تبلیغات بنری
با انتشار فیلم هایی از دفن جوجه های یک روزه حساس شدیم بدانیم در صنعت مرغ کشور چه میگذرد. هرچه پیش رفتیم به مسائل مهم تری دست یافتیم که در ادامه می توانید ماجرای پر غصه مرغ در کشورمان را بخوانید.رأس هرم صنعت مرغ‌داری مرغ لاین استابتدا باید بدانید که صنعت مرغ گوشتی ۴ نسل دارد: ۱- مرغ لاین ۲-مرغ اجداد ۳-مرغ مادر ۴-جوجه یک روزه گوشتی.راس هرم صنعت مرغ گوشتی مرغ لاین است که تکنولوژی این سطح صرفا در اختیار 8 کشور است. خبر خوب هم اینکه ایران نیز جزو همان 8 کشور دارای تکنولوژی مرغ لاین است. اهمیت مرغ…
واردات جوجه‌ های نسل اجداد انگلیسی به ایران

با انتشار فیلم هایی از دفن جوجه های یک روزه حساس شدیم بدانیم در صنعت مرغ کشور چه میگذرد. هرچه پیش رفتیم به مسائل مهم تری دست یافتیم که در ادامه می توانید ماجرای پر غصه مرغ در کشورمان را بخوانید.

رأس هرم صنعت مرغ‌داری مرغ لاین است

ابتدا باید بدانید که صنعت مرغ گوشتی ۴ نسل دارد: ۱- مرغ لاین ۲-مرغ اجداد ۳-مرغ مادر ۴-جوجه یک روزه گوشتی.

راس هرم صنعت مرغ گوشتی مرغ لاین است که تکنولوژی این سطح صرفا در اختیار 8 کشور است. خبر خوب هم اینکه ایران نیز جزو همان 8 کشور دارای تکنولوژی مرغ لاین است. اهمیت مرغ لاین در این است که می تواند تمام صفات ژنتیکی خود را به جوجه های خود منتقل کند و در صورت اصلاح این صفات میتوان به آنچه که از یک مرغ نیاز داریم دست یابیم. از هر جوجه مرغ لاین می توان به 300 هزار جوجه یک روزه گوشتی دست یافت.

مرکز مرغ لاین ایران در بابلکنار تاسیس شد

تنها مرکز مرغ لاین کشور در بابلکنار و به نام مجتمع مرغ لاین آرین در حال فعالیت است. این مرکز تا قبل از دهه ۸۰، بیش از ۹۰ درصد جوجه های یک روزه گوشتی بازار ایران را تامین می کرد.

درباره چگونگی دست یافتن کشورمان به این تکنولوژی هم باید گفت که در دهه ۷۰ ایران با هزینه بسیار زیاد دو گله مرغ لاین را از هلند خریداری کرد. البته کشورهایی که دارای این تکنولوژی هستند به این راحتی ها گله مرغ لاین را در اختیار سایر کشورها قرار نمی دهند اما از آنجایی که هلند قبل از ایران مرغ لاین را در اختیار برخی کشورها قرار داده بود و آن کشورها نتوانسته بودند از این گله مرغ حفاظت کنند تصور می کرد ایران نیز نخواهد توانست شرایط نگهداری و علم لازم برای حفظ این گله مرغ را تامین کند لذا حاضر شده بود با هزینه هنگفت این دو گله را به ایران بفروشد. پس از ورود اولین گله مرغ لاین به کشور و با گذشت اندک زمانی هلند متوجه شد ایران توانسته است این گله مرغ را نگهداری کند و همین مسئله سبب شد تا از تحویل گله دوم به عنوان گله پشتیبان سرباز زند.

ماجرای کاهش سهم آرین از ۹۰ درصد بازار ایران تا صفر درصد

ماجرا زمانی بهت آور می شود که برخی در کشورمان واردات مرغ را از خارج تشویق می کنند. به مرور بازار ۹۰ درصدی مرغ لاین آرین از بین می رود و به جای آن جوجه های گوشتی اجداد انگلیسی وارد کشور می‌شود. البته وارد کننده‌های مرغ یک استدلال داشتند و آن اینکه مرغ لاین ایرانی پس از وزن گیری تا حدود یک کیلو و چهارصد گرم ضریب تبدیل خوبی ندارد. یعنی این مرغ می‌تواند تا این وزن به ازای دانی که مصرف می‌کند خوب رشد کند ولی پس از آن برای وزن گیری باید دان بیشتری مصرف کند. در مقابل طرفداران خودکفایی معتقد هستند مرغی که وزن بیشتری می‌گیرد به دو علت برای سلامت جامعه خوب نیست: اول آنکه چربی بالایی دارد و دوم آنکه حتما برای رسیدن به وزن بالا نیاز به آنتی بیوتیک است. هر دوی این عوامل نیز در افزایش بیماری های انسان بسیار موثر هستند.


در هر صورت به دلیل عدم استفاده از ظرفیت مجموعه مرغ لاین آرین این مرکز کم کم رو به فراموشی سپرده شد و در حال حاضر این مجتمع تنها به عنوان مرکز استراتژیک در تولید مرغ فعال است اما عملا تولیدات آن روانه بازار نمی‌شود.