تبلیغات بنری
واضح نیوز : گمانه زنی ها درباره احتمال نامزدی آذری جهرمی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آیا وزیر جوان کاندیدای ریاست جمهوری می شود یا خیر؟ هنوز گروه ها و احزاب سیاسی روی فرد خاصی برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری به توافق نرسیده اند. با این حال گفته می شود «وزیر جوان» یکی از کاندیدای احتمالی در این انتخابات خواهد بود. انتخاباتی که شاید جزو کم رمق ترین انتخابات چند سال اخیر باشد! در همین خصوص «شرق» نوشت:   محمدجواد آذری‌جهرمی با ۳۹ سال سن، جوان‌ترین وزیر…

واضح نیوز : گمانه زنی ها درباره احتمال نامزدی آذری جهرمی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آیا وزیر جوان کاندیدای ریاست جمهوری می شود یا خیر؟ هنوز گروه ها و احزاب سیاسی روی فرد خاصی برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری به توافق نرسیده اند. با این حال گفته می شود «وزیر جوان» یکی از کاندیدای احتمالی در این انتخابات خواهد بود. انتخاباتی که شاید جزو کم رمق ترین انتخابات چند سال اخیر باشد! در همین خصوص «شرق» نوشت:

 

محمدجواد آذری‌جهرمی با ۳۹ سال سن، جوان‌ترین وزیر دولتی است که میانگین سنی وزرای آن ۶۰ سال است. او بعد از شهید محمدجواد تندگویان که در ۳۰‌سالگی وزیر نفت دولت شهید رجایی شد، جوان‌ترین وزیر بعد از انقلاب نیز هست.

آذری‌جهرمی سابقه سیاسی چندانی ندارد و وزیر‌شدنش را می‌توان با موقعیت «علی‌اکبر استاد‌اسدی»، بازیکن فوتبال در دهه ۷۰ مقایسه کرد که گفته می‌شد فوتبال را از تیم ملی شروع کرده است. مجله «فارین‌پا‌لسی» اما او را با «امانوئل مکرون»، رئیس‌جمهور جوان فرانسه، مقایسه کرده که در سال ۲۰۱۶، مستقل در انتخابات شرکت کرد و وارد کاخ الیزه شد.

شایعاتی در مورد حضورش در وزارت مطرح بوده است، اما ایلنا نوشته‌ او در مرداد سال ۹۶ وقتی به‌عنوان وزیر به مجلس معرفی شده بود، در کمیسیون اجتماعی پارلمان گفته: «در دوران فعالیتم مسئولیت شنود را نداشتم، بلکه مسئولیت زیرساخت‌های فنی ساخت تجهیزات صنایع این موضوع را بر عهده داشتم و این را افتخار می‌دانم».
آذری جه
او البته بعد از وزارتش نیز از سابقه خود دفاع کرد و در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس، گفته بود بسیاری از سیاست‌مداران دنیا در سیستم‌های اطلاعاتی فعالیت کرده‌اند و «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا که قبلا رئیس سیا بوده و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را که در کا‌گ‌ب کار می‌کرده، مثال زده است.
این را که آیا وزیر جوان بعد از سه سال از دوران وزارتش قصد نشستن بر صندلی ریاست دولت در میدان پاستور را دارد، باید در شایعه‌هایی که درباره او مطرح می‌شود، جست‌وجو کرد.

خرداد ۹۷ که رسید، یک سال از دوران وزارت آذری‌جهرمی گذشته بود، اما در همان یک سال دو بار تلگرام، پیام‌‌رسان محبوب ایرانی‌ها فیلتر شد؛ یک بار در دی‌ماه سال ۹۶ و بعد از اعتراضاتی که در کشور صورت گرفت به مدت یک هفته از دسترس خارج شد و بار بعد در ۱۰ اردیبهشت سال ۹۷ که به دستور قضائی از دسترسی کاربران خارج شد و تاکنون نیز فیلتر است.

هر‌چند فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی ربطی به دولت و وزارت ارتباطات نداشت، اما برای آذری‌جهرمی که خود از فعالان توییتر و اینستاگرام است خوشایند نیست. اما او در تیر‌ همان سال اعلام کرد: «به آنهایی که نگرانی این مطلب را دارند، بگویید خیالشان راحت باشد کاندیدای ریاست‌جمهور نمی‌شوم».

آذری‌جهرمی در دو سال اخیر سرگرم جدال با سردمداران ستاره‌مربع‌ها بود که ناگهان یک ماه پیش شایعه شد با رئیس‌جمهور قهر کرده و در جلسات دولت شرکت نمی‌کند. عده‌ای نیز دلیل آن را اختلاف‌نظر درباره فیلتر‌شدن اینستاگرام دانستند؛ با‌این‌حال آذری‌جهرمی در ۲۲ مرداد در حیاط دولت به میان خبرنگاران آمد و ضمن تکذیب شایعه قهر خود گفت: «قهر برای بچه‌ها‌ست و آنها هستند که حال‌و‌حوصله زیادی برای خبرسازی دارند. متأسفانه سه هفته درگیر شدید بیماری بودم.

فضا‌سازی رسانه‌ای درباره وزیر جوان تا انتخابات ۱۴۰۰ ادامه خواهد یافت و چه بخواهد و چه نخواهد، هر دو جناح سیاسی کشور از او به‌عنوان یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری سال بعد نام خواهند برد.