تبلیغات بنری
امروز شنبه 22 شهریور وضعیت بورس چگونه است. پیش بینی کارشناسان در مورد وضعیت بورس در روز شنبه 22 شهریور 99 چیست. تحلیل ضرر و زیان بورس در روز شنبه 22 شهریور 99 توسط سایت خبری واضح نیوز را می‌خوانید    ضررهایمان در بورس جبران می‌شود؟   یک کارشناس مسائل اقتصادی درباره آینده بورس گفت: در حالت کلی و به‌خاطر ترس، هیجان و بی‌اعتمادی که متاسفانه در روز‌های اخیر به دلیل کاهش شاخص کل در بازار شکل گرفته است، در کوتاه مدت نوسانات زیادی وجود دارد، اما انتظار می‌رود…
بورس شنبه 22 شهریور 99 | پیش بینی بورس شنبه 22 شهریور 99

امروز شنبه 22 شهریور وضعیت بورس چگونه است. پیش بینی کارشناسان در مورد وضعیت بورس در روز شنبه 22 شهریور 99 چیست. تحلیل ضرر و زیان بورس در روز شنبه 22 شهریور 99 توسط سایت خبری واضح نیوز را می‌خوانید 

 

ضررهایمان در بورس جبران می‌شود؟

 

یک کارشناس مسائل اقتصادی درباره آینده بورس گفت: در حالت کلی و به‌خاطر ترس، هیجان و بی‌اعتمادی که متاسفانه در روز‌های اخیر به دلیل کاهش شاخص کل در بازار شکل گرفته است، در کوتاه مدت نوسانات زیادی وجود دارد، اما انتظار می‌رود نرخ رشد بلند مدت آن هرچند اندک، مثبت و افرایشی باشد.

 

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد با بیان اینکه بازار سرمایه در درجه اول متاثر از تورم است، گفت: پیش‌بینی می‌شود بازار در درازمدت حداقل بخشی از این ضرر‌ها را جبران کند، از طرفی انتظار کاهش بیشتر شاخص بورس و رسیدن به سطح زیر یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد محال به‌نظر می‌رسد.

 

بهمن قدمی دمابی به بیان چرایی رشد شاخص بورس از بهمن ماه سال ۹۸ پرداخت و اظهار کرد: تنها دلیل رشد این بازار انتظارات تورمی جامعه است و در واقع تولید و رشد اقتصادی مسبب آن نیست، سرمایه‌داران و افراد عادی صاحب سرمایه‌های خرد، در زمانی که متوجه تورم و کاهش ارزش پول خود می‌شوند، سعی می‌کنند کالایی خریداری کرده تا ارزش داراییشان حفظ شود چرا که در بازار سرمایه تنوع برای سرمایه‌گذاری به خاطر تنوع قیمت سهم وجود داشته و با کمترین میزان سرمایه هم می‌توان سرمایه‌گذاری کرد.

 

وی افزود: از طرفی به دلیل تورم در سایر بازار‌ها مثل مسکن، خودرو و طلا قدرت خرید پایین آمده، از دیگر سو حمایت‌هایی که دولت از این بازار ارائه داد باعث جذابیت بیشتر آن شد نهایتا شاهد بودیم که این بازار صعودی شده (شاخص کل از عدد ۲ میلیون هم عبور کرد) و البته رشد بازار سرمایه هیچ گونه تحلیل منطقی – اقتصادی نداشته و صرفا دلیل رشد آن انتظارات تورمی جامعه است.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص دلایل منفی شدن شاخص بورس طی هفته‌های اخیر گفت: مهم‌ترین عامل چرخش سرمایه‌گذاران و سهام‌داران بود به عبارت دیگر زمانی‌که سهام‌داران مشاهده کردند که این بازار اندکی از تب و تاب افتاد به فکر خروج افتادند چرا که حجم عمده‌ای از سهام‌داران را در این بازار تازه وارد‌ها تشکیل می‌دهند و طبق آمار‌ها حدود ۳ میلیون کد بورسی در یک سال اخیر صادر شده است، بنابراین اگر این افراد را تازه وارد فرض کنیم این افراد با سرعت وارد بازار سرمایه شده با سرعت خرید کردند و با سرعت هم به خاطر رفتار هیجانی خارج شدند در نتیجه باعث منفی شدن رشد شاخص کل در بورس شد، از طرفی حجم عمده تازه واردان بازار سرمایه، دانش کافی در این حوزه ندارند.

