تبلیغات بنری
حمیدرضا گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی به مناسبت آغاز دور سوم دادگاه نجفی، در گفتگو با خبرآنلاین درباره زوایایی از این پرونده سخن گفت که درادامه بخش هایی از این گفت وگو را میخوانید.   * از زمانی که من به این پرونده ورود کردم، همان روزی که در دادسرا اعلام وکالت کردم پرونده با کیفرخواست قتل عمد به دادگاه تقدیم شد. در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران موفق به مطالعه پرونده شدم و نقایصی دیدم که اعلام کردم. دادگاه نقایص ما را در بخشی پذیرفت و با بخشی از رفع نقص موافقت کرد. در شعبه ۹ دادگاه کیفری استان…
 پشت پرده یک رضایت / مهریه میترا را همسر اول نجفی داد

حمیدرضا گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی به مناسبت آغاز دور سوم دادگاه نجفی، در گفتگو با خبرآنلاین درباره زوایایی از این پرونده سخن گفت که درادامه بخش هایی از این گفت وگو را میخوانید.

 

* از زمانی که من به این پرونده ورود کردم، همان روزی که در دادسرا اعلام وکالت کردم پرونده با کیفرخواست قتل عمد به دادگاه تقدیم شد. در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران موفق به مطالعه پرونده شدم و نقایصی دیدم که اعلام کردم. دادگاه نقایص ما را در بخشی پذیرفت و با بخشی از رفع نقص موافقت کرد. در شعبه ۹ دادگاه کیفری استان آقای دکتر کشکولی، رئیس بود و پذیرفت در خود دادگاه نقایص رفع شود و به دادسرا نرود.

 

*از روز اولی که من در پرونده ورود کردم دفاعم بر مسایل علمی بوده است. شاید همین امروز هم در دادگاه مطرح شد. از روز اول جز رفع نقص جنایی و بررسی صحنه و اراده ضارب و شرایط صحنه، چیزی بیان نکردم. این که مردم و تفکراتی که در حاشیه پرونده ایجاد شده چه خواسته ای دارند یک مسئله است و این که واقعیت چیست مسئله دیگری است. برخی می گویند مردم الا به قصاص راضی نمی شوند. در این پرونده اصلا قصاص نداریم. اولیای دم گذشت کرده اند و دادگاه موقوفی تعقیب درباره قصاص داده و قرار هم قطعی شده است. پس موضوع قصاص کلا منتفی است. الان فقط جنبه عمومی جرم مد نظر است.

 

*من فکر نمی کنم گرفتن رضایت از طرف پرونده، موضوع بدی باشد که اینطور مطرح شده است. ما آیات زیادی در قرآن داریم که محسنین و عافین و عفو کنندگان را خداوند دوست دارد. این که ما مذاکره کردیم و آن خانواده گذشت کردند، این گناه نیست. اگر شما بیایید بگویید چرا آنها رضایت دادند و خانواده مقتول را پس از رضایت دادن، مورد خشم و غضب قرار دهید که چرا رضایت دادید، اصلا عرف صلح و سازش به محاق می رود. باید این مطلب روشن شود. آقای نجفی چند هزار میلیارد تومان پول داده که رضایت گرفته است! خانم آقای نجفی مهریه ای داشته که پس از فوت به پدر، مادر و فرزند منتقل می شود. آنها مهریه را مطالبه کرده اند و دادخواست

 

داده بودند. ما مصالحه کردیم که آنها هر روز به دادگاه نروند. آقای نجفی گفت من به این خانواده بدهی دارم. مبلغ بالا بوده و ۱۳۶۰ سکه بوده است. اگر همسر (اول) آقای نجفی کمک نمی کرد، او قدرت پرداخت را نداشت. این مهریه زنش بوده که باید بدهد. این را به قیمت روز حساب کنید. این که بگویند میلیاردها تومان داده اند تا رضایت بگیرد اصلا اینطور نیست. این مهریه بوده است. یک مبلغ جزئی هم به خاطر آن بچه داده اند که پس ازمرگ مادر خانه و زندگی ندارد.این کل ماجرا است. سراسر رسانه ها پر شده نجفی میلیاردها تومان داد تا رضایت گرفت و فردا هم آزاد شد. کسی هم توجه نمی کند وکیل بدبخت چه جانی کند تا رضایت گرفت. چه روزها و صحبتهایی شد تا دل آنها را به دست بیاورد.

 

*(در رابطه با نحوه رضایت گرفتن از خانواده مرحومه میترا استاد) ما نمی توانیم مسایل مذاکره را در رسانه ها بگوییم. مادرش اینقدر اشک می ریخت که نمی توانستی با او صحبت کنی. الان هم وضع روحی مناسبی ندارد. ما حتی با طایفه و بزرگان قوم مرحوم در کرمانشاه مذاکره کردیم. اصلا اینطور نیست که یک روزه به رضایت برسد.

 

همه پرونده های رضایت، یک روز طرف می رود به دادگاه رضایت می دهد ولی آیا یک روزه مذاکره کرده اند؟ این که ما در زمان نه چندان طولانی رضایت گرفتیم این جای نقد ندارد. ما با آنها مذاکره کردیم و به خاطر طرح مسایل اولیه که حرمت خانواده را تضییع کرده بود، خشمگین بودند که ما صحبت کردیم و روحیه شان را به دست آوردیم.