1 ​ 2 قیمت سهام امروز بکشنبه 16 شهریور 99 شرکت ها در بازار بورس تهران لحظه به لحظه

واضح | پورتال خبری و سبک زندگی

قیمت سهام امروز بکشنبه 16 شهریور 99 شرکت ها در بازار بورس تهران لحظه به لحظه

سهام بورس امروز / سهام بورس امروز تهران / بازار بورس ایران / تابلو بورس تهران / سهام عدالت / فروش سهام عدالت / آزاد سازی سهام عدالت / ثبت نام سهام عدالت / ارزش سهام عدالت / قیمت سهام / قیمت بورس شرکت ها / وضعیت بازار / شاخص کل بورس / ارزش بازار / اطلاعات قیمت / تعداد معاملات / ارزش معاملات / حجم معاملات   دراین لینک  https://b2n.ir/39640  می توانید قیمت سهام و بورس اوراق بهادر تهران را پس از وارد شدن به طور مستقیم و لحظه به لحظه دنبال کنید.   در این خبر می توانید علاوه بر قیمت…

تبلیغات بنری
سهام بورس امروز / سهام بورس امروز تهران / بازار بورس ایران / تابلو بورس تهران / سهام عدالت / فروش سهام عدالت / آزاد سازی سهام عدالت / ثبت نام سهام عدالت / ارزش سهام عدالت / قیمت سهام / قیمت بورس شرکت ها / وضعیت بازار / شاخص کل بورس / ارزش بازار / اطلاعات قیمت / تعداد معاملات / ارزش معاملات / حجم معاملات   دراین لینک  https://b2n.ir/39640  می توانید قیمت سهام و بورس اوراق بهادر تهران را پس از وارد شدن به طور مستقیم و لحظه به لحظه دنبال کنید.   در این خبر می توانید علاوه بر قیمت…
قیمت سهام امروز بکشنبه 16 شهریور 99 شرکت ها در بازار بورس تهران لحظه به لحظه

سهام بورس امروز / سهام بورس امروز تهران / بازار بورس ایران / تابلو بورس تهران / سهام عدالت / فروش سهام عدالت / آزاد سازی سهام عدالت / ثبت نام سهام عدالت / ارزش سهام عدالت / قیمت سهام / قیمت بورس شرکت ها / وضعیت بازار / شاخص کل بورس / ارزش بازار / اطلاعات قیمت / تعداد معاملات / ارزش معاملات / حجم معاملات

 

دراین لینک  https://b2n.ir/39640  می توانید قیمت سهام و بورس اوراق بهادر تهران را پس از وارد شدن به طور مستقیم و لحظه به لحظه دنبال کنید.

 

در این خبر می توانید علاوه بر قیمت سهام شرکت ها از " وضعیت بازار " و  " شاخص کل بورس " مطلع شوید.

 

بورس امروز یکشنبه 16 شهریور 99 مثبت شد

امروز (یکشنبه) در آغاز معاملات بورس تهران شاخص کل بازار سرمایه با رشد قابل توجهی روبرو شد.

در آغاز معاملات امروز شاخص کل بورس با رشد ۲۰ هزار و ۹۱۷ واحدی به عدد ۱ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۹۵۲ واحد رسید و شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۶۹ واحدی به عدد ۴۴۵ هزار و ۳۳۱ واحد رسید.گفتنی است، با توجه به اینکه حجم صف خرید سهام سنگین تشکیل شدهاست و همچنان حمایت حقوقی ها از بازار سهام ادامه دارد و با نظر به اینکه با گذشت ۱۴ دقیقه از شروع معاملات شاخص حدود ۲۱ هزار رشد داشته است این امیدواری وجود دارد که در پایان معاملات امروز شاخص با رشد قابل توجهی روبرو شود.

ورود معادن به بورس در آینده نزدیک

سعید زرندی در جلسه ای که به این منظور با حضور مدیران سازمان بورس و مدیران معدنی برگزار شد گفت: در راستای تاکید رییس جمهور مبنی بر ورود معادن به بورس، جلسات متعددی در وزارت صمت برگزار گردیده و زمینه های آن در حال فراهم شدن است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت،معدن و تجارت گفت: افزود: طبق تبصره 3 ماده 10 قانون معادن، پروانه بهره برداری سندی رسمی، لازم الاجراء، قابل معامله، تمدید و توثیق است، لذا موضوع واگذاری و انجام معاملات حق امتیاز به صورت یکجا و یا عرضه خرد قابل انجام‌است.

وی گفت: همچنین در خصوص بلاتکلیف ، تعطیل و یا سلب صلاحیت شده (مطابق ماده 20 قانون معادن ) موضوع تشکیل شرکت سهامی عام پروژه با ورود چندین معدن و یا عرضه یکجا و حراج هریک از معادن در تابلوی بورس کالای ایران نیز قابلیت اجرایی شدن دارد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت افزود: با توجه به وجود 5500 معدن درخصوص روش های واگذاری این معادن بخش خصوصی به صورت جزئی و یا در قالب شرکت سهامی عام پروژه می توان اقدام کرد و سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس کالای ایران آمادگی خود را برای حمایت از این بخش اعلام نمود .

زرندی تاکید کرد: واگذاری معادن در بورس می تواند علاوه برایجاد تحرک و پویایی بخش معدن شفافیت و سرعت عمل در این حوزه را نیز افزایش دهند.

سرنوشت بورس در روزهای آینده به چه سمتی می رود؟

با بررسی اثر نوسان‌های بورس بر تورم می‌گوید، رشد جهشی قیمت سهام می‌تواند به انتظارات تورمی دامن ‌بزند. اکنون با توجه به ادامه نزول شاخص، دیگر حتی فعالان بازار سهام هم پول‌پاشی و حمایت‌ دستوری از بورس را برنمی‌تابند.

کارشناسان می‌گویند حمایت واقعی، دوری سیاست‌گذار از اتخاذ تصمیمات کوتاه‌مدت است. بررسی‌ها نشان می‌دهد دست‌کاری بازار با حمایت‌های دستوری و تداوم محدودیت دامنه نوسان فرآیند به تعادل رسیدن را به تاخیر انداخته است.

