1 ​ 2 وضعیت طرح ترافیک شنبه 13 شهریور 1400 همراه با ساعت شروع و پایان طرح ترافیک

پایگاه تحلیلی و خبری واضح نیوز | News Agency vazehnews

وضعیت طرح ترافیک شنبه 13 شهریور 1400 همراه با ساعت شروع و پایان طرح ترافیک

جریمه ورود به طرح زوج و فرد در سال ۱۴۰۰,طرح ترافیک,طرح ترافیک ۱۴۰۰,مبلغ جریمه طرح ترافیک در سال ۱۴۰۰,

در این مطلب از واضح نیوز ، توضیحاتی درباره وضعیت طرح ترافیک امروز و ساعت شروع و پایان طرح ترافیک شنبه 13 شهریور 1400 خواهیم داشت. با ما همراه باشید! طبق آخرین اخبار وضعیت طرح ترافیک امروز شنبه 13 شهریور 1400 برقرار می باشد. ساعت شروع طرح ترافیک به همراه آخرین وضعیت طرح ترافیک امروز در زیر از نظرتان می گذرد. جزئیات وضعیت طرح ترافیک امروز معاونت و سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که همزمان با تغییر ساعات کاری ادارات و سازمان‌های دولتی تهران، از ابتدای شهریورماه…

تبلیغات بنری
در این مطلب از واضح نیوز ، توضیحاتی درباره وضعیت طرح ترافیک امروز و ساعت شروع و پایان طرح ترافیک شنبه 13 شهریور 1400 خواهیم داشت. با ما همراه باشید! طبق آخرین اخبار وضعیت طرح ترافیک امروز شنبه 13 شهریور 1400 برقرار می باشد. ساعت شروع طرح ترافیک به همراه آخرین وضعیت طرح ترافیک امروز در زیر از نظرتان می گذرد. جزئیات وضعیت طرح ترافیک امروز معاونت و سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که همزمان با تغییر ساعات کاری ادارات و سازمان‌های دولتی تهران، از ابتدای شهریورماه…
وضعیت طرح ترافیک شنبه 13 شهریور 1400 همراه با ساعت شروع و پایان طرح ترافیک

در این مطلب از واضح نیوز ، توضیحاتی درباره وضعیت طرح ترافیک امروز و ساعت شروع و پایان طرح ترافیک شنبه 13 شهریور 1400 خواهیم داشت. با ما همراه باشید! طبق آخرین اخبار وضعیت طرح ترافیک امروز شنبه 13 شهریور 1400 برقرار می باشد. ساعت شروع طرح ترافیک به همراه آخرین وضعیت طرح ترافیک امروز در زیر از نظرتان می گذرد.

جزئیات وضعیت طرح ترافیک امروز

معاونت و سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که همزمان با تغییر ساعات کاری ادارات و سازمان‌های دولتی تهران، از ابتدای شهریورماه و شروع ساعات کاری از۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰، ساعت اجرای طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا از تاریخ مذکور از ۸:۳۰ تا ۱۶ اجرا خواهد شد. در این اطلاعیه آمده است: با استناد به شصت و هشتمین صورتجلسه شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران و نیز با توجه به بازگشت ساعت کاری ادارات و سازمان‌ها به ساعت ۷:۳۰ تا۱۴:۳۰، لذا از ابتدای شهریور ماه، ساعت اجرای طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا در شهر تهران از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶ خواهد بود.

در این تغییر زمانی شهروندان می توانند یک خروج رایگان پس از ساعت ۱۴:۳۰ از این دو محدوده داشته باشند. ساکنان طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا هم می توانند پس از ساعت ۱۴:۳۰ به دو محدوده فوق یک ورود رایگان داشته باشند.


عوارض تردد در محدوده‌های ترافیکی برای خودروها با توجه به نوع معاینه فنی (اعم از عادی، برتر و یا هیبریدی- برقی)، محدوده سکونت، محدوده تردد، ساعات تردد، پس از دریافت تصاویر آن پردازش و محاسبه می‌شود. ساعات اوج تردد صبح‌ها از ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ و ساعات اوج تردد عصرها (فقط ورود) از ۱۴:۳۰ تا ۱۶ تعریف شده و بازه زمانی ۱۰:۳۰ تا ۱۴:۳۰ نیز به عنوان ساعات تردد غیراوج در نظر گرفته شده است.


