1 ​ 2 چند دوز واکسن کرونا برای دانش آموزان تزریق خواهد شد / سن واکسیناسیون دانش آموزان چند است

پایگاه تحلیلی و خبری واضح نیوز | News Agency vazehnews

چند دوز واکسن کرونا برای دانش آموزان تزریق خواهد شد / سن واکسیناسیون دانش آموزان چند است

واکسن کرونای دانش آموزان,

چند دوز واکسن کرونا برای دانش آموزان تزریق خواهد شد / سن واکسیناسیون دانش آموزان چند است.  آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال طبق دستور وزیر بهداشت از روز یک‌شنبه ۲۸ شهریور واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله در ایران آغاز شده است . عدم بازگشایی مدارس با وجود تزریق واکسن  بهرام عین‌اللهی اما تاکید کرد که این به معنای بازگشایی مدارس در اول مهر نیست. به گفته بهرام عین‌اللهی، واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله با واکسن چینی سینوفارم از روز یک‌شنبه…

تبلیغات بنری
چند دوز واکسن کرونا برای دانش آموزان تزریق خواهد شد / سن واکسیناسیون دانش آموزان چند است.  آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال طبق دستور وزیر بهداشت از روز یک‌شنبه ۲۸ شهریور واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله در ایران آغاز شده است . عدم بازگشایی مدارس با وجود تزریق واکسن  بهرام عین‌اللهی اما تاکید کرد که این به معنای بازگشایی مدارس در اول مهر نیست. به گفته بهرام عین‌اللهی، واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله با واکسن چینی سینوفارم از روز یک‌شنبه…
چند دوز واکسن کرونا برای دانش آموزان تزریق خواهد شد /  سن واکسیناسیون دانش آموزان چند است

چند دوز واکسن کرونا برای دانش آموزان تزریق خواهد شد / سن واکسیناسیون دانش آموزان چند است. 

آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال

طبق دستور وزیر بهداشت از روز یک‌شنبه ۲۸ شهریور واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله در ایران آغاز شده است .

عدم بازگشایی مدارس با وجود تزریق واکسن 

بهرام عین‌اللهی اما تاکید کرد که این به معنای بازگشایی مدارس در اول مهر نیست.

به گفته بهرام عین‌اللهی، واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله با واکسن چینی سینوفارم از روز یک‌شنبه ۲۸ شهریور آغاز می‌شود. او گفت بنا بر تحقیقات انجام‌شده، واکسن سینوفارم برای این گروه سنی مناسب است.

مرحله بعدی واکسیناسیون کودکان برای گروه سنی ۷ تا ۱۲ سال خواهد بود.

وزیر بهداشت در عین حال تاکید کرد که انجام واکسیناسیون نوجوانان به معنای بازگشایی مدارس نیست و افزود: «برای بازگشایی مدارس لازم است هر دو دوز واکسن تزریق شود، بنابراین توصیه ما این است که دانش آموزان به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند و به این ترتیب ان شاءالله واکسیناسیون آنها نیز آغاز و انجام شود.»

همه چیز درباره واکسن کرونای دانش آموزان 

سرانجام قطار واکسیناسیون کرونا به ایستگاه دانش‌آموزان و افراد زیر ۱۸ سال رسید تا با گسترش واکسیناسیون آنان سرانجام بتوان پس از قریب به یک سال و نیم، به بازگشایی حضوری مدارس امیدوار شد و خانواده‌ها با نگرانی کمتری فرزندان خود را راهی مدرسه کنند.

واضح نیوز : دومین سال تحصیلی زیر سایه کرونا در راه است. موضوعی که طی مدت اخیر گمانه‌زنی‌های زیادی درباره آن شکل گرفت تا تصمیم جامعی درباره بازگشایی حضوری مدارس یا ادامه آموزش مجازی گرفته شود که هرچه زودتر این غیبت ۵۸۰ روزه از آموزش حضوری در کشور تمام شود؛ اما با قید یک شرط مهم: «واکسیناسیون دانش‌آموزان».

با سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در کشور از اواسط مرداد ماه و واکسیناسیون معلمان و کادر اجرایی مدارس، کم کم زمزمه‌ها برای بازگشایی مدارس بالا گرفت. موضوعی که علاوه بر واکسیناسیون معلمان منوط به تامین واکسن مکفی برای واکسیناسیون ۱۳ میلیون دانش‌آموز بود. به طوری که دکتر علیرضا رئیسی_ معاون بهداشت وزارت بهداشت در این رابطه تاکید کرده بود: «موضوع بازگشایی مدارس فقط به واکسیناسیون کودکان مرتبط نیست، معلمان و کادر مدارس که واکسینه شده‌اند اما برنامه داریم که والدین دانش‌آموزان هم واکسینه شوند که پیش‌بینی ما برای این کار ۲۰ میلیون دُز واکسن است. از طرفی ما ۱۳ میلیون دانش‌آموز داریم که ضرب در دو یعنی ۲۶ میلیون دوز واکسن لازم است.»

با این حال اما امکان بازگشایی حضوری مدارس از اول مهر بسیار ضعیف و حتی نشدنی است؛ زیرا فرایند واکسیناسیون دانش‌آموزان حداقل دو ماه زمان خواهد برد و با این احتساب و طبق اظهارات مسوولان امر، احتمالا زمان بازگشایی حضوری مدارس به اواخر فصل پاییز موکول شود

چرایی انتخاب سینوفارم برای دانش آموزان

اما سوال اصلی اینجاست؛ کدام واکسن‌ها برای دانش‌آموزان مناسب است؟ پرسشی که وزیر بهداشت در پاسخ به آن تاکید می‌کند که «براساس مطالعاتی که انجام شده واکسن سینوفارم برای این گروه سنی تزریق خواهد شد و این واکسن در اختیار همه مراکز نیز قرار داده شده است.»

پیش از این نیز دکتر محمدرضا شانه‌ساز_ رئیس سازمان غذا و دارو از صدور مجوز تزریق واکسن‌های پاستوکووک و سینوفارم برای سنین کمتر از ۱۸ سال خبر داده بود. به اذعان او مطالعات بالینی بر این واکسن‌ها نشان داده است که این واکسن‌ها می‌توانند در سنین نوجوانی استفاده شوند که البته در سبد واکسیناسیون ما هم وجود دارد.

البته علی‌رغم وجود واکسن سینوفارم در کشور و سهم بالای تزریق آن، اما هنوز واکسن پاستوکووک به شکل جدی در شبکه واکسیناسیون کشور توزیع نشده است، اما شانه‌ساز در این زمینه نیز تاکید کرده است:« ما در مهر ماه امیدواریم که حداقل ۶ میلیون دز واکسن پاستور را داشته باشیم و واکسن پاستور در مهر ماه به صورت جدی وارد بازار می‌شود.» بر این اساس طبق اظهارات رییس سازمان غذا و دارو، فعلا دو واکسن اصلی کاندید برای تزریق به نوجوانان و دانش‌آموزان کشور سینوفارم و پاستوکووک است. 

در هر حال اکنون قطار واکسیناسیون کرونا به ایستگاه دانش‌آموزان رسیده است تا با گسترش واکسیناسیون آنان سرانجام بتوان پس از قریب به یک سال و نیم به بازگشایی حضوری مدارس امیدوار شد.

روند واکسیناسیون معلمان نیز با سرعت خوبی انجام شده و بنابر اعلام محمدمحسن‌ بیگی _ مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش خوشبختانه تاکنون بیش از ۹۰ درصد معلمان، دوز اول واکسن خود را دریافت کرده‌اند و تزریق دوز دوم نیز از روزها قبل آغاز شده است.