شاخص کل بورس تهران با افت بیش از ۳ درصدی طی معاملات آخرین روز کاری هفته برای دومین روز متوالی قرمزپوش شد. در این میان اما ارزش معاملات خرد سهام با کاهش ۵۰ درصدی نسبت به میانگین روزانه این متغیر در سال جاری مواجه شده است. این مهم جایی اهمیت پیدا می‌کند که بررسی‌ها نشان می‌دهد ورود پول‌های جدید به گردونه معاملات سهام یکی از مهم‌ترین دلایل رشد پرشتاب شاخص سهام در یک سال اخیر است. از این رو کاهش دادوستد سهام شاید یکی از مهم‌ترین موانع بازگشت این نماگر به مسیر صعودی محسوب شود. در این میان دست‌کاری در فرآیند بازار با حمایت‌های دستوری حقوقی‌ها و پابرجا بودن محدودیت دامنه نوسان مانع رسیدن بازار به تعادل شده است.

چتری که حمایت نمی‌کند

پس از رسیدن نماگر اصلی بورس تهران به قله دو میلیون و ۷۸ هزار واحد و درست در زمانی که اغلب فعالان بورسی مانعی بر سر ادامه رشد بازار نمی‌دیدند، شرایط تغییر کرد و این نماگر با همان شتابی که قله‌ها را یکی پس از دیگری فتح می‌کرد، عقب نشست و تنها پس از ۱۰ روز کاری، با افت بیش از ۲۰ درصدی وارد فاز خرسی شد که از مهر ۹۷ بی‌سابقه بود. این شرایط سبب شد تا سیاست‌گذار بورس همچون گذشته برای جلوگیری از افت شاخص (و نه سهام شرکت‌ها) به سهامداران عمده بازار دستور حمایت از سهام شاخص‌ساز را صادر کند. به‌طوری که از ۲۰ مرداد ماه تاکنون حقوقی‌ها خالص خرید بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومانی در دو بازار بورس و فرابورس را ثبت کرده‌اند. اما تنها سهام شرکت‌های پر وزن در محاسبه شاخص کل در لیست خرید حقوقی‌ها قرار گرفت و نتوانست بازار را به سمت تعادل پیش ببرد.

شاهد این مدعا معاملات روز چهارشنبه بورس تهران است. جایی که شاهد سومین خرید بزرگ حقوقی‌ها در سال ۹۹ بودیم و بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی بزرگان حقوقی افزوده شد. این حمایت پرقدرت حقوقی اما از رنگ قرمز سهام نکاست و بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی در انتظار خروج از گردونه معاملات سهام در صفوف سنگین فروش ناکام ماند.

این مهم در روزهای گذشته نیز به دفعات تجربه شد. در روزهای دوم و سوم شهریورماه، حقوقی‌ها در مجموع ۱۰ هزار میلیارد تومان خرید ثبت کردند اما پس از آن تنها برای چند روز نماگر سهام به مسیر صعودی بازگشت و پس از آن مجددا شاهد افت قیمت سهام بودیم. در این میان شاید بیشترین زیان به سهامداران شرکت‌های کوچک تحمیل شود. سهامدارانی که نه چتر دستوری حمایت حقوقی‌ها را بالای سر خود می‌بینند و نه می‌توانند سهام خود را نقد کنند. چرا نباید اجازه داد اگر سهامداری قصد فروش سهام را دارد بتواند آن را به فروش برساند و چرا باید مقام ناظر خود را مسوول سود و زیان افراد در بورس بداند.

مگر مهم‌ترین اصل یک بازار کارا نقدشوندگی بالا نیست؟ چه موضوعی این مهم را با تهدید مواجه کرده است؟ جواب ساده است. محدودیت دامنه نوسان مهم‌ترین متهم تداوم اصلاح قیمت سهام است و به نظر می‌رسد در صورت حذف دامنه نوسان که محدودیتی هیجان‌زا است، می‌توان در مدتی کوتاه‌تر بدون دخالت در فرآیند بازار به نتیجه‌ای مطلوب دست یافت. جایی که با وجود ارسال سیگنال‌های مثبت همچون رشد نرخ دلار، قیمت جهانی فلزات و نفت و گزارش‌های جذاب از بنگاه‌های اقتصادی اما فروشندگان سهام پا پس نمی‌کشند.

لبه تیز دخالت در فرآیند بازار

بورس تهران خلاف همه بازارهای مالی دنیا با دخالت مستقیم دولت مواجه است. از مداخله وزیر اقتصاد در انتخاب روسای سازمان بورس گرفته تا قوانین خلق‌الساعه سیاست‌گذار در روزهای پرهیجان بازار.

گویا تنها نیت ناظر بورس کسب رضایت عمومی است و رسیدن به یک بازار کارا کاملا فراموش شده است. اما سیاست‌گذار برای رسیدن به این هدف نیز موفق عمل نکرده و از بدنه کارشناسی بهره‌ای نمی‌جوید.

یکی از نادرست‌ترین سیاست‌ها در دوره اصلاح قیمت سهام اما حمایت دستوری حقوقی‌ها است که تنها مداخله دولتی در فرآیند بازار بوده و نمونه‌ای واضح از دست‌کاری قیمت سهام است. از این رو قیمت‌هایی که باید بر مبنای عرضه و تقاضا شکل بگیرند، به سمتی که مطابق میل سیاست‌گذار است، سوق داده می‌شوند.

جهت‌دهی که مصداق بارز فساد در یک بازار مالی است و شاید در کوتاه‌مدت همچون مسکنی عمل کند اما در نهایت راه به جایی نخواهد برد. چرا که در بلندمدت صاحب نقدینگی به این واقعیت پی می‌برد همانطور که در روزهای منفی بازار، معامله‌گر عمده می‌تواند جهت قیمت‌ها را صعودی کند در روزهای دیگر بنا به دلایل دیگر می‌تواند عکس این عمل کند. سرایت این بی‌اعتمادی به کل بازار می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد. در حال حاضر همچنان بازار سهام از جذابیت بالایی میان صاحبان نقدینگی برخوردار است. شاهد این مدعا مشارکت بیش از ۵/۵ میلیون نفری در عرضه اولیه روز چهارشنبه فرابورس ایران بود. عرضه‌ اولیه‌ای که در روزهای منفی بازار سهام رقم ‌خورد اما همچنان خریدارانی میلیونی دارد.

