تبلیغات بنری
پرولاکتین هورمونی پروتئینی است که از هیپوفیز پیشین ترشح می‌شود و پس از تولد ترشح آن افزایش میابد. پرولاکتین فعالیت دستگاه ایمنی را افزایش می‌دهد . در ادامه مطلب با پرولاکتین خطرناک اشنا شوید و شرایط آزمایش پرولاکتین  را بدانید و با نحوه درمان پرولاکتین بالا آشنا شوید .   ساختارپرولاکتین هورمونی پروتئینی است که در جانوران مختلف تنوع زیادی دارد مثلاً در ماهی‌ها پرولاکتین A و B وجود دارد. پرولاکتین در انسان ساختاری شبیه هورمون رشد دارد و با اندازه‌های مختلف ۱۶ تا ۲۲ کیلو…
پرولاکتین چند خطرناکه | شرایط آزمایش پرولاکتین چیست + درمان پرولاکتین بالا

پرولاکتین هورمونی پروتئینی است که از هیپوفیز پیشین ترشح می‌شود و پس از تولد ترشح آن افزایش میابد. پرولاکتین فعالیت دستگاه ایمنی را افزایش می‌دهد . در ادامه مطلب با پرولاکتین خطرناک اشنا شوید و شرایط آزمایش پرولاکتین  را بدانید و با نحوه درمان پرولاکتین بالا آشنا شوید .

 

ساختار
پرولاکتین هورمونی پروتئینی است که در جانوران مختلف تنوع زیادی دارد مثلاً در ماهی‌ها پرولاکتین A و B وجود دارد. پرولاکتین در انسان ساختاری شبیه هورمون رشد دارد و با اندازه‌های مختلف ۱۶ تا ۲۲ کیلو دالتون یا بزرگتر می‌باشد. این هورمون توسط سلول‌های لاکتوتروف در قسمت پیشین هیپوفیز ترشح می‌شود؛ هر چند در دسیدوآی رحم باردار، میومتر رحم، پستان، گلبول‌های سفید و پروستات نیز تولید می‌شود.

 

تنظیم ترشح

ترشح ضربان‌دار پرولاکتین با آزاد شدن هورمون‌هایی از هیپوتالاموس (به اصطلاح هورمون‌های آزاد کننده) تنظیم می‌شود. به نظر می‌رسد دوپامین با اثر بر گیرنده‌های D2 عامل مهارکننده اصلی ترشح پرولاکتین است. هورمون آزادکننده تیروتروپین (TRH)، غذا خوردن و درمان با استروژن موجب تحریک ترشح پرولاکتین می‌شوند؛ بنابراین در کم‌کاری تیروئید افزایش تولید پرولاکتین دیده می‌شود. مانند سایر هورمون‌های مترشحه از آدنوهیپوفیز ترشح پرولاکتین نیز طی شبانه روز تغییر دارد (حداکثر ترشح آن طی خواب و حداقل آن بین ۱۰ صبح تا ۱۲ ظهر است).
اثرات

این هورمون در انسان اثر محرک و افزایش دهنده تولید شیر در پستان‌ها را دارد و زیادی ترشح آن موجب آمنوره و ناباروری می‌شود. البته بیش از سیصد عملکرد مختلف برای این هورمون در مهره داران گزارش شده‌است. در انسان این هورمون در متابولیسم، عملکرد سیستم ایمنی و پانکراس نیز نقش دارد. پرولاکتین با مهار ترشح GnRH از علل ناباروری در دوران شیردهی است.

افزایش پرولاکتین با مهار ترشح GnRH موجب مهار ترشح پالسی گونادوتروپین‌ها می‌شود و در نتیجه افزایش ناگهانی LH در وسط سیکل را متوقف می‌کند این امر منجر به عدم انجام تخمک‌گذاری یا کاهش آن می‌شود. پرولاکتین روند تولید آندروژن آدرنال را تحریک می‌کند. افزایش آندروژن می‌تواند سبب افزایش وزن و پرمویی گردد.
هایپرپرولاکتینمی

افزایش پرولاکتین خون یک بیماری نسبتاً شایع است که می‌تواند منجر به اختلالات عادات ماهیانه و ناباروری در خانم‌ها و اختلالات جنسی در مردان شود. یکی از علائم مهم آن در خانم‌ها ترشح نابجای شیر و اختلالات قاعدگی مانند آمنوره می‌باشد. علت اصلی آن اغلب آدنوم هیپوفیز (تومور خوش‌خیم در قاعده هیپوفیز) است؛ بنابراین توصیه می‌شود که برای تمام بیماران مبتلا به هایپرپرولاکتینوما، یک سی تی اسکن یا MRI از منطقة sella turcica نیز انجام شود. پرولاکتینوما علت ۲۰–۱۵٪ موارد آمنوره ثانویه است. مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، آرامبخش‌ها و داروهای ضد تهوع نیز محتمل است.

افزایش پرولاکتین ممکن است با اضطراب و افسردگی همراه باشد. درمان این بیماری با آگونیست‌های دوپامین مانند بروموکریپتین یا کابرگولین و درصورت عدم پاسخ جراحی (جراحی ترانس اسفنوئیدال) است.

 

 

prolactin در آزمایش خون چیست؟

آزمایش پرولاکتین (PRL) میزان هورمونی به نام پرولاکتین را در خون شما اندازه گیری می کند. این هورمون در غده هیپوفیز شما درست در زیر مغز شما ساخته می شود. 

هنگامی که زنان باردار هستند و یا به تازگی زایمان کرده اند، میزان پرولاکتین آنها افزایش می یابد تا بتوانند شیر مادر را تولید کنند. اما ممکن است اگر باردار نباشید، میزان پرولاکتین بالایی داشته باشید و حتی اگر مرد باشید.

 

پزشک ممکن است وقتی که علائم زیر را دارید، آزمایش پرولاکتین را انجام دهد: 

برای خانم ها : 

قاعدگی نامنظم یا بدون دوره قاعدگی 

ناباروری

ترشحات پستان، زمانی که شما باردار و یا شیرده نیستید

حساسیت به سینه  

علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و خشکی واژن

 

برای مردان :

کاهش میل جنسی 

مشکل در نعوظ

حساسیت و بزرگ شدن سینه

تولید شیر (بسیار نادر)

 

برای هردو :

سردردهای غیر قابل توضیح

مشکلات بینایی

 

 

سطح عادی هورمون پرولاکتین عبارتند از:

بانوان:کم تر از 25 ng / ml

مردان:کم تر از 17 ng / ml
علل تجویز آزمایش هورمون پرولاکتین توسط پزشک

آزمایش سطح پرولاکتین ساده است و مقدار هورمون در خون را اندازه گیری می کند و می تواند بررسی کند که آیا سطوح خیلی پایین یا خیلی بالا هستند یا خیر.

ممکن است پزشک شما در هنگام گزارش علائم زیر، یک آزمایش پرولاکتین را تجویز کند:

برای زنان:

    دوره های پریود نامنظم بودن یا نبودنش
    ناباروری
    شیر داشتن بدون بارداری یا بچه داشتن
    حساسیت به سینه
    عوارض یائسگی مانند گر گرفتگی های داغ کردن و خشکی واژینال