1 ​ 2 پیش بینی بورس چهارشنبه 16 مهر 99 | وضعیت رشد شاخص بورس در 99/07/16

پایگاه تحلیلی و خبری واضح نیوز | News Agency vazehnews

پیش بینی بورس چهارشنبه 16 مهر 99 | وضعیت رشد شاخص بورس در 99/07/16

بورس,پیش بینی بورس,بازار بورس,بازار سرمایه,

بررسی و پیش بینی بورس چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹ خواهیم پرداخت! با ما همراه باشید. در پایان معاملات امروز سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹ بازار سهام بر خلاف روند نزولی روزهای گذشته شاخص کل با رشد بیش از ۱٫۵ درصدی به یک میلیون ۵۱۴ هزار واحد رسید   در حالی که روند بازار این هفته نزولی بود اما امروز با افزایش تقاضا در کلیت بازار سهام روند بازار سهام صعودی شد و شاخص کل به یک میلیون و ۵۱۴ هزار واحد رسید و سهم ‌های کوچک رشد بیشتری نسبت به سهم ‌های ارزمحور داشتند!   اما درباره وضعیت بازار بایستی گفت قیمت…

تبلیغات بنری
بررسی و پیش بینی بورس چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹ خواهیم پرداخت! با ما همراه باشید. در پایان معاملات امروز سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹ بازار سهام بر خلاف روند نزولی روزهای گذشته شاخص کل با رشد بیش از ۱٫۵ درصدی به یک میلیون ۵۱۴ هزار واحد رسید   در حالی که روند بازار این هفته نزولی بود اما امروز با افزایش تقاضا در کلیت بازار سهام روند بازار سهام صعودی شد و شاخص کل به یک میلیون و ۵۱۴ هزار واحد رسید و سهم ‌های کوچک رشد بیشتری نسبت به سهم ‌های ارزمحور داشتند!   اما درباره وضعیت بازار بایستی گفت قیمت…
پیش بینی بورس چهارشنبه 16 مهر 99 | وضعیت رشد شاخص بورس در 99/07/16

بررسی و پیش بینی بورس چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹ خواهیم پرداخت! با ما همراه باشید. در پایان معاملات امروز سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹ بازار سهام بر خلاف روند نزولی روزهای گذشته شاخص کل با رشد بیش از ۱٫۵ درصدی به یک میلیون ۵۱۴ هزار واحد رسید

 

در حالی که روند بازار این هفته نزولی بود اما امروز با افزایش تقاضا در کلیت بازار سهام روند بازار سهام صعودی شد و شاخص کل به یک میلیون و ۵۱۴ هزار واحد رسید و سهم ‌های کوچک رشد بیشتری نسبت به سهم ‌های ارزمحور داشتند!

 

اما درباره وضعیت بازار بایستی گفت قیمت ‌ها در دوره اصلاح به ارزندگی رسید و به نظر می رسد قبل از اصلاح، قیمت ‌ها گران بوده است و الان قیمت ‌ها بهتر شده است. بازار سرمایه نگاهش به دلار است و تا زمان انتخابات امریکا بازار در شرایط عدم اطمینان به سر می ‌برد و صعودی شدن یک یا چند روزه بازار حاکی از تغییر روند نوسانی بازار نیست.

 

همچنین در رابطه با منابع صندوق توسعه ملی بایستی بیان کرد صندوق توسعه که منابعی ندارد و اگر این خبر درست باشد پول از سمت بانک مرکزی به بازار تزریق خواهد شد، اما حتی اگه اگر به بازار تزریق شود، روند بازار را تغییر نخواهد داد و فقط به صورت مقطعی بازار را مصنوعی رشد می ‌دهد.

 

اما در رابطه با روند بازار فردا چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹ بایستی گفت به نظر می رسد بازار فردا مثبت است و رشد سهم‌ های کوچک از سهم‌ های بنیادین بهتر است. اما بازار در جالت کلی همچنان درگیر نوسان است. این نوسان به این معنا نیست که روند بازار نزولی باشد، بازار در یک محدوده مشخص روند نزولی و صعودی دارد. این محتمل ‌ترین پیش ‌بینی برای بازار سهام است.

 

نمادهای دلاری اصلاح کمتری نسبت به نمادهای دیگر داشتند و به نظر می ‌رسد تا مشخص شدن قیمت دلار بعد از انتخابات آمریکا، روند نوسانی بازار ادامه داشته باشد. زیرا ما میان قیمت ارز و روند بازار شاهد واگرایی بودیم ولی احتمالا بعد از انتخابات امریکا شاهد تعادل و روند بهتری در معاملات خواهیم بود.