در این شرایط به نظر می‌رسد تنها برداشته شدن محدودیت‌های خودساخته‌ای همچون دامنه نوسان می‌تواند به داد این بازار برسد. محدودیتی که در صورت حذف نه صعودهای پرشتاب قیمتی و حبابی شدن بازار را به دنبال دارد و نه اصلاح فرسایشی و فرار سرمایه‌های خرد و کلان.

یک توصیه در مورد خرید سهام شرکت‌های پالایشگاهی

البته ممکن است بسیاری از متقاضیان تا روزهای آخر مهلت پذیره نویسی صندوق برای بررسی وضعیت بیشتر بازار صبر و درصورت ادامه روند صعودی، اقدام به پذیره نویسی کنند؛ با این حال یک کارشناس بازار سرمایه به سهامداران توصیه کرد اقدام به خرید پالایشی یکم کنند.

پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) پالایشی یکم که باقی مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، اصفهان، بندرعباس و تبریز است از روز گذشته آغاز شده و همه افراد با داشتن کارت ملی (بدون محدودیت سنی) می توانند خریدار این صندوق باشند. سقف خرید دارایکم و پالایشی یکم در مجموع پنج میلیون تومان است. بر این اساس افرادی که دو میلیون تومان دارایکم خریداری کرده اند، می توانند سه میلیون تومان پالایشی یکم بخرند.

لازم به ذکر است، فردی که اقدام به خرید سه میلیون تومان از پالایشی یکم کند، شامل تخفیف ۲۰ درصد خواهد شد؛ یعنی سه میلیون تومان پرداخت می کند و به میزان سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پالایشی یکم به قیمت پایانی روز قبل، سهام پالایشگاههای موجود در پالایشی یکم دریافت می کند.

این مباحث درحالی مطرح می شود که بازار سرمایه به مدت ۱۰ روز روندی نزولی به خود گرفته و شاخص از مرز دو میلیون واحد به یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد عقبگرد کرده است. به همین دلیل بسیاری از سهامداران درمورد خرید پالایشی یکم سرگردان هستند.

در این راستا، مصطفی صفاری-کارشناس بازار سرمایه- به سهامداران توصیه کرد که پالایشی یکم را بخرند.

کاهش ریسک صندوق

وی با بیان اینکه خصوصیت صندوقها این است که مشتری به صورت مشترک در یک صندوق شریک می شود و همین موضوع ریسک صندوق را کاهش می دهد افزود: از یک طرف این سهام با ۲۰ درصد تخفیف ارائه می شود و از سوی دیگر قیمت سهام موجود در پالایشی یکم در این مدت ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است و درنتیجه صندوق قیمت مناسبی دارد. همچنین هیات دولت با هدف رونق دادن به این گروه، مصوبه ای دارد مبنی بر اینکه حدود یک میلیارد دلار روی قیمت تمام شده تخفیف می دهد که سود آنها را بالا می برد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به وضعیت دارایکم گفت: دارایکم در روزهای منفی بازار بیش از ۱۰۰ درصد سود داشته و به طور کلی به نظر من خرید ETF فرصت خوبی است؛ به ویژه برای اشخاصی که قصد دارند وارد بازار سرمایه شوند.

وی در پایان توصیه کرد که مردم به صورت مستقیم وارد این بازار نشوند و از طریق سبدگردان ها یا صندوق هایی مانند دارایکم و پالایشی یکم وارد شوند.

عرضه سهام شرکت‌های پالایشگاهی دولت موسوم به پالایشی یکم با نماد «پالایش» در بورس از روز چهارشنبه آغاز شده است.

اتفاق مهمی در بورس رخ خواهد داد

سلمان نصیرزاده در این خصوص، اظهارکرد: دلیل عمده این سقوط قیمت‌ها ناشی از رشد بی‌مهابا بازار سهام پیش از آخر هفته مردادماه امسال بود. میانگین بازار به صورت تقریبی، نشان‌دهنده رشد ۱۲۵ تا ۱۳۵ درصدی شاخص بود و این موضوع سابقه نداشته است.

وی افزود: در حقیقت بیشترین بازدهی در کمترین زمان ممکن و بدون اصلاح را در مقطع زمانی پیش از آخرین هفته مردادماه داشتیم. در مقاطع گذشته و برای مثال در اردیبهشت ماه، شاخص حدود ۱۵ درصد اصلاح داشت. در آن مقطه زمانی، سهم‌های بزرگ و کلیت بازار با حدود ۳۰ درصد اصلاح مواجه شدند. بنابراین می توان گفت در مواقعی به میزان رشد بازار سرمایه، اصلاح نیز رخ می‌داد. در نتیجه این میزان از اصلاح در مدت زمان کوتاه، باتوجه به بازدهی بازار سهام، موضوع عجیبی نبود.

نصیرزاده اضافه کرد: طبیعی است که منفی شدن بازار سرمایه به این میزان، موجب ترس در بازار خواهد شد و امری طبیعی است. اما با درنظر گرفتن رشد بالا در بازار، اصلاح بازار سهام امری طبیعی بود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: اتفاق غیرطبیعی را میتوان تداوم اصلاح تا این میزان و عدم ورود اشخاص حقیقی به این موضوع دانست. اما خوش‌بختانه این امر رخ داد و این حمایت در راستای مصوباتی مانند عرضه بلوکی سهام عدالت، افزایش اعتبارات و... بود که به تزریق منابع مالی به بازار سرمایه کمک می‌کردند و موجب پشتیبانی حقوقی‌ها مانند دفعات قبل می‌شد.

