تبلیغات بنری
بررسی وضعیت بازار بورس و پیش بینی سود و زیان بورس دوشنبه 17 شهریور 99   واضح نیوز : در این مطلب از سایت خبری واضح نیوز ، توضیحاتی درباره پیش بینی بورس دوشنبه 17 شهریور 99 و همچنین قیمت روز پالایشی یکم خواهیم داشت! با ما همراه باشید.  حمید نوبهار، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت نیوز گفت: امروز شاهد بازاری متعدل بودم و حدود 14 هزار و 400 میلیارد تومان ارزش معاملات خرد بازار بورس بود، همچنین با توجه به حمایت خوب حقوقی‌ها از بازار سهام پیش‌بینی می‌شود فردا نیز این حمایت‌ها…
تحلیل بورس 17 شهریور 99 | پیش بینی بورس دوشنبه 17 شهریور 99

بررسی وضعیت بازار بورس و پیش بینی سود و زیان بورس دوشنبه 17 شهریور 99

 

واضح نیوز : در این مطلب از سایت خبری واضح نیوز ، توضیحاتی درباره پیش بینی بورس دوشنبه 17 شهریور 99 و همچنین قیمت روز پالایشی یکم خواهیم داشت! با ما همراه باشید.  حمید نوبهار، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت نیوز گفت: امروز شاهد بازاری متعدل بودم و حدود 14 هزار و 400 میلیارد تومان ارزش معاملات خرد بازار بورس بود، همچنین با توجه به حمایت خوب حقوقی‌ها از بازار سهام پیش‌بینی می‌شود فردا نیز این حمایت‌ها ادامه داشته باشد تا هیجانات بازار تخلیه شود.

 

حمید نوبهار، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت نیوز گفت: امروز شاهد بازاری متعدل بودم و حدود 14 هزار و 400 میلیارد تومان ارزش معاملات خرد بازار بورس بود، همچنین با توجه به حمایت خوب حقوقی‌ها از بازار سهام پیش‌بینی می‌شود فردا نیز این حمایت‌ها ادامه داشته باشد تا هیجانات بازار تخلیه شود.

وی در ادامه افزود: در ادامه روند فعلی بازار، هیجانات بازار تخلیه خواهد شد و سهامداران بازار سهام در مسیر تعقل در معاملات و به دور از هیجان قرار خواهند گرفت.
 

در پایان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل بازار سهام با رشد نیم درصدی همراه بود این رشد در حالی است که شاخص کل هم‌وزن با افت تقریبا یک درصدی همراه بود.

همچنین صف‌های فروش و خریدهای حقوقی‌ها نشان از بازار حمایتی امروز بود.

 
 
نمادهای خودرویی در ادامه روند نزولی خود در بازار سهام امروز نیز با ریزش همراه بودند و ارزش معاملات خرد امروز بازار بورس به بیش از 14400 میلیارد تومان رسید.

 

این هفته قرار بود دو اتفاق مهم قرار است رخ دهد. یکی در حوزه سیاسی که یک مقام ارشد سوئیس به ایران خواهد آمد. یکی هم در حوزه اقتصادی که طبق وعده اعلامی از سوی رئیس سازمان بورس ، حقوقی‌ها می‌خواهند بازار را متعادل کنند. ز

 
این درحالی است که در پایان معاملات هفته دوم شهریور ماه شاخص کل بازار سهام حدود پنج درصد ریزش کرد و به یک میلیون و ۶۳۱ هزار واحد بازگشت.

 
با این حال به نظر می‌رسد سهامداران همچنان می‌توانند امیدوار باشند.

 

در مورد خبر سیاسی مورد اشاره بنا به اعلام سفارت سوئیس، طی روزهای آینده وزیر امور خارجه سوئیس از ۱۵ تا ۱۷ شهریور در چارچوب بزرگداشت «یکصدمین سال حضور دیپلماتیک سوئیس در ایران» به تهران سفر می‌کند. در همین مورد بنا به اعلام بانک مرکزی این اخبار در جریان مذاکرات میان مقامات ایرانی و سوئیس درخصوص تسهیل روابط اقتصادی و بانکی و تسهیل روابط تجاری دو کشور منتشر شده است. بر اساس اخبار دریافتی، امکان تامین ارز از طریق منابع ارزی سوئیس میسر شده است و در آینده نزدیک گشایش‌هایی برای تامین کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی میسر می‌شود

 

در مورد خبر اقتصادی مهم هم رئیس بورس اوراق بهادار تهران روز پنجشنبه، 13 شهریور ماه گفته است: تصمیماتی که ما در رابطه با بازارگردانان گرفته‌ایم، تاثیر مثبتی را بر بازار سرمایه از روز شنبه خواهند گذاشت و مبلغ نقدینگی باید به اندازه‌ای باشد که به سبدگردانان کمک کند.

 

او تصریح کرد: شرکت‌هایی که به تازگی به بازار سهام می‌آیند، صددرصد بحث بازارگردانی را با آن‌ها طی می‌کنیم تا بتوانند نقش اثرگذاری در بازار سهام داشته باشند ما در حال حاضر شرکت‌های بازرگانی داریم که این شرکت‌ها بنا به ابعاد شرکت‌های سهامی مشخص و اهمیت‌سنجی می‌شوند و به همان میزان در بازار مشارکت می‌کنند.