 

این مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد ادامه داد: در چند ماه اخیر افزایش شاخص بورس کاملا غیر منطقی و غیر واقعی بوده و به اصطلاح بازاری‌ها قیمت سهم‌ها پر و یا به اصطلاح سهم over value شد، در نتیجه لازم بود که یک اصلاح قیمتی صورت گرفته که در برخی از سهم‌ها با تعدیل عمده همراه بود، علت دیگر افزایش عرضه سهام از طرف کارگزاری‌ها مانند سهام عدالت و مواردی از این قبیل است که افزایش عرضه باعث رخ دادن مازاد عرضه سهم بر تقاضا شده بنابراین عدم معامله رخ داده و نهایتا منجر به کاهش قیمت در این بازار شد.

 

وی درباره پیش‌بینی بازار سرمایه در آینده، تصریح کرد: اگر وضعیت اقتصاد کلان همانند گذشته در حالت رکود باشد این بدان معناست که ما برای ادامه حیات اقتصادی همچنان و به اجبار به دنبال تولید نقدینگی هستیم و از آن‌جا که این نقدینگی جذب بخش واقعی اقتصاد و تولید نمی‌شود به‌دنبال آن وارد بازار سرمایه شده و سبب می‌شود هم‌چنان شاهد رشد اندک بازار سرمایه و بورس باشیم.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: در حالت کلی و به‌خاطر ترس، هیجان و بی‌اعتمادی که متاسفانه در روز‌های اخیر به دلیل کاهش شاخص کل در بازار شکل گرفته است، در کوتاه مدت نوسانات زیادی وجود دارد، اما انتظار می‌رود نرخ رشد بلند مدت آن هرچند اندک، مثبت و افرایشی باشد.

 

وی گفت: از آنجا که این کاهش‎ها بیشتر بخاطر جو روانی حاکم در بازار بوده، از طرف دیگر، چون بازار سرمایه کشور در درجه اول متاثر از تورم است و تاثیر سایر عوامل به اندازه تورم نیست پیش‌بینی می‌شود بازار در درازمدت حداقل بخشی از این ضرر‌ها را جبران کند، زیرا عوامل بنیادین و قیمت دلار و شرایط اقتصاد کلان هم اهرمی برای پیشرفت بازار خواهند شد.

 

این مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد بیان کرد: از طرف دیگر یک تئوری و اصل در اقتصاد تحت عنوان چسبندگی قیمت (stick prices) وجود دارد که قیمت‌ها به‌راحتی افزایش پیدا می‌کنند، اما در مقابل کاهش، واکنش و مقاومت نشان می‌دهند، در نتیجه انتظار کاهش بیشتر شاخص بورس و رسیدن به سطح زیر یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد محال به‌نظر می‌رسد.

 

قدمی در پایان به سهامداران خرد توصیه کرد که صبوری پیشه کنند و در سهم‌های بنیادین سرمایه‌گذاری کند که قطعا ضرر به حداقل ممکن خواهد رسید و خاطرنشان کرد: تاثیر ورود حقوقی‌ها هم در بازار طبق تجربه نشان از افزایش حمایت دولت و بهبود اوضاع می‌دهد، هرچند قانون‌گذار باید سیاست‌هایی را اتخاذ کند که مکانیزم عرضه و تقاضا بر بازار حاکم شود.

  

واعظی: هیچ کجای دنیا بازار بورس کوتاه مدت نیست. 

 

محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری گفت: اینکه ما از نظر اجرایی با مصوبات شورای عالی بورس همراهی کنیم، اسمش دخالت نیست بلکه همراهی است. مردم باید امید داشته باشند که بورس برای حفظ سرمایه‌شان جای مناسبی است، اما در هیچ‌جای دنیا کسی نمی‌تواند بگوید بازار بورسی داریم که همیشه مثبت است.