 

 

زمان واریز یک درصد از صندوق توسعه ملی اعلام شد

 

ماشاالله عظیمی ، عضو شورای عالی بورس، در خصوص انتقال یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه اظهار کرد: در حال حاضر قراردادهای مرتبط با انتقال یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه آماده و به نهادهای مربوطه ارسال شده است و طبق گفته مسئولان تا پایان هفته این قراردادها تایید می ‌شود.

 

بعد از تایید قراردادها، نوبت به تایید بانک مرکزی می‌ رسد زیرا تا زمانی که بانک مرکزی دستوری صادر نکند امکان جابجایی یک ریال هم از صندوق توسعه ملی وجود ندارد.

 

پیش بینی بازار سهام در پاییز ۹۹

 

بازار بورس تهران در ماه‌ های ابتدایی سال جاری، به عنوان سودآورترین بازار اقتصادی کشور حجم قابل توجهی از نقدینگی در اختیار اشخاص حقیقی را جذب کرد و رکوردشکنی ‌های پی در پی باعث شد، چند میلیون سهامدار جدید در مدتی کوتاه شانس خود را در بورس آزمایش کنند. هر چند رشد سریع بورس در آن زمان نیز زمزمه ‌هایی را در بین سرمایه ‌گذاران ایجاد کرد که از آن جمله می ‌توان به ایجاد حباب در بورس و حمایت مقطعی دولت از این بازار به منظور تامین کسری بودجه اشاره کرد و بسیاری از کارشناسان بورسی از ابتدای این استقبال از بورس هشدار ‌داده بودند که افت و خیز شاخص ‌ها، جزو جدانشدنی بازار سرمایه است و اگر بازار کاهشی شود، بسیاری از سهامداران با توجه به شناخت محدود از بازار زیان خواهند کرد؛ اتفاقی که در هفته‌ های گذشته رخ داد و با کاهش جدی شاخص‌ ها نگرانی زیادی در میان سهامداران ایجاد کرد.

 

با توجه به ریزش ‌های بورس و افت قیمت سهم‌ ها، سهامداران خرد بازار سرمایه انتظار داشتند تا حقوقی ‌های سهم ‌های بزرگ برای حمایت از این سهم‌ ها وارد بازار شوند و از این سهم ‌ها حمایت کنند که این اتفاق نیفتاد؛ این در حالی است که بسیاری از سهامداران تازه وارد توقع داشتند که بازار در بازه زمانی کوتاه‌ مدت نسبت به تصمیمات اخیر شورای عالی بورس واکنش نشان دهد در حالی که این گونه نبود.

 

حسین فهیمی ‌راد ، معاون سابق بورس اوراق بهادار تهران در این باره و وضعیت بازار بورس در نیمه دوم سال می ‌گوید: به نظر می ‌رسد در پاییز روند بازار با ثبات و همراه با نوسانات محدود باشد و آرامش به بازار بازگردد البته دولت می ‌تواند با بسترسازی مناسب در جهت ورود اقشار کم‌ درآمد به بورس زمینه بهره‌ مندی آنها از بازار سرمایه‌را فراهم کند. متاسفانه در این مدت دولت به تعهدات خود عمل نکرد و همین موضوع باعث ریزش‌ های مکرر شاخص ‌ها شد، این در حالی است که این توقع از دولت می‌رفت زمانی که سهمی می‌فروشد یک دستش سهم و دست دیگرش منابع مالی باشد.

 

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در ادامه با انتقاد از عملکرد دولت در بازار بورس ادامه می‌ دهد: دولت در حالی که می‌توانست بازار را کنترل و مدیریت کند نه تنها این کار را نکرد بلکه زمانی که نیاز روزمره خود را تامین کرد به گونه‌ای بازار را رها کرد.

 

معاون سابق بورس اوراق بهادار تهران با ابراز تاسف از ناامیدی مردم و وضعیت پیش آمده در بورس می ‌گوید: مردم به بورس اعتماد کردند و قصدشان هم سهامداری در این بازار بود و می ‌خواستند سهم ‌ها را نگه دارند اما به یک‌باره ترسیدند و در حال حاضر برای بازگشت این اعتماد به بورس نیاز به زمان بیشتری است. زمانی که مردم با سرمایه ‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون تومانی در نوبت خرید برای سهم‌های دولتی بودند آن را نفروختند و امروز هم که مردم قصد فروش دارند آن سهم‌ ها را بسته ‌اند.

 

حسین فهیمی ‌راد با اشاره به انتخابات امریکا و تاثیر آن بر بورس نیز می ‌گوید: در صورتی که جو بایدن ، رئیس‌ جمهور امریکا شود سیگنال ‌های خوبی به اقتصاد ایران وارد می‌ شود زیرا او قول ‌هایی در خصوص بازگشت به برجام داده است که همین موضوع باعث گشودن راه‌ هایی در اقتصاد کشور خواهد شد و ایران در این صورت اجازه فروش نفت را نیز خواهد داشت و نه تنها بورس بلکه کل اقتصاد به روال عادی گذشته بازخواهد گشت.