افزایش ترافیک معابر اصلی در محدوده‌های مرکزی شهر، تردد سنگین وسایل نقلیه و افزایش تاخیر در ترددها و بروز ترافیک‌های شدید، اشباع فضای پارک حاشیه‌ای و افزایش پارک دوبله و در نتیجه، کاهش ظرفیت معابر از جمله دلایلی است که از سوی مسئولان برای آغاز دوباره طرح های ترافیکی ذکر شده است.


شهروندان محترم می توانند برای دریافت اخبار و اطلاعات بیشتر در خصوص طرح ترافیک به سامانه تهران من به نشانی my.tehran.ir مراجعه فرموده و یا با شماره ۱۳۷ کد ۵ تماس حاصل نمایند.

براساس مصوبه شورای شهر تهران قیمت پایه مجوز طرح ترافیک ۳۵ هزار تومان است اما فردی که دارای معاینه فنی برتر باشد و ساعت غیراوج در محدوده طرح ترافیک تردد کند، می بایست ۲۰ هزار و ۵۸۰ تومان پرداخت کند، اما فردی که خودرواش دارای معاینه فنی عادی است و در ساعت پیک وارد طرح شود باید ۶۳ هزار تومان بپردازد.

۵ شنبه‌ها نیز مانند سنوات گذشته طرح ترافیک اجرا نمی‌شود و تنها طرح کاهش آلودگی هوا در شهر اجرایی می‌شود.

شهروندان دقت داشته باشند که اگر یک فرد بدون رزرو مجوز وارد طرح ترافیک شود ما بدون محاسبه نوع معاینه فنی و ساعت ورود، بیشترین مبلغ ورود به طرح را برای او محاسبه می‌کنیم.

طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا در چه ساعاتی اجرا می گردد؟

طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۸:۳۰ الی ۱۶ اجرا خواهد شد و یکبار خروج از محدوده های ترافیکی از ساعت ۱۴:۳۰ به بعد رایگان می باشد.ضمنا اعلام می گردد در روز پنجشنبه ها تنها محدوده کنترل آلودگی هوا از ساعت ۸:۳۰تا ۱۳ اجرا می شود.

 آیا ابعاد و مرزهای محدوده کنترل آلودگی هوا با محدوده زوج یا فرد سابق متفاوت است؟

خیر، ابعاد و مرزهای این محدوده همان ابعاد و مرزهای محدوده زوج یا فرد سابق است.

مرزهای این محدوده از شمال به بزرگراه همت (از تقاطع امام علی (ع) تا تقاطع شهید چمران) ،

از سمت جنوب به بزرگراه بعثت ( از تقاطع امام علی (ع) تا تقاطع شهید نواب)،

از سمت شرق به بزرگراه امام علی(ع) از تقاطع شهید همت تا تقاطع بعثت) و

از سمت غرب به بزرگراه شهید چمران ( از تقاطع شهید همت تا تقاطع بعثت) محدود می شود.


 آیا برای خروج از محدوده کنترل آلودگی هوا در صورتیکه روز پلاکم باشد باید عوارض پرداخت شود ؟

با توجه به اجرای طرح کنترل آلودگی هوا، زوج یا فرد بودن پلاک خودرو ملاک تردد نمی‌‌باشد. هر خودرو با پلاک تهران به شرط ثبت نام در سایت تهران من و افزودن خودرو در اکانت تهران من ، ۲۰ روز در هر فصل مجاز به تردد رایگان در محدوده‌ی کنترل آلودگی هوا (زوج یا فرد سابق) می‌باشد. این مزیت برای خودروهای پلاک شهرستان تا ۱۵ روز برای هر فصل برقرار می‌باشد.

چنانچه خروج از محدوده آلودگی هوا صورت گیرد ، از سهمیه فصلی کسر و چنانچه خروج از محدوده طرح ترافیک انجام گیرد .عوارض در نظر گرفته خواهد شد و از شارژ حساب شهروندی کسر خواهد شد.

