1 ​ 2 پیش بینی وضع هوا ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ جمعه / کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه ایی دما در برخی استان ها

پایگاه تحلیلی و خبری واضح نیوز | News Agency vazehnews

پیش بینی وضع هوا ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ جمعه / کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه ایی دما در برخی استان ها

وضعیت آب و هوا 12 شهریور 1400,

به گزارش واضح نیوز به نقل از رصد روز، سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌هایی با اشاره به فعالیت سامانه بارشی نسبت به وقوع سیلاب ناگهانی و کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ای دما در برخی استان‌ها هشدار داد.همچنین مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در اغلب مناطق کشور آسمانی صاف و جوی پایدار حاکم است و فقط در استان‌های شمالی بارش پراکنده و خفیف خواهیم داشت. صادق ضیائیان در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: از امروز تا اوایل وقت شنبه ۱۳ شهریور در…

تبلیغات بنری
به گزارش واضح نیوز به نقل از رصد روز، سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌هایی با اشاره به فعالیت سامانه بارشی نسبت به وقوع سیلاب ناگهانی و کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ای دما در برخی استان‌ها هشدار داد.همچنین مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در اغلب مناطق کشور آسمانی صاف و جوی پایدار حاکم است و فقط در استان‌های شمالی بارش پراکنده و خفیف خواهیم داشت. صادق ضیائیان در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: از امروز تا اوایل وقت شنبه ۱۳ شهریور در…
پیش بینی وضع هوا ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ جمعه / کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه ایی دما در برخی استان ها

به گزارش واضح نیوز به نقل از رصد روز، سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌هایی با اشاره به فعالیت سامانه بارشی نسبت به وقوع سیلاب ناگهانی و کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ای دما در برخی استان‌ها هشدار داد.همچنین مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در اغلب مناطق کشور آسمانی صاف و جوی پایدار حاکم است و فقط در استان‌های شمالی بارش پراکنده و خفیف خواهیم داشت.

صادق ضیائیان در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: از امروز تا اوایل وقت شنبه ۱۳ شهریور در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رشد ابرهای همرفتی، رگبار پراکنده و وزش باد در ارتفاعات زاگرس مرکزی و جنوب سیستان و بلوچستان همچنین جنوب فارس و شمال هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد:‌ از بعدازظهر فردا تا اواخر وقت شنبه هفته آینده به دلیل عبور امواج تراز میانی جو از نوار شمالی کشور و شمالی شدن جریانات در سواحل خزر، در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان همچنین شمال آذربایجانی شرقی و آذربایجان غربی و ارتفاعات البرز و اواخر روز جمعه در شمال خراسان رضوی و خراسان شمالی رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: از بعدازظهر فردا تا اواخر وقت شنبه کاهش محسوس دما بین ۱۰ تا ۱۵ درجه در سواحل خزر پیش‌بینی می‌شود و در این مدت شدت بارش‌ها در استان‌های مازندران، گیلان، گلستان و شرق اردبیل خواهد بود.

ضیائیان افزود: روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در اغلب مناطق کشور آسمانی صاف و جوی پایدار حاکم است و فقط در استان‌های شمالی بارش پراکنده و خفیف خواهیم داشت.

وی گفت: از اواخر وقت امروز تا اواخر وقت فردا در غرب و شمال‌غرب سرعت وزش باد افزایش می‌یابد که در برخی مناطق با گرد و خاک همراه است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: از شنبه ۱۳ شهریور تا اواخر هفته پیش‌رو، وزش باد شدید در نوار شرقی کشور خواهیم داشت که در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان رضوی موجب کاهش دید افقی، خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا می‌شود.

صادق ضیائیان درباره وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران فردا صاف و در بعدازظهر همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود. بیشینه و کمینه دما فردا در تهران ۳۸ و ۲۴ درجه خواهد بود. 

ضیائیان افزود: روز آینده شهر‌کرد با کمینه دمای ۷ درجه بالای صفر خنک‌ترین مرکز استان و اهواز با بیشینه دمای ۴۶ درجه گرمترین مرکز استان خواهد بود.

اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی به شرح زیر است؛

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی به صورت بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید و کاهش محسوس دما بین ۱۰ تا ۱۵ درجه

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید و کاهش محسوس دما بین ۱۰ تا ۱۵درجه

منطقه اثر: گیلان، مازندران، شرق اردبیل.

اثر مخاطره: طغیان رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها، برخورد صاعقه و خسارت ناشی از تندباد لحظه‌ایی

توصیه: اجتناب از تردد و اتراق در اطراف رودخانه‌ها، پرهیز از صعود به ارتفاعات، تمهیدات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، آمادگی و اقدامات دستگاه های اجرایی مانند شهرداریها و … برای پیش گیری از آبگرفتی معابر، بازگشایی دهانه پل‌ها و آبروها

 توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی به صورت رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۰/۰۶/۱۲ : گلستان، شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، جنوب سیستان و بلوچستان، شرق و ارتفاعات هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و شرق خوزستان.

شنبه ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ : گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، هرمزگان، شمال استانهای قزوین و زنجان، جنوب و غرب فارس، جنوب سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آبگرفتگی موقت و محدود، وزش تند باد موقت، خیزش گردو خاک.

توصیه: احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، تقویت سازه‌های موقتی، احتیاط در چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع و احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی.

توصیف سامانه دوم: وزش باد شدید و کاهش دما بین ۵ تا ۱۰ درجه ( در استان اردبیل بین ۱۲ تا ۱۷درجه)

نوع مخاطره: وزش باد شدید و کاهش دما بین ۵ تا ۱۰ درجه ( در استان اردبیل بین ۱۲ تا ۱۷درجه)

منطقه اثر: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، قزوین، کردستان.

اثر مخاطره: خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی.

توصیه: محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، تنظیم دمای گلخانه ها و دامداری ها با توجه به شرایط و مدیریت برداشت محصولات کشاورزی.

 توصیف سامانه: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج بین ۱.۵ تا ۲ متر در فراساحل تا ۲.۵ متر

نوع مخاطره: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج بین ۱/۵ تا ۲ متر در فراساحل تا ۲/۵ متر

منطقه اثر: نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان، مازندران، گلستان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران،آسیب دیدن قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی،احتمال خسارت به قایق و شناورها.

توصیه: ممانعت از شنا، منع تردد قایق‌های سبک و تفریحی، منع فعالیت‌های شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی ها به بندر، منع تردد کشتیهای تجاری، منع فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط کلیه فعالان دریایی.