تبلیغات بنری
بیوگرافی علیرضا افتخاری علیرضا افتخاری مهیاری، ۱۰ فروردین ۱۳۳۷ در اصفهان، خواننده موسیقی سنتی است، او بیش از شصت آلبوم موسیقی را تاکنون وارد بازار کرده است و در سال ۱۳۸۹ موفق به اخذ نشان چهره‌های ماندگار شد   علیرضا افتخاری و صدا و سیما   علیرضا افتخاری تا قبل از سال ۸۰ یک خواننده ی کم حاشیه محسوب میشد که کمتر مصاحبه میکردوبندرت کنسرت برگزار میکرد. اما افتخاری از آخرین سال‌های دهه ی ۷۰ بصورت مدام در برنامه های تلویزیونی مانند: کاروان، ضیافت و … با (بااجرای سهیل محمودی،…

بیوگرافی علیرضا افتخاری

علیرضا افتخاری مهیاری، ۱۰ فروردین ۱۳۳۷ در اصفهان، خواننده موسیقی سنتی است، او بیش از شصت آلبوم موسیقی را تاکنون وارد بازار کرده است و در سال ۱۳۸۹ موفق به اخذ نشان چهره‌های ماندگار شد

 

علیرضا افتخاری و صدا و سیما

 

علیرضا افتخاری تا قبل از سال ۸۰ یک خواننده ی کم حاشیه محسوب میشد که کمتر مصاحبه میکردوبندرت کنسرت برگزار میکرد. اما افتخاری از آخرین سال‌های دهه ی ۷۰ بصورت مدام در برنامه های تلویزیونی مانند: کاروان، ضیافت و … با (بااجرای سهیل محمودی، مجری و ترانه سرا) ظاهر می شد که این کار باعث شروع انتقادات به علیرضا افتخاری شد. چرا که عده‌ی بسیاری از اهالی موسیقی سنتی صدا و سیما را تحریم کرده و حضور در آن را مایه‌ی کم شدن شأن اساتید موسیقی می دانستند.

 

 

 

علیرضا افتخاری و سیاست

 

علیرضا افتخاری درسال ۱۳۸۸ ناخواسته درگیر اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات وحوادث سیاسی ان سال شد. معترضین عملکرد علیرضا افتخاری را در مقابل محمود احمدی نژاد رییس جمهور وقت نامتعارف دانسته، همین علت موجب اعتراض و دل آزردگی برخی از مردم شد. علیرضا افتخاری در جواب، عملکرد خودش را این گونه توجیه نمود و گفت : هر که جای من بود همینگونه با مسئولین سیاسی رفتار می کرد. و عملش ناخواسته و بدون قصد غرض سیاسی بوده است. این مسئله باعث شد که حتی دختر علیرضا افتخاری در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ به برخی از هنرمندان هشدار بدهد که از جریان های سیاسی دور شوند.

 

 

 

منتقدین علیرضا افتخاری

 

علیرضا افتخاری از زمان روی آوردنش به موسیقی (پاپ-سنتی) و با خواندن آلبوم نسیما (سال۸۰) و آلبوم شکوه عشق با انتقادات اهالی موسیقی سنتی مواجه شد. ناگفته نماند که آلبوم نسیمای علیرضا افتخاری با استقبال فراوانی روبرو شد این آلبوم ساخته استاد فضل الله توکل بود که بر اساس گام ها و دستگاه های موسیقی سنتی و با رنگ بوی مدرن و امروزی تنظیم شده بود. اسقبال فراوان از آلبوم نسیما، پاسخ محکمی به انتقادات بی پایه ی منتقدین بود. اما بیشترین انتقادات به آلبوم شکوه عشق علیرضا افتخاری به اهنگسازی فریدون خشنود بود که حتی دامنه ی انتقادات به آلبوم های بعدی ساخته فریدون خشنود هم کشیده شد. اکثر منتقدین سبک خواندن ،اشعار، تنظیم و ترکیب ساز بندی این آلبوم ها را نامناسب میدانستند.

 

علیرضا افتخاری در برنامه ی تلویزیونی شب شیشه‌ای(و مطبوعات) به این انتقادات اینگونه پاسخ داد (نقل به مضمون):

من تابحال ده ها ابوعطا خوانده ام ده ها افشاری و چندین سه گاه وهمه مانند هم بوده است. من حق دارم بعنوان یک خواننده تجربیات جدید داشته باشم. برای افتخاری بعد از رضایت خدا و مردم بازگشت سرمایه ی سرمایه گذاران مهم است.

 

علیرضا افتخاری در پاسخ سوال وانتقاد مجری که چرا اینقدر پیاپی آلبوم منتشر میکنید. گفت:

علیرضا افتخاری اهل خوش نشینی نیست که سالی یک آلبوم بدهد. من با آهنگسازان جوان کار میکنم وبدین صورت به فعالیت هنریم بصورت فعال ادامه میدهم و به پرورش آهنگسازان جوان کمک میکنم.

 

علیرضا افتخاری در تیرماه ۱۳۹۲ با انتشار نامه ای خطاب به محمدرضا شجریان از او درخواست آشتی مجدد کرد. این نامه که با تیتر “بیا همایون هم باشیم” منتشر شد، نشان می داد که روابط علیرضا افتخاری و محمد رضا شجریان این دو خواننده موسیقی ایران به سردی گراییده است.