نکته: تعداد روزهای مجاز تردد های رایگان فصلی قابل انتقال به فصل بعد نیست. در ضمن پلاک های تهران شامل پلاک هایی می شود که دو رقم سمت راست آن شامل ۱۱-۲۲-۳۳-۴۴-۵۵-۶۶-۷۷-۸۸-۹۹-۱۰-۲۰-۳۰ باشد.
 آیا برای تردد در روزهای پنجشنبه از سهمیه ۲۰ روز تردد مجاز در محدوده‌ی کنترل آلودگی هوا، کسر می‌گردد ؟

بله،پنجشنبه ها طرح آلودگی هوا از ساعت ۰۸:۳۰ الی ۱۳:۰۰ اجرا می شود و در صورت تردد از سهمیه تردد رایگان فصلی کسر خواهد شد.


 آیا با سهمیه ۲۰ روز در هر فصل می توان وارد محدوده طرح ترافیک اصلی شد؟

خیر، سهمیه ۲۰ روز تردد رایگان فقط جهت تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا می باشد و چنانچه قصد ورود به محدوده طرح ترافیک را دارید می بایست حساب شهروندی خود را به میزان کافی شارژ نمایید تا در زمان انجام محاسبات مبلغ تعرفه بصورت خودکار کسر گردد.

 آیا برای بهره مندی از امتیاز ۲۰ روز در هر فصل برای ساکنین کنترل آلودگی هوا نیاز به انجام کار خاصی می باشد؟

فقط کافیست در تهران من ثبت نام و سپس در قسمت “عوارض خودرو و طرح ترافیک” و گزینه “افزودن خودرو” اقدام به ثبت خودرو نمایید.


 آیا خروج از محدوده کنترل آلودگی هوا نیز باعث کسر از سهمیه ۲۰ روز می شود؟

بلی، اصل بر تردد است لذا خروج نیز همانند ورود شامل این موضوع می شود.


جهت اعتراض به پیامک ارسال شده مبنی بر تردد غیر مجاز در محدوده ترافیکی چه اقدامی می بایست انجام دهیم ؟

پس از ورود به حساب کاربری از منوی سمت راست گزینه پشتیبانی را انتخاب و اقدام به ثبت تیکت نمایید.

در نظر داشته باشید ارائه اطلاعات معبر و یا خودروی متخلف ( مخدوش کننده پلاک) فقط با نامه از دستگاه قضایی و یا نیروی انتظامی و پاسخ به آن نامه میسر می باشد.


 آیا برای استفاده از ۲۰ روز تردد رایگان در محدوده‌ی کنترل آلودگی هوا نیاز به رزرو روز می‌باشد؟

خیر، پس ازتردد در محدوده کنترل آلودگی هوا پلاک شما توسط دوربین ها ثبت می گردد و در ابتدا از سهمیه فصلی شما به صورت سیستمی کسر خواهد شد . در قسمت “خانه” می توانید سهمیه تردد باقیمانده در فصل را مشاهده نمایید و همچنین در قسمت “عوارض خودرو و طرح ترافیک” تعداد روزهای تردد مجاز فصلی مصرف شده قابل رویت می باشد.

جهت تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) چه اقدامی باید انجام شود ؟

در هر فصل تا ۲۰ روز برای دارندگان خودروی پلاک تهران و ۱۵ روز برای پلاک شهرستان تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا رایگان می باشد . اما برای روزهای بیش از آن تعرفه به صورت نیم بها (نصف هزینه ورود به محدوده طرح ترافیک) محاسبه می‌شود . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعرفه ها می توانید به سایت تهران من ،عوارض محدوده های ترافیکی قسمت محاسبه عوارض مصوبه ویژه اپیدمی کووید ۱۹  مراجعه نمایید .
در صورت ورود به محدوده طرح ترافیک و عدم شارژ ،آیا جریمه لحاظ خواهد شد یا هنوز امکان شارژ وجود دارد؟

در صورت تردد در محدوده های ترافیکی در زمان انجام محاسبات در صورت عدم شارژ حساب شهروندی ضریب تخفیف لحاظ نخواهد شد .و مبلغ تعرفه با ضریب ۱ محاسبه خواهد شد.

