1 ​ 2 مرجان شیخ الاسلامی کیست؟/جرم مرجان شیخ الاسلامی چیست ؟+همسر و زندگی شخصی

پایگاه تحلیلی و خبری واضح نیوز | News Agency vazehnews

مرجان شیخ الاسلامی کیست؟/جرم مرجان شیخ الاسلامی چیست ؟+همسر و زندگی شخصی

مرجان شیخ الاسلامی کیست,شغل مرجان شیخ الاسلامی,پدر مرجان شیخ الاسلامی,همسر اول مرجان شیخ الاسلامی,شوهر مرجان شیخ الاسلامی,تصویر.مرجان شیخ الاسلامی,مرجان شیخ الاسلامی و مسیح علینژاد,مریم شیخ الاسلامی,

مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا (زادهٔ ۱۳۴۵ در کرمانشاه) روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ایرانی است مرجان شیخ الاسلامی کیست , شغل مرجان شیخ الاسلامی , پدر مرجان شیخ الاسلامی , همسر اول مرجان شیخ الاسلامی , شوهر مرجان شیخ الاسلامی , تصویر.مرجان شیخ الاسلامی , مرجان شیخ الاسلامی و مسیح علینژاد , مریم شیخ الاسلامیکه بعنوان یکی از متهمان اصلی و فراری در پرونده بزرگترین اختلاس تاریخ ایران (پرونده فساد در پتروشیمی) قرار دارد. وی اصلی‌ترین شریک متهم ردیف اول این پرونده است.  مرجان شیخ الاسلامی…

تبلیغات بنری
مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا (زادهٔ ۱۳۴۵ در کرمانشاه) روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ایرانی است مرجان شیخ الاسلامی کیست , شغل مرجان شیخ الاسلامی , پدر مرجان شیخ الاسلامی , همسر اول مرجان شیخ الاسلامی , شوهر مرجان شیخ الاسلامی , تصویر.مرجان شیخ الاسلامی , مرجان شیخ الاسلامی و مسیح علینژاد , مریم شیخ الاسلامیکه بعنوان یکی از متهمان اصلی و فراری در پرونده بزرگترین اختلاس تاریخ ایران (پرونده فساد در پتروشیمی) قرار دارد. وی اصلی‌ترین شریک متهم ردیف اول این پرونده است.  مرجان شیخ الاسلامی…
مرجان شیخ الاسلامی کیست؟/جرم مرجان شیخ الاسلامی چیست ؟+همسر و زندگی شخصی

مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا (زادهٔ ۱۳۴۵ در کرمانشاه) روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ایرانی است مرجان شیخ الاسلامی کیست , شغل مرجان شیخ الاسلامی , پدر مرجان شیخ الاسلامی , همسر اول مرجان شیخ الاسلامی , شوهر مرجان شیخ الاسلامی , تصویر.مرجان شیخ الاسلامی , مرجان شیخ الاسلامی و مسیح علینژاد , مریم شیخ الاسلامیکه بعنوان یکی از متهمان اصلی و فراری در پرونده بزرگترین اختلاس تاریخ ایران (پرونده فساد در پتروشیمی) قرار دارد. وی اصلی‌ترین شریک متهم ردیف اول این پرونده است.

 مرجان شیخ الاسلامی همچنان فراری است

خداییان در تشریح احکام صادره تصریح کرد: در این پرونده رضا حمزه لو مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی، عباس صمیمی نائب رئیس شرکت، علیرضا علایی رحمانی عضو هیات مدیره، مصطفی تهرانی عضو هیات مدیره، محسن احمدیان مدیربازرگانی و مرجان شیخ الاسلامی مدیرعامل شرکت دنیز به اتهام شرکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی از طریق اخلال در توزیع ارزهای حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی شرکت‌های تولیدکننده به میزان ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو، هر کدام به بیست سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری، محرومیت دائمی از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی به میزان مبالغی که از طریق اعمال مجرمانه کسب کردند، محکوم شدند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: همچنین در این پرونده سام حامد ساعدیان مدیرعامل وقت شرکت والا سرمایه امین و ابوالفضل ملکی شمس آبادی هرکدام به اتهام مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور به تحمل ۱۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی معادل اموالی که از این طریق کسب کردند، محکوم شدند.

