تبلیغات بنری
این روزها بیش از هر زمان دیگری افراد معتاد را در کوچه پس‌کوچه‌های محله‌های راه آهن، شوش، بازار بزرگ، هرندی مولوی و اتوبوس‌های بی‌آرتی می‌بینیم که یا چرت می‌زنند یا به طور چند نفری در گوشه‌ای مشغول کشیدن مواد مخدر هستند. ظاهر نامناسب آنها نیز باعث ترس و دلهره بسیاری از مردم شده است. به گفته مسئولان شهرداری تعداد آنها در تهران به ۱۲ تا ۱۵هزار نفر می‌رسد.   طبق آمار بالغ بر ۶۰ هزار معتاد متجاهر در کشور وجود دارد که همه آنها پس از تعطیلی مراکز ماده ۱۶…
پرسه 60 هزار معتاد متجاهر در سایه کرونا

این روزها بیش از هر زمان دیگری افراد معتاد را در کوچه پس‌کوچه‌های محله‌های راه آهن، شوش، بازار بزرگ، هرندی مولوی و اتوبوس‌های بی‌آرتی می‌بینیم که یا چرت می‌زنند یا به طور چند نفری در گوشه‌ای مشغول کشیدن مواد مخدر هستند. ظاهر نامناسب آنها نیز باعث ترس و دلهره بسیاری از مردم شده است. به گفته مسئولان شهرداری تعداد آنها در تهران به ۱۲ تا ۱۵هزار نفر می‌رسد.

 

طبق آمار بالغ بر ۶۰ هزار معتاد متجاهر در کشور وجود دارد که همه آنها پس از تعطیلی مراکز ماده ۱۶ بهزیستی در سطح شهرهای کشور سرگردان شده‌اند. از سوی دیگر در گرمخانه‌هایی که برای اقامت موقت افراد بی‌خانمان در نظر گرفته شده تاکنون بیش از ۵۰ مورد مشکوک ابتلا به کرونا شناسایی شده است. سیدمالک حسینی، سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری نیز اعلام کرد: تصمیم تعطیلی مراکز ماده ۱۶ و ۱۵ براساس مصوبه کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر عجولانه بود. در حال حاضر در گرمخانه‌های شهر تهران ۲۳۰۰ نفر را نگهداری می‌کنیم و یک مورد ابتلا به کرونا هم نداشتیم.

 

تعطيلي مراکز ماده 16 به علت شيوع کرونا، شهرهاي ديگر نيز وضعيتي بهتر از تهران ندارند و همانطور که محمدتقي حاجيلو، رئيس پليس مبارزه با موادمخدر استان همدان اعلام کرده تعداد معتادان متجاهر همدان کمتر از ساير استان‌هاست. حومه شهر مشهد نيز اين روز‌ها به پاتوق معتادان متجاهر تبديل شده است. گودال‌هاي حفر شده توسط معتادان در اين منطقه، محل خوبي براي استراحت و خواب شبانه آنهاست. اين گودال‌نشينان از چند هفته قبل به سکونتگاه جديد خود کوچ کرده‌اند. آنها روزها براي تامين غذا و مواد، اقامتگاهشان را ترک مي‌کنند و بدون درنظر گرفتن توصيه‌هاي بهداشتي به ميان مردم مي‌روند و سپس به اقامتگاه‌هاي خود بازمي‌گردند و اين روند هر روز و هر هفته تکرار مي‌شود.جمع‌آوري معتادان توسط سپاه

ظاهرا قرار است از امروز (8 ارديبهشت) معتادان متجاهر از سطح‌ شهرها جمع آوري شوند و سپاه و سازمان زندان‌ها، متولي قرنطينه معتادان شدند. اين خبر را فريد براتي سده، مديرکل پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور اعلام کرده است. وي افزود: «بر همين اساس معتاداني که از سطح معابر جمع‌آوري مي‌شوند قبل از اينکه در مراکز ماده 16 پذيرش شوند بايد وارد مراکز قرنطينه شوند و در اين مراکز از افراد تست گرفته مي‌شود و در صورتي که تست آنها منفي باشد به مراکز ماده 16 ارجاع داده مي‌شوند و فرايند درماني آنها انجام مي‌شود». بنابر اعلام سردار يزدي، فرمانده سپاه تهران بزرگ، مرکز شهيد زياديان با ظرفيت 800 نفر براي اين منظور در نظر گرفته شده است و براساس مصوبه ستاد ملي مقابله با کرونا مدت زمان نگهداري معتادان متجاهر در مراکز ماده 16 به يکسال افزايش يافت.

تعطيلي مراکز ماده 16، اقدام موثري بود

عباس ديلمي‌زاده، مديرعامل جمعيت خيريه تولد دوباره درباره آزادسازي معتادان و رها کردن آنها در سطح شهر مي‌گويد: بر اساس آنچه در منابع علمي بين‌المللي به آن تاکيد شده است، نگهداري افراد در هر نوع مرکز اقامتي در زمان همه‌گيري کرونا ريسک بسيار بالايي دارد و توصيه شده است جز در موارد ضروري از ايجاد کلوني‌هاي انساني خودداري شود. بنابراين آنچه تا به امروز ستاد کروناي کشور در دستور کار قرار داده، اقدامي درست و اصولي است. مديرعامل جمعيت خيريه تولد دوباره در پاسخ به اين سئوال که با نگهداري معتادان متجاهر در اردوگاه‌هاي درمان اجباري موافق است يا خير، مي‌گويد: موافق نيستم، اما بدون برنامه‌ريزي هم نمي‌توان اين افراد را ترخيص کرد. اول بايد مشخص شود که چه تعداد از افرادي که در اين مراکز هستند، خانواده دارند. حدس من اين است که تعداد اين افراد کم نيست.

 

بايد با اقدامات مددکاري قوي اين افراد به خانواده‌هايشان متصل شوند. همچنين براي ترخيص بقيه افراد هم بايد برنامه‌ريزي شود. دستگاه‌هاي مسئول بايد براي بي‌خانمان‌ها خدماتي در نظر بگيرند. مثلا آنها را در خانه‌هاي ميان راهي که تجمع کمتري دارد، اسکان دهند. يا فکر ديگري برايشان بکنند. دکتر رامين رادفر، پزشک، درمانگر و پژوهشگر اعتياد هم مي‌گويد: محيط ايزوله تعريف خاص خودش را دارد. به محيطي که مطلقا هيچ ارتباطي با بيرون ندارد، ايزوله گفته مي‌شود.