خودروهایی که در هر دو محدوده ( طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا) تردد داشته باشند، تعرفه کدام طرح را باید بپردازند؟

در صورت تردد در هر دو محدوده تنها مبلغ تعرفه محدوده طرح ترافیک بر حسب ساعات تردد و معاینه فنی کسر منظور و از حساب شهروندی کسر خواهد شد.

محاسبه نرخ عوارض محدوده‌های ترافیکی مصوبه ویژه اپیدمی کووید۱۹ 


نوع معاینه فنی خودرو


معاینه فنی برتر


معاینه فنی عادی


هیبریدی – برقی


محدوده سکونت


طرح ترافیک

کنترل آلودگی هوا (زوج یا فرد سابق)


خارج از محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا


محدوده تردد
طرح ترافیک – روزهای شنبه تا چهارشنبه (ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶)
کنترل آلودگی هوا (زوج یا فرد سابق) – روزهای شنبه تا چهارشنبه (ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶) و روزهای پنج‌شنبه (ساعت ۸:۳۰ تا ۱۳)
فیک 


ساعات تردد
غیر اوج (تردد در ساعات ۱۰:۳۰-۱۴:۳۰)
یک سر اوج ( تردد در ساعات ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ یا ۱۴:۳۰ تا ۱۶)
دو سر اوج (تردد در ساعات ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ و ۱۴:۳۰ تا ۱۶)


ثبت جریمه طرح ترافیک چطور انجام می شود و روش پرداخت آن چیست؟

ثبت جریمه طرح ترافیک برای خودروهایی که بدون داشتن مجوز طرح ترافیک به محدوده های طرح ترافیک یا دوربین های زوج و فرد وارد می شوند، مجزا از پرداخت عوارض خواهد بود. به عبارتی دیگر هر خودرو می تواند به محدوده های ترافیکی ورود مجاز یا غیرمجاز داشته باشد. در صورتی که ورود مجاز داشته باشد، عوارض پرداخت می کند و در صورتی که ورود غیرمجاز داشته باشد، علاوه بر عوارض، جریمه نیز پرداخت می کند. البته فراموش نکنید که اگر خودرویی پس از ورود مجاز خود، استعلام جریمه طرح ترافیک را انجام نداده و به موقع نسبت به پرداخت عوارض اقدام نکند، مشمول جریمه نیز می شود. در واقع علاوه بر اینکه مبلغ عوارض در سامانه شهرداری به عنوان عوارض معوق ثبت خواهد ماند، برای پلیس هم شماره ارسال می ‌شود و جریمه ثبت می شود.

در صورتی که ورود قبل از ساعت ۱۰ و خروج بعد از ساعت ۱۶ باشد، اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر باشد، میزان پرداخت به میزان هر روز محدوده طرح ترافیک ۴۴۱ هزار ریال و میزان پرداخت به میزان هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا ۲۲۰ هزار و ۵۰۰ ریال خواهد بود و اگر خودرو فاقد معاینه فنی برتر باشد، میزان پرداخت به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک ۶۳۰ هزار ریال و میزان پرداخت به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا ۳۱۵ هزار ریال خواهد بود.

در صورتی که ورود بعد از ساعت ۱۰ و خروج بعد از ساعت ۱۶ باشد، اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر باشد، ورود به طرح ترافیک روزانه ۲۹۴ هزار ریال و ورود به محدوده کنترل آلودگی هوا ۱۴۷ هزار ریال خواهد بود و اگر خودرو فاقد معاینه فنی برتر باشد، ورود به طرح ترافیک به ازای هر روز برای راننده ۴۲۰ هزار ریال و برای ورود به محدوده کنترل آلودگی هوا ۲۱۰ هزار ریال محاسبه می‌شود.