وی اظهارکرد: از هفته گذشته، فضای ترس به طور کامل به بازار القا شد و اصلاح روزهای اخیر نشات گرفته از ترس سرمایه‌گذاران بود و ارتباطی به تغییر متغیرهای بنیادی مانند نرخ ارز، نرخ‌های جهانی، بازار کامودیتی‌ها و... نداشت. این ترس کلیت بازار سهام و تمام طیف‌های سرمایه‌گذاری، از سرمایه‌گذاران مبتدی تا فعالان حرفه‌ای در بازار القا شد.

نصیرزاده گفت: به نظر من، حمایت‌های صورت گرفته از بازار و تصویب برخی از مصوبات در وهله اول، ترس ایجادشده در بازار را کاهش داده و اعتماد را در بازار سرمایه ایجاد می‌کند. بورس درحال‌حاضر سه مرحله را طی خواهد کرد. این مراحل به ترتیب کاسته شدن فضای ترس، ایجاد تعادل در بازار و مثبت شدن آن هستند.

این کارشناس بازار سرمایه، افزود: در نتیجه فکر می‌کنم که بازار سرمایه به مرور به تعادل نسبی خواهد رسید و اعتقاد دارم محوریت بازار همچنان بر صنعت‌های ارزش محور مانند فلزات اساسی، کانه‌های فلزی، پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها و... است. نمی توان انتظار رشد سریع را از بازار داشت، اما با ایجاد تعادل، بازگشت به متغیرهای بنیادی خود، منابع آزادشده صندوق‌ها و... اتفاق مهمی در بورس رخ خواهد داد و جذابیت برای سرمایه‌گذاران ایجاد خواهد شد.

وی تصریح کرد: استنباط من این است که اگر بازار سرمایه به سلامت از این فضا عبور کند، هدف‌های جدیدی برای آن مطرح خواهد شد. یعنی حداقل اتفاق ممکن، گرفتن سقف قبلی است. اما فضایی که ایجاد خواهد شد در این امر تاثیر خواهد داشت.

نصیرزاده بیان کرد: من فکر می‌کنم اصلاحی که رخ داد، نسبت P به E و سودآوری شرکت‌ها را جذاب کرده است و اگر اتفاقی رخ ندهد، فضای بازار سرمایه به سوی بهبود پیش خواهد رفت. اما یکی از مهم‌ترین نکات، حمایت به موقع از بازار سهام بود. امیدواریم این حمایت‌ها تداوم داشته و بازار سرمایه نیز منطقی به جلو حرکت کند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار در پاسخ به موضوع نقش نهادهای ناظر در ریزش روزهای اخیر بورس اظهارکرد: من فکر می‌کنم به صورت کلی به نحوه اجرای برخی از سیاست‌ها می توان اعتراض کرد. برای مثال در بحث عرضه سهام عدالت در مرحله اول حدود ۶ هزار میلیارد تومان سفارش فروش گذاشته شد و نحوه اجرای آن اشتباه بود. زیرا موجب از میان رفتن توازن بازار می‌شد. اما درحال‌حاضر آزادسازی سهام عدالت به صورت بلوکی، شیوه درستی است.

حقوقی‌ های به کمک بورس

پس از چند روز نفس‌گیر برای بازار سرمایه و اضطرابی که سهامداران را به واسطه ریزش شدید شاخص بورس و قیمت سهام اکثر قریب به اتفاق شرکت های بورسی، فرا گرفته بود، امروز شاخص کل یکبار دیگر رنگ سبز به خود دید و با 41.670 واحد افزایش به عدد 1.650.251 واحد رسید.

این درحالی است که شاخص هم‌وزن با 244 واحد کاهش به عدد 455.956 رسید؛ بیشترین تأثیر شاخص توسط نمادهای فارس، فولاد، فملی، شستا،‌شپنا، شتران و وامید صورت گرفت.

در واقع می توان گفت خریدهای روز گذشته حقوقی های بازار که با هماهنگی سازمان بورس اتفاق افتاد ترمز ریزش بیشتر بورس را کشید و بالا بردن نقدشوندگی در سهام شرکت های بزرگ باعث شد تا حقیقی هایی که از ترس ریزش بورس در صف فروش قرار گرفته بودند از بازار خارج شوند.

فعالان بازار سرمایه می گویند: با تلاش دست اندرکاران بورسی و حقوقی های بازار امروز شاهد بازگشت فضای آرامش به بازار و حتی تشکیل صفوف خرید در نمادهای بزرگ بازار بودیم.

گفتنی است، در روزهای قرمز بازار، بیشترین انتقاد متوجه حقوقی های بازار بود که با افزایش فشار فروش به صف‌های فروش دامن زده بودند ولی از امروز حقوقی ها تغییر مسیر دادند و خریدارهای اصلی بازار بودند.

یکی از دلایل ریزش اخیر بورس، عدم حمایت حقوقی‌ها بود که توسط نهاد ناظر بازار از آن چشم‌پوشی شد؛ برخی از حقوقی ها با یک بازی زیرکانه بسیاری از سهم‌های ارزنده را با قیمت های پایین‌تر از کف حمایتی خود از سهامداران خرد بازار خریداری و جمع آوری کردند.

باتوجه به اینکه حمایت از سهام شرکت های بورسی و حفظ قدرت نقدشوندگی آن برای سهامداران خرد اهمیت بالایی دارد، امید است در زمان اصلاح بازار حقوقی ها، وظایف ذاتی خود را فراموش نکرده و در روزهایی که بازار به حمایت آنها نیاز دارد با افزایش فروش و ایجاد ترس در بین سهامداران خرد باعث قرار گرفتن آنها در صفوف فروش برای خروج از بازار بورس نشوند.

پیش بینی فعالان بازار بیانگر آن است که با از بین رفتن فشار فروش در بازار نمادهای بزرگی نظیر فولاد، فملی، شستا، خودرو، خساپا، شبندر، شپنا،‌فارس، غدیر، وتجارت، وبصادر و ... به تدریج و طی روزهای آینده شاهد کاهش فشار فروش در شرکت های کوچک بازار خواهیم بود.

صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم ثبت شد

سرپرست اداره امور صندوق های سرمایه گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار از انجام مراحل ثبت صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم به شماره ثبت 11754 در سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد.

بر این اساس صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم امروز در سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شد و برای مرحله بعد برای پذیره نویسی به شرکت بورس تهران ارسال خواهد شد تا برای انتخاب نماد و فرآیند پذیره نویسی آماده شود.

حمایت حقوقی ها از بازار

طی چند روز اخیر خبرهای زیادی مبنی بر حمایت حقوقی ها از بازار به گوش می رسید تا اینکه طی یکی دو روز گذشته و به خصوص امروز حجم خرید حقوقی ها در برخی نمادها بسیار چشم گیر بود. به عنوان مثال در نماد بانک تجارت حقوقی های امروز حدود 2 میلیارد خرید کردند و سهم را از صف فروش تا 1% مثبت بردند بانک صادرات نیز وضعیتی مشابه داشت و با حجم خرید 1.5 میلیاردی حقوقی ها از صف فروش تا صفر قیمتی رسید. فولاد از صف فروش تا صف خرید خریدار داشت ... از سایر نمادهایی که مورد توجه حقوقی ها بودند می توان به شستا، شپنا، وغدیر، شبندر و ... نام برد.

چنین حمایت هایی در صورت ادامه دار بودن می تواند از ترس بسیاری از فروشندگان عجول بکاهد و به سرعت بازار را به سمت متعادل تر شدن قیمت ها سوق دهد. امروز حقوقی ها حدود 8000 میلیارد تومان به بورس تزریق کردند.

جزئیات پذیره نویسی ETF دوم یا دارا دوم اعلام شد:

1.سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی در مجموع دو صندوق قابل معامله اول و دوم دولتی، پنجاه میلیون ریال

پنج درصد (5%) از مبلغ جمع آوری شده در دوره پذیره نویسی به بازارگردانی واحدهای سرمایه گذاری در همان صندوق تخصیص خواهد یافت

2.اشخاص حقوقی و یا اتباع خارجی نمی توانند در این پذیره نویسی شرکت نمایند.

شروع پذیره نویسی از بامداد روز چهارشنبه مورخ 1399/06/05 آغاز شده و تا پایان روز چهارشنبه مورخ1399/06/19 ادامه خواهد یافت.

3.پذیره نویسی این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) صرفاً از طریق کارگزاریهای بورس و سامانههای آنلاین معاملاتی صورت می گیرد. اشخاص فاقد کد معاملاتی (کد بورسی) می توانند از طریق درگاههای غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب برای خرید واحدها اقدام نمایند.

فاصله سه درصدی شاخص سهام تا محدوده ریزش

با تداوم روند اصلاحی سهام در معاملات شنبه فاصله شاخص کل بورس از قله تاریخی به 17 درصد رسید. ادامه این مسیر در معاملات یکشنبه می‌تواند بازار سهام را از فاز اصلاحی وارد مدار نزولی(Bear Market) کند. با این حال، تحرکات مثبتی که دیروز در برخی از صنایع رقم خورد احتمال تغییر فاز را در بورس تهران کمرنگ ساخت.

منظور از بازار نزولی چیست؟

در ادبیات مالی رسم بر آن است که افت‌های بیش از‌ 20 درصدی شاخص را به بازار نزولی(Bear Market) تعبیر می‌کنند. ورود بازار به مدار نزولی به معنای ترس حاکم بر معاملات و بدبینی شدید نسبت به روند آتی قیمت‌هاست. در واقع، بازار نزولی محصول شرایطی است که در آن ساختار انتظارات تغییر کرده و چشم‌انداز سود‌آوری شرکت‌ها با کاهش جدی روبرو شده است. اقتصاددانان مداخله دولت را یکی از عوامل شکل‌گیری چنین بازاری می‌دانند.

حال بورس تهران در آستانه ورود به چنین وضعیتی است. دیروز شاخص کل با عقب‌نشینی 1.7 درصدی فاصله خود از قله تاریخی را به 17 درصد رساند. به این ترتیب، بورس تهران تنها 3 درصد دیگر تا ورود به محدوده نزولی فاصله دارد. حال سوال این است که آیا بورس تهران در معاملات یکشنبه تن به چنین وضعیتی خواهد داد یا خیر؟

ترس خفته در زیر پوست بورس

در نقطه مقابل، برخی از ویژگی‌های معاملات دیروز سیگنال منفی ارسال می‌کرد. در واقع، انجماد صف‌های فروش در پایان کار و خروج 650 میلیارد تومانی سرمایه‌های خرد نشان می‌داد که تعداد فروشندگان کوچک‌مقیاس بازار بیشتر است و بخش عمده معامله‌گران خرد تمایل به خروج دارند.

با این حال، اگر روند ورود و خروج سرمایه‌های خرد در روزهای اخیر را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که نوعی سردرگمی در بین سرمایه‌گذاران حقیقی وجود دارد که بین رفتن و ماندن مردد است. ورود و خروج متناوب معامله‌گران حقیقی در 6 روز کاری اخیر شاهد این مدعاست. به نظر می‌رسد پول‌های پارک شده در پشت‌های درهای بازار منتظر برقراری ثبات در بازار سهام و تغییر موضع هستند و در عین حال، خوش‌بینی خود را به تصمیم‌سازی سیاستگذار از دست داده‌اند.

خطر ریزش بورس چقدر است؟

بورس طی دو روز حدود ۱۸۰ هزار واحد اصلاح داشته و با وجود اینکه قبلا از شاخص دو میلیون عبور کرده بود بار دیگر به زیر این عدد رسید و هرچند شاخص کل با تکمیل پولبک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد رسیده است اما به احتمال زیاد تا نیمه هفته آینده شاهد افزایش تقاضا و برگشت خواهیم بود، ولی اگر شاخص کل زیر این عدد تثبیت شود، خطر ادامه اصلاح تا یک میلیون و ۶۵۰ هزار واحد را بسیار زیاد خواهد کرد.