زندگی

مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا در سال ۱۳۴۵ در کرمانشاه در خانواده‌ای از خاندان مذهبی آل‌آقا به دنیا آمد. خاندان آل‌آقا خانواده‌ای شیعه غیر کُرد است که از نوادگان محمدباقر وحید بهبهانی و فرزندش آقا محمدعلی بهبهانی روحانیان شیعهٔ اهل اصفهان تشکیل شده‌است که در قرن نوزدهم به کرمانشاه آورده شدند. پدر مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا، کمال‌الدین نام داشت.

وی با مهدی خلجی که مدتی در لباس روحانیت و ساکن قم بوده، ازدواج کرد که هم‌اکنون کسوت روحانیت را رها کرده و به عنوان کارمند انستیتو واشینگتن برای سیاست خاور نزدیک، از تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمایت می‌کند به‌شمار می‌آید.


همسر دوم؛ مهدی خلجی

شیخ‌الاسلامی همسر سابق مهدی خلجی است.از این جهت که یکی از این زوج (خلجی) فعال در تحریم‌ها علیه ایران و دیگری (آل آقا) فعال در دور زدن تحریم‌های ایران است، خبر این ازدواج بعد از دادگاه پرونده فساد در پتروشیمی در فضای رسانه‌ای فارسی پوشش زیادی داده شد.

مرجان شیخ الاسلامی کیست؟/جرم مرجان شیخ الاسلامی چیست ؟+همسر و زندگی شخصی


روزنامه‌نگاری

وی در سال‌های دهه هشتاد در روزنامه‌های اصلاح طلب از جمله صبح امروز و همبستگی به صورت حق‌التحریر فعالیت داشته و به مدیریت خبرگزاری میراث فرهنگی نیز رسید. او درخبرگزاری میراث فرهنگی (chn) هم او از افرادی استفاده کرد که خبرگزاری او را راه اندازی کرده و خیلی زود آن را به یک خبرگزاری خوب و معتبر تبدیل کردند.[۱۶] وی همچنین بعنوان مسئول گروه پارلمانی روزنامه اصلاح طلب همبستگی بود.[۹] وی همچنین عضو انجمن روزنامه نگاران حامی میراث فرهنگی در دهه هشتاد بوده‌است.


فعالیت سیاسی

وی در انتخابات مجلس ششم به عنوان عضو جبهه مشارکت از تهران نامزد شد ولی در لیست جبهه مشارکت قرار نگرفت. با روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد به سمت اصولگرایان چرخید و در انتخابات مجلس هشتم مجدداً نامزد شده و این بار در لیست «ائتلاف اصولگرایان مستقل تهران» قرار گرفت.[۹] در سال ۱۳۸۶ آل آقا در لیست انتخاباتی جریان اصولگرای جمعیت زنان جمهوری اسلامی برای انتخابات مجلس هشتم از تهران قرار گرفته بوده‌است.


فعالیت اقتصادی و اتهام فساد مالی

نام وی بعنوان متهم در ۲ پرونده بزرگ فساد مالی در ایران مطرح است. طبق گزارش روزنامه شرق وی همزمان با فعالیت در روزنامه همبستگی وابسته به حزب اصلاح طلب همبستگی، با بقایی و احمدی‌نژاد لابی نفتی می‌کرده‌است.
پروندهٔ اختلاس از شرکت سپانیر

وی در سالهای پایانی دهه هشتاد وارد فعالیت اقتصادی در عرصه نفت و گاز به بهانه دور زدن تحریم‌ها شده و به بهانه دور زدن تحریم‌ها با شرکت سپانیر (یکی از زیر مجموعه‌های قرار گاه خاتم‌الانبیاء) وارد معامله گردیده و وجوهی را برای وارد کردن کالاهای تحریمی برای این شرکت دریافت کرد اما بدون تحویل دادن کالاها از ایران خارج شده و به کانادا رفت و به فعالیت اقتصادی در آنجا مشغول گردید.


پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی

در اسفند ۱۳۹۷ نیز که پس از ۷ سال پرونده اتهامات مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی نام وی بعنوان مدیرعامل «شرکت بازرگانی دنیز و هترا تجارت» در میان لیست ۱۳ متهم قرار داشت. آل آقا متهم ردیف دوم این پرونده است

وی در این دادگاه به مشارکت اخلال در نظام اقتصادی کشور به میزان ۳۱۸ میلیارد و ۶۳۷ میلیون و ۲۷۵ هزار تومان، و تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۷ میلیون و ۶۵ هزار و ۵۲۹ یورو و ۸ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۳۸۴ دلار متهم گردید.

در اولین جلسه دادگاه نماینده دادستان گفت: «نحوه قرارداد همکاری بین شرکت PCC و دنیز شرکت PCC به نمایندگی رضا حمزه لو و شرکت دنیز به نمایندگی مرجان شیخ الاسلامی آل آقا معرفی و قرارداد به امضای آن‌ها رسیده‌است و موضوع قرارداد واریز وجوه و حواله‌های ارزی ناشی از صادرات کشور به اقصی نقاط دنیا بوده‌است که اولاً در این ماده مشخص نیست چه تضمینی برای واریز مبالغ وجود دارد و اخذ تضمین پیش‌بینی نشده‌است در حالی که عدم درج هرگونه تضمین بر اساس قانون قابل توجیه نیست. در این توافق اشکالات و ایرادات دیگری وجود دارد مبنی بر اینکه در ابتدا شرکت دنیز به عنوان خریدار است که عکس آن این شرکت صرفاً فروشنده است و با توجه به اینکه انتقال وجوه ارزی از شرکت PCC شانگ‌های به شرکت دنیز است هیچ مواردی در قرارداد مشخص نشده‌است.

بر اساس دادستان پرونده؛ مرجان شیخ الاسلامی آل آقا شریک اصلی رضا حمزه‌لو، مدیرعامل سابق شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی و متهم ردیف اول است. دادستان پرونده گفت: این متهم ۶۵۹ میلیون و ۹۳۴ هزار و ۷۶۳ یورو ارز منتقل شده از خارج را به حساب شرکت دنیز ترکیه (متعلق به مرجان شیخ الاسلامی آل آقا، شریک اصلی رضا حمزه‌لو) واریز و بخشی از آن را به صورت ارز خارجی به شرکت‌های خود منتقل کرده‌است و مابقی این مبلغ به میزان ۳۴۷ میلیون و ۲۳۸ هزار ۳۱۳ یورو را که منشأ خارجی داشته‌است به داخل منتقل کرده‌است. شیخ الاسلامی آل آقا در مارس ۲۰۱۹ در تماسی که بی‌بی‌سی فارسی با او داشت، حاضر به انجام مصاحبه نشد و گفت: «چون پرونده در جریان است حاضر به مصاحبه نیستم.»

یکی از متهمان تحت تعقیب قرار گرفته در این دادگاه علی اشرف ریاحی که بر اساس کیفرخواست دادگاه نقش اساسی در سوءاستفاده از پولهای پتروشیمی داشته‌است.وی داماد محمدرضا نعمت‌زاده وزیر سابق صنعت و مشاور فعلی وزیر نفت بیژن نامدار زنگنه است.


اقدامات تهدیدآمیز

در ۶ مرداد ۱۳۹۹، اسدالله مسعودی‌مقام، قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده اتهامات «شرکت بازرگانی پتروشیمی»، گفت مرجان شیخ‌الاسلامی و علی اشرف‌ریاحی، دو متهم پرونده نسبت به قضات محکمه «اقدامات تهدیدآمیز» انجام داده‌اند. او چهاردهمین جلسه رسیدگی به این پرونده از این دو متهم خواست که از «مزاحمت‌های تلفنی به شعبه خودداری» کنند و «اموال به تاراج رفته از بیت المال» را برگردانند.

قاضی مسعودی همچنین با اشاره به برخی از تخلفات اقتصادی شبکه درگیر پرونده پتروشیمی گفت به برخی از مدیران شرکت‌های وابسته به این افراد در آلمان حقوق‌هایی داده شده‌است که از حقوق صدراعظم آلمان بیشتر است. به گفته این قاضی، چنین مبالغی در حالی پرداخت شده‌است که این شرکت «یک ریال خروجی نداشته‌است». او همچنین گفت این افراد در امارات نیز «میلیاردها تومان از این پول‌ها را صرف دعاوی صوری» کرده‌اند