تبلیغات بنری
با اینکه اکثر دولت‌های جهان باور دارند که منحنی اپیدمی کووید١٩ به سراشیبی رسیده، اما برخی کشورها در حال عبور از نقطۀ اوج‌اند و برخی دیگر – مثل تاجیکستان – تازه نخستین موارد ابتلا به ویروس را گزارش کرده‌اند   رئیس‌جمهوری کرۀ جنوبی اعلام کرد که برای نخستین بار بعد از ٧٢ روز، حتی یک مورد ابتلا به ویروس کرونا هم ثبت نشده است. کرۀ جنوبی که در آغاز اپیدمی، دومین کشور آلوده بعد از چین به شمار می‌آمد، با سرعتی خیره‌کننده شیوع ویروس را مهار کرد. در این کشور…

با اینکه اکثر دولت‌های جهان باور دارند که منحنی اپیدمی کووید١٩ به سراشیبی رسیده، اما برخی کشورها در حال عبور از نقطۀ اوج‌اند و برخی دیگر – مثل تاجیکستان – تازه نخستین موارد ابتلا به ویروس را گزارش کرده‌اند

 

رئیس‌جمهوری کرۀ جنوبی اعلام کرد که برای نخستین بار بعد از ٧٢ روز، حتی یک مورد ابتلا به ویروس کرونا هم ثبت نشده است. کرۀ جنوبی که در آغاز اپیدمی، دومین کشور آلوده بعد از چین به شمار می‌آمد، با سرعتی خیره‌کننده شیوع ویروس را مهار کرد. در این کشور تاکنون ٢٢٠ نفر به علت ابتلا به کووید١٩ جان داده‌اند.

 

هنگ‌کنگ و تایوان نیز از چهار روز قبل در وضعیتی مشابه قرار دارند. اما در حالی که ویروس کرونا از خاوردور بیرون رانده می‌شود، تاجیکستان از نخستین موارد ابتلا خبر داد.

 

تاجیکستان و یمن در نقطۀ شروع؟

تاجیکستان که تاکنون یکی از معدود کشورهای "پاک" شناخته می‌شد، اینک پنج مورد آلودگی در شمال کشور - استان سغد – را اعلام کرده است. به دنبال این خبر، داشتن ماسک در اماکن عمومی برای همۀ شهروندان اجباری شد. حالا در آسیای میانه فقط ترکمنستان باقی مانده که همچنان ادعای "پاک" بودن از ویروس کرونا را دارد.

 

در یمن نیز مقامات بهداشتی مرگ دو نفر را به علت ابتلا به کرونا اعلام کردند. وضعیت آشفته و ناهمگون کشور امکان جمع‌آ‌وری اطلاعات دقیق را نمی‌دهد اما سازمان‌های غیردولتی که به مردم یمن کمک‌رسانی می‌کنند می‌گویند که این کشور تاکنون از شیوع اپیدمی در امان مانده ولی خطر سرایت ویروس از عدن (جنوب) به دیگر مناطق وجود دارد. یمن مجموعآ شش مورد ابتلا را – همگی در عدن - گزارش داده است.

 

ترکیه هم به گفتۀ مقامات دولتی "در حال عبور از نقطۀ اوج اپیدمی است". آنکارا تاکنون ٣هزار مرگ به علت کووید١٩ را گزارش داده است. وزیر بهداشت ترکیه گفت که نزدیک به ٧۵٠٠ نفر از درمان‌گران ترک به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

 

معمای هند

وضعیت هند و شمار اندک مبتلایان برای پژوهشگران به معمایی بزرگ تبدیل شده است. به گفتۀ یک متخصص هندی-کانادایی دانشگاه تورونتو "امکان دارد که اپیدمی کووید١٩ در هند به دلایل نامعلوم، مسیری متفاوت داشته باشد".

 

هند که ١٫٣ میلیارد جمعیت دارد تاکنون ٣١هزار مورد ابتلا و مرگ هزار نفر را گزارش کرده است. یکی از دلایلی که معمولاً برای کم بودن شمار قربانیان در هند ذکر می‌شود جوانی جمعیت است. برخی متخصصان نیز احتمال می‌دهند که واکسیناسیون ب.ث.ژ. (برای بیماری سل) که در سراسر کشور اجرا شده، مصونیت در برابر کرونا را بالا برده باشد