البته نباید نادیده گرفت که در ساعات آخرین بازار روز شنبه، سرانه خرید بازار کمی بهبود یافت و نسبت خریدار به فروشنده بازار نیز افزایش یافت، به طوری که از ۰.۵۷ ساعت ابتدایی بازار به ۰.۶۳ ساعت های پایانی رسید و همین احتمال بازگشت بورس در روز های آتی را تقویت می کند.

از این رو به نظر می رسد بازار در کوتاه مدت برگشت می‌کند و اعداد قبلی را می‌بیند، زیرا اقتصاد ایران از بانک پایگی به سمت بازار پایگی رفته است و با توجه به اینکه سهام شناور سهم ها افزایش پیدا خواهد کرد و عامه‌ی مردم بیشتر سهامدار شرکت ها خواهند بود، این افزایش سهام شناور به افزایش عمق بازار منجر خواهد شد که در کنار عرضه اولیه های پر تعداد، دست سرمایه گذار را برای انتخاب سهم باز خواهد کرد، بنابراین روند بازار بورس ایران در میان مدت و بلند مدت رو به رشد است اما نه با شیب قبلی.

بدین جهت سهم هایی که با این رشد دلار از زیان به سود می‌رسند، سهم هایی که خط تولید جدید راه اندازی می کنند و یا سهم هایی که تحول اساسی در مدیریت یا سهامداری آنها اتفاق بیافتد و همچنین سهم هایی که به بازارهای جدید دسترسی پیدا می‌کنند؛ در ادامه نیمه دوم ۹۹ سهام کم ریسک بازار بورس خواهند بود. به عبارت دیگر تحلیل های بنیادی بار دیگر ملاک عمل رشد ارزش سهام خواهد شد و هر سهمی دیگر ارزش خرید و حتی نگهداری ندارد و بازار در حال رفتن به سمت تک سهم ها بنیادی و ارزشمند است.

جو روانی مسلط بر بازار بورس

در حال حاضر این فرضیه هم استوار است که بازار روند خودش را دنبال می کند و کاری به اتفاقات ندارد و معمولا این معامله گرهای بازار هستند که اتفاقات بازار را به اخبار گره می زنند، بدین معنی که ذهن کلا برای رد عدم تحلیل خودش دنبال اخبار می گردد تا خودش را آرام کند، برای نمونه زمان منفی بازار به دنبال اخبار منفی می گردد و زمان مثبت بازار به دنبال اخبار مثبت است. بنابراین ابتدا باید توجه داشت در شرایط کنونی فشار فروش بیشتر روی یک سری سهم و گروه است که در چند وقت اخیر با دستکاری و حمایت مصنوعی رشد کردند، بقیه بازار کمتر صف فروش بودند هرچند معاملات در رنج منفی انجام می شد.

شاخص کل در محدوده ۱۹۴۰-۱۹۲۰ میلیون واحدی، محدوده حمایتی بسیار مناسبی داشت و به میانگین ۲۸ روزه برخورد می کرد اما به این حمایت واکنش نشان نداد؛ اتفاقی که شاید در نیمه دوم هفته پیش رو بتواند روند مثبت خودش را نشان بدهد و اکثر سهم های بازار روند تعادل و مثبت را در پیش بگیرند، از این رو بهترین حالت ممکن بازار هفته آینده این است که از منفی کامل شروع کند و کم کم به سمت تعادل پیش روی کند و بعد از این فرضیه البته باید قدرت خریدارها هم سنجیده شود، زیرا بازار هنوز هم نیاز به دست به دست شدن و حجم خوردن دارد.

شاید اگر اجازه می دادند بازار روند عادی خودش را طی می کرد و مانند خرداد سریع اصلاح خودش را انجام می داد، زمانی که سقف کانال صعودی در محدوده ۱.۶ میلیون را شکست، بازار این وضعیت الان را نداشت با این حال بازار هنوز هم جای رشد بسیار در میان مدت دارد و توجه و تمرکز نقدینگی به سمت این بازار بزرگ است. بنابراین اهداف شاخص و بازار در میان مدت بالاست حتی اگر در کوتاه مدت با نوسانات زیادی همراه باشد.

منافع دولت در نوسانات بورس چیست؟

چندی پیش صندوق ثبات بازار سرمایه به پیشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار و بر اساس یکی از مواد قانون رفع موانع تولید شکل گرفت که در آن قانون تصریح بر ایجاد صندوق ثبات بازار سرمایه به عنوان یک تکلیف قانونی شده است. اعضای صندوق ثبات بازار سرمایه را سازمان بورس و اوراق بهادار، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی و صندوق توسعه ملی تشکیل می دهند. در واقع این صندوق قرار بود در راستای جلوگیری از نوسانات و ریسک شرایط خاصی که در بازار سرمایه بوجود آید تشکیل شود و باید همچون صندوق هایی که پشتیبانی و حمایت از اقتصاد کشور را صورت می دهند، به ثبات در بازار سرمایه و جلوگیری از نوسانات خیلی زیاد و حرکات انفجاری در این بازار کمک کند؛ حال سوال این است که آیا هنوز وقت کمک به بازار نرسیده است؟

بورس در چند روز اخیر پس از انتشار خبرهای درباره گشایش اقتصادی، حذف دارا دوم و اختلال کارگزاری ها بیشترین اصلاح شاخص در یک روز را تجربه کرد، هرچند خیلی ها معتقدند حقوقی های بی مسئولیت عامل این ریزش هستند؛ با این حال سرنوشت شاخص کل به معاملات روزهای آینده گره خورده و اگر به زیر یک میلیون و ۷۵۰ هزار واحد برود خطر ریزش تا یک میلیون و ۶۰۰ واحد را پیش رو خواهد داشت.

شانزدهمین عرضه اولیه امسال بازار سهام کشف قیمت شد

تعداد 60 میلیون سهم شرکت تهیه توزیع غذای دنا آفرین فدک معادل 20درصد سهام این شرکت، به‌عنوان شانزدهمین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه در بازار دوم فرابورس ایران عرضه و هر سهم این شرکت 600 تومان کشف قیمت شد.

