تبلیغات بنری
میزان افزایش قیمت ها در سال 99,تشديد تحريم‌ها و جهش نرخ ارز,
قیمت‌ها بدون توجه به‌افزایش عرضه همچنان می‌تازند

 تشديد تحريم‌ها و جهش نرخ ارز ، اين نگراني‌ را بين شهروندان و مسئولان به ‌وجود آورده بود که طي سال 98، مردم در تامين مايحتاج اساسي خود با مشکل مواجه شوند. طبيعتا زماني که توليد و واردات هر کالايي به‌حداقل برسد و در بازار نشاني از اين کالاها يافت نشود، قيمت‌ها روند صعودي به‌خود مي‌گيرند.

 

اتفاقي که در سال گذشته در حوزه کالاها و محصولات مختلف شاهد آن بوديم و بسياري از اقلام دچار تورم بي‌سابقه‌اي شدند. اين در حالي است که دولت با تخصيص ارز‌4200توماني به‌گروه کالاهاي‌اساسي، سعي کرد بازار را از نيازهاي ضروري مردم اشباع کند. نگاهي به‌آمار گمرک نيز نشان مي‌دهد که طي سال گذشته واردات کالاهاي‌اساسي به‌25 ميليون تن رسيده است؛ يعني چهار ميليون و 700 هزار تن بيشتر از سال 97 که هنوز تحريم‌ها به‌هسته اصلي خود نرسيده بود.

 

آنطور که سرپرست معاونت بازرگاني خارجي شرکت بازرگاني دولتي ايران مي‌گويد: در سال‌جاري نيز روزانه 50 هزار تن کالاي‌اساسي شامل برنج، روغن و شکر در بندرهاي کشور تخليه و به‌مقاصد بارگيري حمل مي‌شود. حال اين سوال مطرح مي‌شود چرا در حالي که واردات کالاي‌اساسي، آن هم با ارز يارانه‌اي‌4200توماني روند افزايشي داشته، اما اکثر اين کالاها گران شده‌اند؟


طي دو سال گذشته در حالي مردم روزبه‌روز شاهد گران‌شدن کالاهاي مختلف بودند که اظهارات مسئولان مختلف نشان از رشد واردات کالاهايي دارد که در اين دو سال از لحاظ قيمتي رکوردشکني کرده‌اند. شايد عده‌اي مابه‌التفاوت نرخ دلار و ريال را دليل اصلي اين گراني بدانند، اما نبايد فراموش کرد که در اين مدت دولت با پرداخت ارز‌4200توماني براي واردات کالاهاي‌اساسي حداقل در نيت خواستار ثبات قيمت اقلامي بوده که مردم مصرف روزانه دارند. با اين حال فعالان بازار يک روز به‌دليل کمبود، برنج را گران کردند، روز ديگر از افزايش قيمت نهاده‌هاي دامي سخن به‌ميان آوردند تا دستاويز مناسبي براي بالابردن قيمت گوشت‌قرمز و سفيد داشته باشند. در اين ميان، تحريم و جهش نرخ دلار در بازار آزاد نيز بهترين بهانه براي گران‌فروشي هستند.

 

از خودروهاي وارداتي گرفته تا ميوه‌و‌تره‌باري که صفر تا 100 توليد آن در داخل کشور بوده، به‌اين بهانه گران شده‌اند. اما آيا در سال 98 دولت توانسته تمام نياز کشور به‌کالاهاي‌اساسي را پاسخ دهد؟ پاسخ مسئولان ذي‌ربط به اين پرسش مثبت است. طبق گفته سرپرست معاونت بازرگاني خارجي شرکت بازرگاني دولتي ايران، به‌رغم تحريم‌هاي شديد در سال 1398، واردات کالاهاي‌اساسي براي ذخيره‌سازي نسبت به‌سال 1397 حدود 5/2 برابر رشد داشت. امير طالبي افزود: در سال 98، بيش از دو ميليون تن کالاهاي اساسي برنج، روغن و شکر وارد کشورشده که بخشي از اين کالاهاي‌اساسي در شبکه توزيع قرار گرفته و بخشي براي ذخاير راهبردي درنظر گرفته شده است.

 

با ورود 94 فروند کشتي حامل کالاهاي‌اساسي در سال 98 در پهلوگيري کشتي‌ها در بندرهاي کشور  رشد‌140درصدي داشته‌ايم. سخنگوي گمرک ايران نيز به مهر گفته است: در سال 98، 25 ميليون تن کالاي‌اساسي واردات داشتيم که نسبت به‌سال 97، بيش از چهار ميليون و 700 هزار تن کالاي‌اساسي با افزايش مواجه بوده است. روح‌ا... لطيفي با بيان اينکه بخشي از اين کالاها هنوز وارد چرخه مصرف نشده‌اند، افزود: در حال حاضر بيش از يک ميليون و 100 هزار تن کالا روي شناورها و 800 هزار تن روي لنگرگاه‌هاست.