تبلیغات بنری
رئيس‌جمهور از مردم به‌خاطر رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي تشکر کرد و گفت: اين موضوع دال بر همکاري مردم با وزارت بهداشت است. حجت‌الاسلام حسن روحاني در جلسه روز يکشنبه ستاد ملي مبارزه با کرونا اظهارکرد: در اين ماه مبارک و مقدس ماه صيام و قيام ماه دعا و قرآن براي مردم ايران و همه مسلمانان آرزوي موفقيت مي‌کنم. اميدوارم با دعاي خير مردم از اين مشکل و مصيبت ويروس هم رهايي پيدا کنند. وي افزود: نام خداوند شفاي اصلي است که همه چيز به دست او است. اميدواريم دعاي مردم و توسل مردم توجه مردم…

رئيس‌جمهور از مردم به‌خاطر رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي تشکر کرد و گفت: اين موضوع دال بر همکاري مردم با وزارت بهداشت است. حجت‌الاسلام حسن روحاني در جلسه روز يکشنبه ستاد ملي مبارزه با کرونا اظهارکرد: در اين ماه مبارک و مقدس ماه صيام و قيام ماه دعا و قرآن براي مردم ايران و همه مسلمانان آرزوي موفقيت مي‌کنم. اميدوارم با دعاي خير مردم از اين مشکل و مصيبت ويروس هم رهايي پيدا کنند. وي افزود: نام خداوند شفاي اصلي است که همه چيز به دست او است. اميدواريم دعاي مردم و توسل مردم توجه مردم مفيد واقع شود و مورد قبول حق قرار بگيرد. اهم اظهارات رئيس دولت را در ادامه مي‌خوانيد.

 

وزارت بهداشت اعلام کرد پروتکل‌هايي به مردم اعلام شده است که مورد مراعات قرار بدهند. در مجموع 83 درصد به طور متوسط در کشور مراعات شده است. در بعضي شهرها 92 درصد مراعات شده است. تهران شهر بزرگي است که يک مقدار کمتر بوده است. ولي متوسط 83 درصد مراعات مردم دال بر همکاري مردم با مسئولين بهداشتي کشور است که نشان دهنده توجه مردم به سلامت جامعه است که براي ما خيلي مهم است.

 

طبق آماري که در جلسه اعلام شد، مراجعه کننده به بيمارستان در طول شبانه روز گذشته حدود 300 نفر بوده که به بيمارستان مراجعه کردند و اين نشان از همکاري مردم و تلاش کادر پزشکي است که ما را به اين نقطه مطلوب رسانده است. البته تا امروز شرايط به طور نسبي مطلوب است. اما آن نقطه مطلوبي که مورد نظر ما است هنوز فاصله وجود دارد و بايد کار شود تا به آن نقطه برسيم.

 

بايد در دو بخش حواسمان بسيار جمع باشد، يکي بخش تجهيزات و تعداد کافي و مورد نيروي انساني درمان‌گر که بايد مرخصي رفته و تجديد روحيه شده باشند و همچنين تجهيزات و کيت‌هاي آزمايشگاهي و دستگاه‌هاي سي‌تي‌اسکن مورد نياز که بايد آن هم به‌اندازه کافي توليد و تامين شده باشند. بايد امکانات و تجهيزات مورد نياز براي مقابله با اين بيماري از ماسک و گان تا کيت‌هاي مخصوص تا تخت بيمارستاني و نيروي انساني را با بدبيني پيش‌بيني و برنامه‌ريزي کنيم و ضرر نمي‌کنيم. از همه آنهايي که به احسان و نيکوکاري در حسينيه‌ها و مساجد مشغول هستند و در سراسر کشور علما، روحانيان، طلاب، خيرين، نيروهاي بسيج و مسلح، مردم خير همه پاي کارآمدند و بسته‌هاي حمايتي درست مي‌کنند، تشکر مي‌کنم.

 

در جلسه ما يکي از مسائلي که مطرح شد، گشايش در امر آموزش در مدارس بود. يعني در مناطقي که کم خطر و يا سفيد هستند براي يک مدت ديگر که 20 ارديبهشت پيشنهاد شد، با حفظ پروتکل‌هاي بهداشتي مدارس بازگشايي شود و يک ماه هم آموزش ادامه پيدا کند و سپس امتحانات برگزار شود. من يک مقدار کمي نگران بودم که آيا اين طرح به خوبي اجرا مي‌شود يا خير؟ اولاً ما زمان اجراي اين طرح را به تأخير انداختيم يعني از 20 ارديبهشت به 27 ارديبهشت موکول مي‌کنيم. وزارت بهداشت، وزارت کشور بايد با آموزش و پرورش باز هم در اين زمينه مطالعه کنند، صدا و سيما هم کمک کند تا دلهره‌اي براي مردم ايجاد نشود و پروتکل‌ها کاملاً مراعات شود.

 

وزارت کشور و وزارت بهداشت بازگشايي برخي از صنوف مانند آرايشگاه‌ها، ورزشگاه‌ها و مراکز ورزشي در حدي که تجمع در آنجا ايجاد نشود، که پيش از اين بازگشايي آنها ممنوع بوده، حتي در مناطق قرمز آنها اعلام خواهند کرد. بازگشايي مراکز را خيلي با آرامش و پلکاني پيش مي‌بريم اما در عين حال از ياد نبايد ببريم که اولا کرونا هنوز وجود دارد و ثانيا ممکن است با يک اوج احتمالي در آن نيز روبه رو شويم.

 

از اول انقلاب به ما گفتند که نه شرقي نه غربي. امروز در گرفتاري نه شرق و نه غرب به داد ما مي‌رسد. به ما گفتند اقتصاد مقاومتي امروز اقتصاد مقاومتي به درد ما مي‌خورد. به ما گفتند طوري روي پاي خود بايستيد که تکانه‌ها شما را مضطرب نکند امروز مي‌بينيم که اين شوک‌ها و تکانه‌ها ما را مضطرب نکرده است. بنابراين کرونا از يک ديدگاه به ما نشان مي‌دهد که راه صحيح و درستي را از اول انتخاب کرديم. به خودمان اعتماد کرديم و روي پاي خودمان ايستاديم و بر مبناي توليد داخلي خود تکيه کرديم که امروز آثار آن را به خوبي مي‌بينيم.

 

در جريان مقابله با کرونا دوقطبي در کشور صورت نگرفت، زماني ما نگران دو قطبي علم و دين بوديم که کسي بگويدعلم مي‌گويد اينجا نرويد و اجتماع نکنيد و کسي مدعي شود که دين مي‌گويد برويد و اجتماع کنيد. البته قاعدتا چنين چيزي که ما مي‌شناسيم عقل و دين و وحي و عقل در کنار هم هستند که يکي رسول باطن است و يکي رسول ظاهر است. علما و مراجع و بزرگان و حوزه‌ها فوري به صحنه آمدند و نگذاشتند دوقطبي ايجاد شود. دو قطبي بين دين و علم و بين دين و تخصص و بين معنويت و اصول علمي و مادي کار بدي است که صورت نگرفت