 

حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه نشستی که امروز با حضور سهامداران عمده برگزار شد، در پاسخ به سوالی بر اینکه طبق گفته شما امروز جلسه با حضور حقوقی‌ها برگزار شد در حالی که باید قرارداد بازارگردانان توسط شرکت‌هایشان انجام شود، چرا این اتفاق رخ نداد؟ گفت: صندوق تثبیت یا همان حمایت بازار به عنوان صندوق توسعه در بازار حضور دارد و هم اکنون نقش نقد شوندگی خودش را ایفا می‌کند.

 

به گفته این مقام مسئول در ادامه باید به این مسئله اشاره کرد که سرمایه‌داران عمده از آنجایی که در بورس پذیرفته شده‌اند و هم جز سهام‌داران عمده ناشر هستند، این گروه از افراد باید به ناشران سهم بدهند به علت آنکه ناشران از خود سهمی ندارند.

 

او افزود: هر کدام از این حقوقی‌ها چندین شرکت در زیر مجموعه خود دارند به همین علت ما سعی کردیم با این گروه از افراد جلسه بگذاریم عمدتا جلسه‌‌هایی که بورس تهران یا سازمان بورس با خود ناشران برگزار می‌کند برای آن است که تا آنان بیایند و قرار داد‌های خود را با سبد گردانان تنظیم کنند.

 

رئیس بورس اوراق بهادار تهران گفت: تصمیماتی که ما در رابطه با بازارگردانان گرفته‌ایم، تاثیر مثبتی را بر بازار سرمایه از روز شنبه خواهند گذاشت و مبلغ نقدینگی باید به اندازه‌ای باشد که به سبدگردانان کمک کند.

 

او در پایان تصریح کرد: شرکت‌هایی که به تازگی به بازار سرمایه می‌آیند، صددرصد بحث بازارگردانی را با آن‌ها طی می‌کنیم تا بتوانند نقش اثرگذاری در بازار داشته باشند ما در حال حاضر شرکت‌های بازرگانی داریم که این شرکت‌ها بنا به ابعاد شرکت‌های سهامی مشخص و اهمیت‌سنجی می‌شوند و به همان میزان در بازار مشارکت می‌کنند

 

اما بازار که در روزهای اخیر پس از مدت‌ ها افت صعودی شده بود، با اقداماتی عجیب از سوی سهامداران عمده و حقوقی بار دیگر نزولی شد! در آن روزها که قیمت ‌ها به کف خود رسید، حقوقی ‌ها و سهامداران دولتی، خریدهای خود را در قیمت‌ های کاملا جذاب انجام دادند و به اصطلاح از بازار حمایت کردند. اما آیا این واقعا حمایت بود؟

 

تنها چند روز بعد مشخص شد که مسئله حمایت نبود و در بازار گل ‌آلود این روزها، سهامداران عمده هم به فکر سفته بازی افتاده ‌اند و خریدهای سنگین خود را به سرعت با سود کوتاه‌ مدت در بازار به فروش می ‌رسانند. در این میان نکته جالب این است که نوسان گیری برای این سهامداران بسیار ساده ‌تر است و با خبرسازی به راحتی سهم را از صف فروش به صف خرید و از صف خرید به صف فروش هدایت می‌کنند.

 

این کار مصداق بازیچه قرار دادن اعتماد مردم توسط سهامداران حقوقی است و می‌تواند ضرباتی جدی به بازار وارد کند. البته باید این طور بیان کرد که این ضربات وارد شده‌اند و دیگر اعتمادی به بازار وجود ندارد. از این رو در ادامه باز هم شاهد بازی با اخبار و نوسان گیری سهامداران و سرمایه ‌داران خواهیم بود و اشخاصی که در بازار فعالیت می ‌کنند، یا باید با این نوسانات هماهنگ شوند و یا باید بازار دیگری را برای فعالیت انتخاب کنند.

 

پیش ‌تر نیز از زبان وزیر اقتصاد و دیگر مسئولان شنیدیم که نوسان ذات بازار است! اما این مسئله بر کسی پوشیده نیست که نوسان دستوری در ذات بازار قرار ندارد و زمانی که بازار از فرم تکنیکال پیروی نمی ‌کند، دیگر نمی ‌توان ذات بازار را شناخت. از این رو بدون شک نباید آینده مطلوبی نیز برای صندوق پالایشی یکم متصور باشیم؛ چرا که هیچ تحلیلی پشت آن وجود ندارد و هر اتفاقی رخ دهد بر پایه نوسانات خواهد بود.

 

امروز با شروع معاملات بازار سهام ، شاخص کل بازار حدود ۲٫۵ درصد ریزش کرد و سهم‌ های بزرگی مانند شستا، فارس و سهم ‌های خودرویی با صف ‌های فروش میلیونی به کار خود پایان دادند! اما درباره پیش بینی بورس شنبه 15 شهریور 99 بایستی گفت بورس فردا بازاری هیجانی است! اگر اول صبح بازار مثبت باشد، حقیقی ‌ها از فروش انصراف می ‌دهند اما اگر دوباره شروع بازار با سیر نزولی همراه باشد، دوباره صف فروش تشکیل می‌ شود.

 

بازار سهام سیر نزولی نخواهد داشت، بلکه در همین حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد کف ‌سازی و نوسان خواهد داشت.

 

احتمالا فردا در سهام‌ بزرگ و بنیادی حمایت ‌ها را شاهد خواهیم بود.