این میزان سهام در محدوده قیمتی 580تا 600تومان برای هر سهم و با سهمیه 20سهمی برای هر کد حقیقی و حقوقی عرضه شده بود و مدیر این عرضه شرکت کارگزاری اقتصاد بیدار و متعهدین خرید هم شرکت تامین سرمایه بانک مسکن به میزان 25 درصد و شرکت تامین سرمایه تمدن به میزان 25 درصد از سهام قابل عرضه در روز عرضه اولیه هستند.

گفتنی است تعداد 60 میلیون سهم شرکت تهیه توزیع غذای دنا آفرین فدک در حالی عرضه اولیه شده است که از این تعداد، 51 میلیون سهم در فرآیند کشف قیمت جهت عرضه به عموم اختصاص خواهد یافت و تعداد 9میلیون سهم این شرکت نیز در روز پس از عرضه اولیه این شرکت به صندوق‌ها با ضریب تخصیصی بازاری هر دارنده واحد صندوق تعلق می‌گیرد.

این گزارش می‌افزاید: بر اساس قانون، عرضه اولیه سهام شرکت‌ها به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در روز کاری بعد از عرضه اولیه با قیمت ثابت کشف شده در فرآیند عرضه اولیه صورت می‌پذیرد.

شرکت توسعه و عمران امید در بورس درج شد

نماد معاملاتی شرکت توسعه و عمران امید تحت عنوان "ثامید" در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.

این شرکت به عنوان پانصد و چهل و هشتمین شرکت پذیرفته شده در بورس در بخش «فعالیت‌های مربوط به املاک و مستغلات»، گروه و طبقه « فعالیت‌های مربوط به املاک و مستغلات با مالکیت شخصی و یا اجاره‌ای»، با کد «7010» و نماد « ثامید » در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شده است.

عرضه اولیه سهام شرکت صنعت غذایی کورش لغو شد

عرضه اولیه تعداد 360 میلیون سهم شرکت صنعت غذایی کورش معادل 12درصد سهام این شرکت، که قرار بود امروز (چهار‌‌شنبه) به‌عنوان هفدهمین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه در بازار دوم بورس اوراق بهادار انجام شود، لغو شد.

بر اساس اعلان قبلی، این میزان سهام در محدوده قیمتی 2755تا 2900 تومان برای هر سهم و با سهمیه 100سهمی برای هر کد حقیقی و حقوقی برای این عرضه اولیه آگهی شده بود.

قناعت شاخص بورس به رشد ۹ هزار واحدی در روز منفی پالایشی‌ها

در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از 12میلیارد و 164میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر 19هزار و 350میلیارد تومان در بیش از 2 میلیون و 139هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد 9هزار و 598واحدی، در ارتفاع یک میلیون و 825هزار و 353واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر مثبت بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، معدنی و صنعتی گل گهر و ایران خودرو شد و در مقابل شرکت‌های ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روز مثبتی را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) 2520واحد، کل (هم‌وزن) 3706واحد، قیمت (هم‌وزن) 2431واحد، آزاد شناور 9938واحد و شاخص‌های‌ بازار اول و دوم نیز به‌ترتیب 1607و 41326واحد رشد کردند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 2میلیارد و 859میلیون ورقه به‌ارزش 9هزار و 923میلیارد تومان در 776هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 304واحد رشد کرد و در ارتفاع 19هزار و 427واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی پتروشیمی مارون، سنگ آهن گهر زمین و بیمه پاسارگاد شد و در مقابل شرکت‌های پلیمیر آریا ساسول، سرمایه‌گذاری پویا و گروه کارخانجات صنعتی تبرک بیشترین اثر منفی را بر شاخص فرابورس به نام خود ثبت کردند.

تابلو معاملات سهام عدالت در بورس تغییر کرد

بر اساس جدیدترین تصمیمات اتخاذ شده توسط متولیان بازار سرمایه، مقرر شده معاملات سهام عدالت از تابلو عادی بورس جدا شده و به تابلویی دیگر منتقل شود.

این تصمیم از روز گذشته(دوشنبه) عملیاتی و حجم قابل توجهی از معاملات که مربوط به سهام عدالت بود در خارج از تابلو معاملات عادی انجام شد.

بر این اساس کارگزاران بانکی و غیربانکی از دیروز سهام عدالت مشتریانی که تصمیم به فروش گرفته‌اند را در تابلو معاملات خرده‌فروشی که به معاملات بلوکی معروف است و با علامت 2 در کنار نمادها شناخته می‌شوند، عرضه کرده‌اند.

این گزارش می‌افزاید: به باور کارشناسان یکی از عوامل اصلی ریزش شدید شاخص بورس و کاهش قابل توجه ارزش سهام شرکت‌های مختلف طی چند روز گذشته، آزادسازی 30 درصد دیگر سهام عدالت و بی‌برنامگی متولیان امر در فروش این سهام است.

شمارش معکوس برای نخستین عرضه ملک در بورس کالا +جزئیات

براساس مواد 16 و 17 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری موظف شدند بخشی از اموال خود اعم از منقول، غیرمنقول و سرقفلی را که به تملک آنها و شرکت های تابعه آنها درآمده است و به تشخیص شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مازاد است، واگذار کنند. همچنین در این قانون بر استفاده از سازوکار بورس کالای ایران در این حوزه نیز تاکید شده است.

در همین راستا شرکت عمران شهر جدید پردیس پس از پذیرش یک باب واحد تجاری در بورس کالای ایران، این واحد را در تاریخ 29 مرداد ماه جاری به ارزش پایه بیش از 10 میلیارد و 639 میلیون ریال در بازار فرعی عرضه می‌کند.

براساس اطلاعیه صادره از سوی بورس کالای ایران و ارزیابی های صورت گرفته کارشناس رسمی دادگستری، یک باب واحد تجاری (مغازه) واقع در محله 1 فاز 2 پردیس و به مساحت 17.16 مترمربع مورخ 29 مرداد ماه سال جاری از سوی شرکت عمران شهر جدید پردیس برای فروش روی تابلوی فرعی بورس کالای ایران می‌رود.

