تبلیغات بنری
ستاد ملی مبارزه با کرونا به‌عنوان مرجع تصمیم‌گیری در خصوص فعالیت بخش‌های مختلف کشور در این روزها در زمینه آغاز فعالیت بسیاری از بخش‌های کشور تصمیم گرفته و براین اساس مشاغل و کسب‌وکارهای کم‌خطر فعالیت خود را در سطح کشور آغاز کرده‌اند.   یکی از تأکیدات مهم این ستاد عدم تجمع و گردهمایی برای مانع‌شدن از شیوع دوباره کروناست اما در تصمیمات اخیر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی این اجازه به بسیاری از صنوف و کسب‌وکارها داده‌شده تا بتوانند فعالیت‌های…
لحظه‌ شماری برای بازگشایی اماکن مذهبی

ستاد ملی مبارزه با کرونا به‌عنوان مرجع تصمیم‌گیری در خصوص فعالیت بخش‌های مختلف کشور در این روزها در زمینه آغاز فعالیت بسیاری از بخش‌های کشور تصمیم گرفته و براین اساس مشاغل و کسب‌وکارهای کم‌خطر فعالیت خود را در سطح کشور آغاز کرده‌اند.

 

یکی از تأکیدات مهم این ستاد عدم تجمع و گردهمایی برای مانع‌شدن از شیوع دوباره کروناست اما در تصمیمات اخیر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی این اجازه به بسیاری از صنوف و کسب‌وکارها داده‌شده تا بتوانند فعالیت‌های خود را از سر بگیرند. در این زمینه سؤالی که مطرح می‌شود این است که اماکن مذهبی که از ابتدای شیوع کرونا تعطیل شدند چه زمانی قرار است بازگشایی شوند. در این زمینه رئیس‌جمهور تأکید دارد تا پس از تعیین نقاط کم‌خطر در سطح کشور این مراکز با رعایت پروتکل‌های لازم فعالیت خود را آغاز نمایند. گرچه نباید ازنظر دور داشت که اماکن مذهبی نظیر مساجد از همان نخستین روزهای شیوع کرونا در صف مقابله با آن و کمک به آحاد مردم حضورداشته و در طرح کمک مؤمنانه و همدلی ایران در صف مقدم بودند و به نظر می‌رسد خود این عزیزان بیش از دیگران در رعایت مسائل بهداشتی و خط قرمزهای وزارت بهداشت سرآمد هستند. برای بررسی بیشتر این موضوع با تعدادی از کارشناسان گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

  اماکن مذهبی در روزهای نخست شیوع کرونا کمبود اقلام بهداشتی را جهادگرانه حل کردند
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد صدارت، کارشناس مسائل دینی در مورد بسته بودن اماکن مذهبی باوجود بازگشایی مراکز تجاری به «رسالت» می گوید:

 

 «این نشان‌دهنده ضعف در تدبیر و مدیریت دولت است. همان‌طور که شاهد بودیم اماکن مذهبی در پاندمی کرونا به پایگاه‌های مهم مبارزه با کرونا تبدیل شدند و در همان روزهای نخست که ماسک در کشور کمیاب بود و قیمت آن روند صعودی به خود گرفته بود همین مراکز مذهبی اعم از مساجد، حسینیه‌ها و پایگاه‌های بسیج با همکاری یکدیگر مراکز کارگاهی و جهادی تولید ماسک و مواد ضدعفونی  راه انداختند و اکنون نیز بسیاری از امنیت خاطر و آرامشی که جامعه دارد مدیون همین مراکز مذهبی است که باروحیه ایثارگرانه و جهادی خود به داد مردم رسیدند.»وی افزود: «این در حالی است که درکشورهای دیگر شاهد دزدی محصولات سایر کشورها در بین مسیر، کمبود نیروهای درمانی و غارت فروشگاه‌ها و مواد بهداشتی هستیم، اما به یاری خدا چنین اتفاقاتی در کشور ما رخ نداد.»صدارت ادامه داد: «نکته بعدی این است که مراکز مذهبی، تبعیت خود از قانون را نشان دادند و افرادی بودند که داوطلبانه مراکز را تعطیل کردند فقط به این خاطر که مردم آرامش خاطر داشته باشند.

 

زیرا بحث زیادی که در مورد شیوع کرونا مهم بود امنیت روانی بود. سلامت روانی جامعه که عناصری مانند فضای مجازی برخلاف آن رفتار می‌کردند اما دیدیم که اماکن مذهبی زودتر از دیگران، طبق توصیه ستاد ملی مبارزه با کرونا پیش رفتند که نشان می‌دهد اگر اکنون نیز بازگشایی شود بلد هستند مدیریت داشته باشند و طوری رفتار کنند که آرامش روانی مردم حفظ شود و جامعه دچار التهاب نشود.»
این کارشناس مسائل دینی تأکید کرد: «نکته دیگر این است که خود آقایان و متخصصان و کارشناسان می‌گویند که احتمال ابتلا به کرونا در فضایی مانند مسجد به نسبت سایر اماکن بسیار پایین است. درنتیجه این یک نکته را کنار یکدیگر بگذاریم هرکس که باتدبیر تصمیم بگیرد نخستین جایی که آن را از تعطیلی معاف می‌کند، اماکن مذهبی است زیرا به آرامش معنوی جامعه نیز کمک می‌کند. اما شاهد آن هستیم که سینما، پارک و پاساژها بازگشایی شدند.»

 

  اماکن مذهبی، آرامش خاطر جامعه هستند


وی تصریح کرد: «تمام این تصمیمات در حالی است که تاکسی‌ها را مجبور کردند مسافر کم‌تری بزنند تا فاصله اجتماعی رعایت شود اما دیده می‌شود که در هواپیماها مسافران متعددی با صندلی‌های کنار هم نشستند.»
صدارت گفت: «این‌ها نشان می‌دهد در این مسئله ضعف مدیریتی شدید داریم و کسانی که نفوذ و پول بیشتری دارند از آن‌ها استفاده می‌کنند و بهره می‌برند اما مراکز دینی کشور که مرکز و پایگاه مستضعفان بوده و از نفوذ قدرت و ثروت برخوردار نیست اکنون دچار ضعف شده است.»

 

وی خاطرنشان کرد: «درخواست بسیاری از مراجع و کارشناسان مذهبی این است که اجازه بازگشایی به این اماکن داده شود زیرا خطر حضور در این اماکن بیشتر از مراکز تجاری نیست. ازآنجاکه مساجد متعددی در محله‌های تهران وجود دارد بنابراین حضور مردم در تنگنا و جمعیتی انبوه نخواهد بود و باید توجه کرد که حضور مجدد مردم در این اماکن معنوی، به آرامش بیشتر منجر می‌شود.»