 

او همچنین به ارائه گزارش ‌های ۶ ماهه از سوی شرکت‌ها اشاره می‌کند و ادامه می ‌دهد: اکثر قیمت‌ ها تاکنون بالا بوده ‌اند و مساله اصلی این است که اگر شرکتی مانند مخابرات و یا تامین اجتماعی سهمی می‌فروشد باید آن را مدیریت کند و در زمان صعود عرضه کند و در زمان نزول بخرد و بسیار متاسفم که بگویم بدبین کردن مردم در این شرایط کار درستی نبود و باید جو اعتماد گذشته را به بازار بازگرداند.

 

بر اساس این گزارش کارشناسان بورسی معتقدند، از نیمه پاییز به بعد اوضاع بورس بهتر خواهد شد، ریسک‌های سیاسی و بر سر کار آمدن هر یک از کاندیداها در انتخابات امریکا و در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ در ایران و گزارش‌های ۶ماهه شرکت‌ها، نوسانات نرخ ارز و اصلاح بازار سرمایه هر کدام به صورت جداگانه می‌تواند بر بازار سرمایه تاثیرگذار باشد.

 

به اعتقاد تعدادی از کارشناسان بورسی، ابتلای ترامپ به کرونا و افزایش شانس بایدن برای ریاست‌ جمهوری امریکا چشم‌ انداز روشنی را برای بورس به همراه دارد در صورتی که جو بایدن رئیس‌جمهور امریکا شود شرایط تحریم‌ها برای ایران سبک‌تر خواهد شد و این موضوع خبری مثبت برای کل بازار سرمایه محسوب می‌شود و در کوتاه‌مدت اثر روانی مثبتی نیز به همراه خواهد داشت.

 

با توجه به شرایط مناظره نخست و ابتلای دونالد ترامپ به کرونا چنانچه شاهد اتفاقاتی مثبت در انتخابات ماه آتی ریاست‌ جمهوری امریکا باشیم، سرمایه‌ گذاران و سهامداران نمی ‌توانند چندان دلخوش به ادامه روند رشد نرخ‌های فروش شرکت‌های داخلی و صادرات محور باشند و بنابراین بسیاری از این کارشناسان عدم ورود جدی به بازار بورس را در چنین شرایط پر ریسکی به صلاح نمی‌دانند.

 

البته عده دیگری از کارشناسان این حوزه معتقدند نمی ‌توان گفت که نتیجه انتخابات امریکا تاثیر زیادی روی بورس ایران می‌گذارد زیرا تفاوتی بین انتخاب شدن بایدن و ترامپ وجود ندارد. به اعتقاد این دسته از تحلیلگران، سود ۶ ماهه و پیش‌بینی سود امسال هنوز در دست نیست و همچنان شاهد فروش‌های هیجانی در بورس هستیم، مطمئنا با شفاف شدن این گزارش ‌ها روند بازار تغییر خواهد کرد ضمن آنکه شرایط تورمی اقتصاد کلان بورس را تقویت می ‌کند و خلا اطلاعات باعث این ریزش‌ های اخیر شده و دلار ۳۰ هزار تومانی باعث سود شرکت ‌ها می‌ شود.

 

سال ۱۳۹۲ شمسی هم مردم تصور می‌کردند با امضای برجام بازار سرمایه رشد می‌ کند اما نه تنها بازار رشد نکرد، بلکه به مدت یک سال و نیم با رکود همراه بود. برخی کارشناسان با اشاره به تجربه سال ۱۳۹۲ شمسی و فضای سیاسی ایجاد شده پس از انتخابات ریاست‌ جمهوری، معتقدند علاوه بر بهبود چشم ‌انداز سیاسی موجود که ممکن است در ماه‌های آینده ایجاد شود شرط مهم برای بازگشت بورس به شرایط گذشته، ارایه تسهیلاتی است که اعتماد سرمایه‌ گذاران خرد به بازار را دوباره برگرداند.

 

در غیر این صورت، وضعیت بازار سرمایه نوسانی خواهد بود. در اولین قدم بهتر است فکری به حال سهم ‌های کوچک بازار که تقریبا همه آنها منفی معامله می ‌شوند، کرد. تقریبا اکثر این سهم‌ها هنوز جای اصلاح داشته و با حباب قیمتی روبرو هستند؛ ‌بنابراین اصلاح قیمت سهام برخی شرکت ‌ها جزو نخستین اقداماتی است که در راستای بهبود بازار سرمایه توصیه شده است.