متقاضیان پس از بازدید از این واحد و درصورت رضایت، برای ثبت سفارش نیازمند دریافت کد بورسی از یکی از 86 شرکت کارگزار حاضر در بورس کالا هستند. پس از این اقدام در تاریخ عرضه، کارگزار به نمایندگی از مشتری، تقاضای خود را ثبت خواهد کرد و برای ثبت درخواست، مشتری بایستی 3 درصد ارزش پایه ملک را به حساب بورس واریز نماید یا از طریق مکانیزم حساب وکالتی بورس برای این موضوع اقدام کند تا کارگزار مربوطه در مکانیزم حراج شرکت نماید و در نهایت ملک به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته خواهد شد. فروش این واحد به صورت 30 درصد نقد و 70 درصد به صورت اقساط 48 ماهه است و بعد از برگزاری حراج، برنده معامله، باقیمانده 30 درصد وجه اولیه را به حساب بورس کالا واریز و چک ها را هم نزد شرکت عمران شهر جدید پردیس تحویل می نماید و با امضای مبایعه نامه، فرایند معامله در بورس کالا تمام می شود. سه روز بعد از امضای مبایعه نامه، شرکت عمران پردیس ملک را به خریدار تحویل خواهد داد.

چهارشنبه ملک تجاری پردیس روی میز فروش می رود

در این راستا عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید با اشاره به برنامه عرضه یک باب واحد تجاری در فاز 2 شهر جدید پردیس در چهارشنبه هفته جاری در تالار فرعی بورس کالا اظهار داشت: شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در کل کشور 19 شرکت زیر مجموعه دارد و این شرکت ها دارای حجم زیادی املاک و زمین هستند که بعد از آماده سازی و پذیرش در بورس کالای ایران به متقاضیان عرضه خواهند شد.

صادق اکبری افزود: طی نشست های متعددی که با مسئولان بورس کالا برگزار شد و با بررسی چارچوب ها و قوانین موجود، فرصت برای عرضه این دارایی ها فراهم شده است. به طوری که 13 مردادماه جاری یک باب واحد تجاری در شرکت عمران شهر جدید پردیس در بورس کالا پذیرش شد تا شرایط این عرضه هم برای ما به عنوان عرضه کننده و هم برای متقاضیان خرید شفاف شود که این ملک تجاری در چهارشنبه هفته جاری روی میز فروش می رود.

حذف کارمزد پذیرش ملک در بورس کالا

همچنین مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از حذف کارمزد پذیرش املاک در بورس کالا با موافقت هیات مدیره این بورس خبر داد.

جواد فلاح افزود: کارمزد پذیرش در بورس کالا در بخش اموال غیرمنقول معادل یک در هزار ارزش ملک کارشناسی شده توسط کارشناس رسمی دادگستری و تا سقف 50 میلیون تومان در نظر گرفته شده که با موافقت هیات مدیره بورس کالای ایران این هزینه تا اطلاع ثانوی از معاملات املاک حذف شد.

وی در خصوص میزان کارمزد انجام معامله در این بازار نیز گفت: در صورت انجام معامله روی تابلوی املاک و مستغلات، کارمزد بورس کالای ایران معادل 5 در 10 هزار ارزش معامله برای هر یک از طرفین معامله (هم خریدار و هم فروشنده) تا سقف 10 میلیون تومان و کارمزد کارگزاران 18 در 10 هزار برای هر یک از طرفین معامله تا سقف 10 میلیون تومان خواهد بود و در مجموع، کارمزد معامله برای هر یک از طرفین 23 در 10 هزار ارزش معامله تا سقف 20 میلیون تومان است.

با کارمزد 2 میلیون و 400 هزار تومان ملک تجاری بخرید

شایان ذکر است بورس کالا در حالی در راستای کاهش هزینه نقل و انتقالات بازار مسکن در تالار فرعی، کارمزد پذیرش املاک را حذف کرده که کارمزد معامله ملک آماده برای عرضه روز چهارشنبه در شهر جدید پردیس، براساس ارزش پایه بیش از 10 میلیارد و 639 میلیون ریال رقمی نزدیک به 24 میلیون و 470 هزار ریال برای هر یک از طرفین معامله محاسبه می شود که این مبلغ به مراتب بسیار پایین تر از هزینه انجام معامله در بازار سنتی مسکن و نقل و انتقالات آن است.

نماد یک شرکت برقی روی تابلوی فرابورس درج شد

شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس پس از احراز کلیه شرایط پذیرش به عنوان دویست و بیست و سومین نماد معاملاتی(شصت و دومین شرکت در بازار اول)، در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد.

این شرکت که در تاریخ 12 مرداد امسال پذیرش و در روز 22 مردادماه جاری نیز نزد سازمان بورس به ثبت رسیده است، با نماد معاملاتی "بپیوند"، در گروه عرضه برق، گاز، بخار و آبگرم و زیرگروه تولید انتقال و توزیع نیروی برق روی تابلوی فرابورس ایران نشسته است.

نمادهای فرابورس ۲۲۴ تایی شد

شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن پس از احراز کلیه شرایط پذیرش به عنوان دویست و بیست و چهارمین نماد معاملاتی(شصت و سومین شرکت در بازار اول)، در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد.این شرکت که در تاریخ 13 دیماه سال 89 نزد سازمان بورس اوراق بهادار ثبت و در 27 بهمن پارسال پذیرش شده است، با نماد معاملاتی "وکبهمن"، در گروه سرمایه‌گذاری‌ها و زیرگروه سایر واسطه‌گری‌های مالی روی تابلوی فرابورس ایران نشسته است

میزان مشارکت در عرضه اولیه‌های سال ۹۹

از ابتدای امسال تاکنون ۱۴ عرضه اولیه در بورس عرضه شده و قرار است تا پایان هفته ۲ عرضه اولیه دیگر نیز عرضه شود.

مشارکت در عرضه اولیه از ۱ میلیون و ۹۴۴ هزار نفر به عنوان اولین عرضه اولیه امسال به بیش از ۵ میلیون و ۳۰۰ الی ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسیده است.