 

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: دولت دخالتی در بورس ندارد، اما از سرمایه مردم صیانت می‌کند و باید مراقبت کند تا این سرمایه حفظ شود.

 

به گزارش ایسنا، محمود واعظی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره اجلاسیه سه‌جانبه شورای‌عالی راهبردی گفت: گسترش روابط با همسایگان هم از نظر سیاسی و اقتصادی و نیز امنیتی برای کشور مهم است. ما روابط با همسایگان را همیشه در اولویت داشتیم، اما وقفه‌ای در روابط با ترکیه به دلیل بسته‌شدن مرز‌ها به وجود آمد و حجم روابط ما در مدت کرونا نزدیک به هفتاد و پنج درصد کاهش پیدا کرد.

 

وی افزود: تقریباً همه ابعاد روابط دو کشور در روز گذشته مورد بحث قرار گرفت و هردو رییس جمهوری تاکید بر تصمیم گذشته خود مبنی بر اینکه وزرا و کمیسیون مشترک اقتصادی تلاش کند تا حجم روابط را در سال به ۳۰ میلیارد دلار افزایش دهد را مورد توجه مجدد قرار دادند.

 

واعظی ادامه داد: در مجموع می‌توان گفت این جلسه بسیار مثبت بود و هر دو طرف اراده بر گسترش همکاری‌ها داشتند و تصمیم گرفتند که کمیسیون مشترک اقتصادی در هفته آینده تشکیل شود و وزرا جلسات خود را داشته باشند.

 

رییس دفتر رییس جمهوری درباره وضعیت بازار بورس و برنامه دولت برای حمایت از این بازار، تاکید کرد: رسانه‌ها و صداوسیما باید در این زمینه کار فرهنگی کنند. در هیچ‌جای دنیا بورس، بازار کوتاه‌مدت نیست، اینکه بخواهیم با بورس هیجانی برخورد کنیم از هر دو طرف اشکال دارد چه اینکه هجوم ببریم به خرید یک سهم خاص تا رشد کاذب ایجاد شود و چه اینکه تحت تأثیر تبلیغات منفی در داخل یا خارج همه در صف فروش قرار گیرند، هیچکدام صحیح نیست.

 

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برخی معتقدند وضعیت فعلی بازار بورس نتیجه دخالت دولت بوده و نظرش در این زمینه، اظهار کرد: ما دخالت مستقیم نداریم. بر اساس قانون کسی که می‌تواند در این بازار دخالت کند حتی رییس بورس هم نیست بلکه شورای عالی بورس است که همه در آن حضور دارند از بخش خصوصی تا سایر بخش‌ها؛ بنابراین دولت دخالتی در بورس ندارد، اما از سرمایه مردم صیانت می‌کند و باید مراقبت کند تا این سرمایه حفظ شود.

 

واعظی تصریح کرد: اینکه ما از نظر اجرایی با مصوبات شورای عالی بورس همراهی کنیم، اسمش دخالت نیست بلکه همراهی است. مردم باید امید داشته باشند که بورس برای حفظ سرمایه‌شان جای مناسبی است، اما در هیچ‌جای دنیا کسی نمی‌تواند بگوید بازار بورسی داریم که همیشه مثبت است.

 

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به موضوع اعلام وزیر پیشنهادی صمت به مجلس گفت: داریم تلاش می‌کنیم که کسی را معرفی کنیم که رای بیاورد و چهار تا پنج گزینه در این زمینه مطرح هستند و اگر همه‌چیز خوب پیش برود هفته آینده وزیر را معرفی کنیم.

 

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره برنامه دولت برای کاهش قیمت خودرو گفت: این موضوع را در ستاد اقتصادی دولت بحث کردیم و رییس جمهوری به وزارت صمت دستور داد تا در این زمینه به صورت متمرکز کار کنند و کارخانه‌ها هم موظف شدند آنچه تولید می‌کنند را به سرعت در اختیار مردم قرار دهند. همچنین واسطه‌گری و دلالی هم در بازار خودرو متوقف شود.