرده كه معرفی یك زن پس از خود به‌عنوان رهبر بعدی كره‌شمالی از سوی مردم قابل قبول نباشد؛ خصوصا كه همه می‌دانستند او چندین پسر هم دارد. كره‌شمالی كشوری بسیار مردسالار است و تصور همه آن است كه زنان باید تابع و مطیع باشند. ناظران می‌گویند كه سوءرفتار با زنان، تبعیض جنسیتی و خشونت جنسیتی در آن كشور شایع است.

سوكیل پارك مدیر تحقیقات و استراتژی آزادی در كره‌شمالی كه یك گروه حقوق بشری است، می‌گوید: «یك سنت بسیار قوی مردسالارانه در این كشور وجود دارد كه معتقد است مردان باید در قدرت باشند و زنان نه.»

با این حال، كیم یو جونگ موقعیت بسیار خوبی دارد و جزو گزینه‌های محتمل برای رهبری كره‌شمالی به حساب می‌آید. او در همان زمانی كه برادرش، كیم جونگ اون برای حدود سه هفته از انظار عمومی ناپدید شد، تا اینكه روز شنبه در تلویزیون دولتی در كنار خواهرش ظاهر شود، سوالات مهمی در مورد نقشه كره‌شمالی برای آینده این كشور ایجاد كرد. خصوصا وقتی می‌بینیم كه او با داشتن اضافه وزن به شدت سیگاری است و خیلی زیاد مشروبات الكلی می‌خورد. متخصصان می‌گویند كه اگر پیش از آنكه فرزندان كیم جونگ اون به بلوغ برسند، اتفاقی برای او بیفتد، كیم یو جونگ بهترین و ایمن‌ترین گزینه برای جانشینی است. اگر این اتفاق بیفتد، این زن در مركز یكی از سركوب‌كننده‌ترین رژیم‌های سیاسی روی كره‌زمین قرار خواهد گرفت.

 

تقسیم جنسیتی

شبه‌جزیره كره جای خوبی برای زن‌بودن نیست. كیم ایل سونگ قول داده بود كه با آزادسازی اقتصادی می‌تواند برابری ایجاد كند. در حالی كه زنان بخش مهمی از بازار كار را تشكیل می‌دهند و آنها نیروی محركه بازارهای محدود خصوصی در كشور هستند، اما از آنجا كه مردان همگی شغل‌های تعیین‌شده دولتی دارند، هنوز زنان با تبعیض روبه‌رو هستند. علاوه بر این، آنها فاقد فرصت‌های حرفه‌ای و اجتماعی برابر با همتایان مرد خود هستند. خشونت‌های جنسیتی هم در این كشور مشكل بزرگی است. دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی كه در‌ سال 2018 منتشر شد اعلام كرد كه این‌قدر خشونت جنسیتی در این كشور زیاد است كه به امر معمولی تبدیل و به‌عنوان بخشی از زندگی روزمره پذیرفته شده است. كره شمالی همه این اتهامات را رد کرده و می‌گوید كه اینها گزارش‌های امپریالیستی و سروصداهای بی‌خود حقوق بشری است. چند تن از دیپلمات‌های این كشور در ‌سال 2017 در نامه‌ای به سازمان ملل نوشتند: «زنان در تمام زمینه‌ها در این كشور حقوق برابری نسبت به مردان دارند.»

در كره جنوبی هم اوضاع زنان خیلی ایده‌آل نیست؛ گر چه بهتر شده است. كره جنوبی در پایین‌ترین رتبه در میان كشورهای OECD قرار دارد. آخرین داده‌ها حاكی از اختلاف دستمزد حدود 35درصدی میان زنان و مردان بوده است. آنها دائما با تبعیض و اذیت و آزار در محل كار و محل‌های عمومی خود مواجه می‌شوند.

جین لی، خبرنگار آسوشیتدپرس، می‌گوید: «تبعیض جنسیتی در هر دوی این كشورها وحشتناك است. همكاران من در كره شمالی همان شكایت‌هایی را دارند كه همكارانم در كره جنوبی از آن می‌نالند: «از آنها انتظار می‌رود كه تمام روز به مشاغل خود بپردازند و وقتی هم به خانه رفتند، كار مراقبت از فرزندان و آشپزی و تمیزكردن خانه را انجام دهند. در حقیقت نه كره شمالی و نه كره جنوبی جای خوبی برای زن‌بودن نیست.» اما مسأله این است كه كره جنوبی دست‌كم یك رهبر زن داشته است. پارك گئون‌های در ‌سال 2015 موفق شد تا نخستین رئیس‌جمهوری زن این كشور شود. نارا كانگ زنی كه كره شمالی را در ‌سال 2015 ترك كرد در پاسخ به این سوال كه «در زمان حضور در كره شمالی تصور می‌كردی یك زن رهبر كشور باشد» با تعجب می‌گوید: «به هیچ‌وجه نمی‌توانم آن را تصور كنم؛ حتی در رویاهایم!»

از‌ سال 2018 كه خانم كیم یو جونگ وارد خاك كره جنوبی شد، دوربین‌ها در همه ‌جا او را دنبال می‌كنند. كار او این بود كه در المپیك زمستانی در كره جنوبی رژیم برادرش را نمایندگی كند.

او نخستین فردی بود كه از خانواده سلطنتی پس از پایان جنگ در ‌سال 1953 وارد خاك كره جنوبی می‌شد. كارشناسان می‌دانستند كه كیم‌ یو جونگ یكی از دستیاران و محرمان عالی‌رتبه رهبر كره شمالی است. مردم كره جنوبی اما چیز زیادی از او نمی‌دانستند. در زمان مسابقات زمستانی، او در مراسم آغازین ‌هاكی روی یخ شركت كرد و در كنار مون جائه این، رئیس‌جمهور كره جنوبی و مایك پنس، معاون اول رئیس‌جمهوری آمریكا، بازی را تماشا كرد. وقتی تصاویر خنده‌روی او منتشر شد، مطبوعات به او نام «ایوانكا ترامپ كره شمالی» را دادند. این یكی از بزرگ‌ترین اقدامات تبلیغاتی كره شمالی بود.

ظاهرا او در حال نشان‌دادن این بود كه می‌تواند نقش رهبری را به خوبی بازی كند؛ نقشی كه تقریبا بیشتر عمرش را برای آمادگی پذیرش آن صرف كرده است. كیم یو جونگ نیز مانند برادرش كیم جونگ اون در شهر برن، پایتخت سوییس، تحصیل كرده است. این را عمه و دایی آنها در مصاحبه‌ای به واشنگتن‌پست گفتند.

 

وارثان واقعی

با توجه به پنهانكاری شدید خانواده كیم، احتمالا ما هیچ‌گاه متوجه نخواهیم شد كه برای كیم یو جونگ چقدر سخت بوده كه در میانه این تبعیض‌های جنسیتی تا این اندازه رشد كند. البته كیم جونگ ایل فرزندان زیادی به غیر از كیم جونگ اون و كیم یو جونگ دارد اما در رسانه‌های كره شمالی این‌گونه مطرح می‌شود كه این خواهر و برادر وارثان واقعی كیم جونگ ایل هستند. اگر روزی رهبر پیشین كره شمالی می‌خواست كه كیم یو جونگ به هرم قدرت نزدیك شود، حالا به آرزوی خود دست یافته و شاید چیز زیادی تا رهبرشدن او باقی نمانده باشد.