اگر وسیله نقلیه‌ای یکبار توسط دوربین‌ها در یک روز مشاهده شود و ورود به محدوده طرح قبل از ساعت ۱۰ صبح باشد، ‌اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر باشد، میزان پرداخت به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک ۲۹۴ هزار ریال و میزان پرداخت به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا ۱۴۷ هزار ریال هزینه دارد. و اگر خودرو فاقد معاینه فنی برتر باشد، میزان پرداخت به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک ۴۲۰ هزار ریال و در محدوده کنترل آلودگی هوا ۲۱۰ هزار ریال هزینه برای راننده دارد.

همچنین در همین شرایط اگر بعد از ساعت ۱۰ صبح و قبل از ساعت ۱۶ خودرو وارد طرح شود، اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر باشد ۲۰۵ هزار و ۸۰۰ ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۱۰۲ هزار و ۹۰۰ ریال برای ورود به محدوده کنترل آلودگی هوا در نظر گرفته شده است و اگر خودرو فاقد معاینه فنی برتر باشد، میزان پرداخت به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک ۲۹۴ هزار ریال و برای محدوده کنترل آلودگی هوا ۱۴۷ هزار ریال عوارض در نظر گرفته شده است.
جزئیات تعرفه‌های بسته یک‌ماه، سه‌ماهه و شش‌ماهه طرح ترافیک در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

این موضوع به نوع معاینه فنی خودروها بستگی دارد و اگر معاینه فنی خودرو عادی باشد، بسته یک‌ماهه ۸ میلیون و ۱۶۰ هزار ریال، بسته سه‌ماهه ۲۳ میلیون و ۱۳۰ ریال و بسته شش‌ماهه ۴۳ میلیون و ۵۴۰ هزار ریال در نظر گرفته شده است و اگر معاینه فنی خودرو از نوع برتر باشد، بسته یک‌ماهه ۵ میلیون و ۷۱۰ هزار ریال، بسته سه‌ماهه ۱۶ میلیون و ۱۹۰ هزار ریال و بسته شش‌ماهه ۳۰ میلیون و ۴۸۰ هزار ریال خواهد بود. برای خودروهای برقی و هیبریدی هم بسته‌هایی در نظر گرفته‌ایم به طوری که بسته یک‌ماهه برای خودروهای برقی و هیبریدی ۸۱۶ هزار ریال، بسته سه‌ماهه ۲ میلیون و ۳۱۳ هزار ریال و بسته شش‌ماهه ۴ میلیون و ۳۵۴ هزار ریال خواهد بود.


نحوه رزرو طرح چگونه است؟

شهروندان با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن تهران من، می توانند به صورت هفتگی یا روزانه تردد آینده خود در محدوده طرح ترافیک را رزرو کنند.


جریمه ورود به محدوده طرح بدون رزرو

اگر شهروندی بنا به هر دلیلی بدون رزرو وارد محدوده طرح ترافیک شود، تا ساعت ۲۴ همان روز فرصت رزرو تردد خود را دارد، البته به شرطی آنکه سهمیه خالی جهت رزرو برای آن روز وجود داشته باشد.اگر یک فرد بدون رزرو مجوز وارد طرح ترافیک شود، بدون در نظر گرفتن اینکه معاینه فنی دارد یا خیر، ساعت اوج ترافیک آمده یا خیر، بیشترین مبلغ ورود به طرح ترافیک اخذ خواهد شد. خودروها و افراد دارای سهمیه نیازمند رزرو نیست. بنابراین شهروندان باید نسبت به این مسئله اطلاع و دقت کافی داشته باشند.


طرح ترافیک پنجشنبه‌ها اجرا می‌شود؟

طرح ترافیک برای روزهای پنج‌شنبه اجرا نخواهد شد ولی طرح کنترل آلودگی هوا همچنان برقرار است و اگر رانندگان در محدوده طرح ترافیک یا کنترل آلودگی هوا تردد کنند، از سهمیه رایگان فصلی تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا آنها کسر خواهد شد.


سهمیه رایگان فصلی رانندگان تهرانی چقدر است؟

۲۰ روز سهمیه فصلی تردد رایگان در محدوده کنترل آلودگی هوا در سال ۱۴۰۰ پا برجا است.