1 ​ 2 کدام بیماران کرونانی در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند؟

واضح | پورتال خبری و سبک زندگی

کدام بیماران کرونانی در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند؟

ویروس کرونا,مرگ و میر ناشی از کرونا,

آفتاب یزد : دسامبر ۲۰۱۹، ویروس کرونا در کشور چین شیوع پیدا کرد و در میان تمام ابهامات، تحقیقات در سراسر جهان تنها محققان به یک نتیجه رسیدند و اینکه منشاء این ویروس ناشناخته است. ویروس کرونا، گروه بزرگی از خانواده های ویروس ها را تشکیل می دهد.   ساختار این ویروس از دو لایه تشکیل شده است؛ هسته این ویروس را مواد ژنتیکی و لایه بیرونی آن را تاج های پروتئینی تشکیل داده اند. ویروس کرونا را "ویروس تاج دار" نیز می نامند؛ چرا که لایه پروتئینی این ویروس به شکل تاج است این بیماری، یک بیماری با چهره‌هایی…

تبلیغات بنری
آفتاب یزد : دسامبر ۲۰۱۹، ویروس کرونا در کشور چین شیوع پیدا کرد و در میان تمام ابهامات، تحقیقات در سراسر جهان تنها محققان به یک نتیجه رسیدند و اینکه منشاء این ویروس ناشناخته است. ویروس کرونا، گروه بزرگی از خانواده های ویروس ها را تشکیل می دهد.   ساختار این ویروس از دو لایه تشکیل شده است؛ هسته این ویروس را مواد ژنتیکی و لایه بیرونی آن را تاج های پروتئینی تشکیل داده اند. ویروس کرونا را "ویروس تاج دار" نیز می نامند؛ چرا که لایه پروتئینی این ویروس به شکل تاج است این بیماری، یک بیماری با چهره‌هایی…
 کدام بیماران کرونانی در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند؟

آفتاب یزد : دسامبر ۲۰۱۹، ویروس کرونا در کشور چین شیوع پیدا کرد و در میان تمام ابهامات، تحقیقات در سراسر جهان تنها محققان به یک نتیجه رسیدند و اینکه منشاء این ویروس ناشناخته است. ویروس کرونا، گروه بزرگی از خانواده های ویروس ها را تشکیل می دهد.

 

ساختار این ویروس از دو لایه تشکیل شده است؛ هسته این ویروس را مواد ژنتیکی و لایه بیرونی آن را تاج های پروتئینی تشکیل داده اند. ویروس کرونا را "ویروس تاج دار" نیز می نامند؛ چرا که لایه پروتئینی این ویروس به شکل تاج است این بیماری، یک بیماری با چهره‌هایی کاملا متقاوت است. ابتلا به این بیماری پیامد آلودگی به کروناویروس است. این ویروس می‌تواند به روش‌های مختلفی به بدن آسیب بزندو حتی افراد را به کام مرگ بکشاند . با توجه به اینکه ابتلا به ویروس کرونا در جهان همچنان روند صعودی را طی می کند و افراد بسیاری جان خویش را از دست داده ویا دربیمارستان در بخش های مختلف بخصوص بخش مراقبت های ویژه بستری هستند ،با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتر بهنام محمودیه ، فوق تخصص مراقبت‌های ویژه گفت و گو کرده است.

 

وی در این باره می گوید : مقدار ویروسی که وارد بدن فرد مبتلا به کرونا شده و میزان نفوذ آن به عمق دستگاه تنفسی نقش مهمی در روند بیماری کرونا و بروز علائم اصلی و نشان دهنده این بیماری شامل سرفه، احتمالا تب و تنگی نفس شدید دارد.

 

دکتر محمودیه خاطرنشان کرد : به طورکلی بیماران کرونایی از لحاظ علایم به سه گروه تقسیم می شوند. یک گروه از آنها افرادی هستندکه علایمشان خفیف و در حد سرماخوردگی است و نیازی به مداخله درمانی و بستری شدن در مراکز درمانی ندارند و فقط در خانه خود را باید قرنطینه کنند.

 

این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه ادامه داد : گروه دوم افراد مبتلا به کرونا نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای بهبودی دارند اما بد حال نیستند و در صد اکسیژن آنها بالای 93 در صد است و تنگی نفس شدید ندارند .این بیماران در صورت مراجعه به بیمارستان در بخش معمولی بستری می شوند و کارهای درمانی شان شروع می شود .

 

وی افزود : اما برخی از این بیماران مبتلا به کرونا وضعیت وخیم تری دارند و درگیری بیشتر می شود و نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه دارند .

 

دکتر محمودیه بیان کرد : در بخش مراقبت‌های ویژه با توجه به حساسیت و وخامت حال بیماران و فرصت بسیار اندک برای تشخیص و درمان بیماری، استفاده از ابزارهای تشخیصی دقیق، به‌روز و تست‌های آزمایشگاهی متنوع و جدید در کنار علم و دانش متخصصین این رشته در نجات جان بیماران
ضروری است.

 

این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه ابراز داشت : احتمال مرگ و میر ناشی از کرونا و یا بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه به دلیل همین بیماری در صورتی بیشتر می شود که فرد نه فقط یک بلکه دو یا بیشتر مشکل و بیماری پیش زمینه ای داشته باشد.

 

وی بیان کرد: افراد مبتلا به کرونا از وقتی که وارد بخش مراقبت های ویژه می شوند شرایط و نوع درمان برای آنها به صورت خاص شده و تغییر می کند بدین خاطرکه در بخش مراقبت های ویژه بیماران از درمان های جدیدتر ضد ویروسی زیر نظر متخصصین بخش مراقبت های ویژه مانند تعویض پلاسما ، همو ویژیلانس، تهویه مکانیکی و... بهره می برند .دکتر محمودیه عنوان کرد : روش تهویه مکانیکی که برای افراد مبتلا به کرونا در بخش آی سی یو استفاده می شود به دو صورت تهاجمی و غیر تهاجمی می باشد.این متخصص افزود : در روش غیر تهاجمی از طریق ماسک صورت ، تنفس انجام می شود اما در روش تهاجمی با استفاده از روش های پیشرفته به وسیله لوله تراشه سطح خون این افراد را می توان در محدوده طبیعی قرار داد.

 

وی بیان کرد: در حال حاضر 12 الی 15 درصد بیماران مبتلا به کرونا نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت ویژه دارند و میزان مرگ و میر آنها 10 درصد است .

 

دکتر محمودیه اظهار داشت : مهمترین کار در بخش آی سی یو ، توجه به اکسیژن خون افراد مبتلا به بیماری کرونا است که باید به هرصورت ممکن از قبیل استفاده از دستگاه ها و روش ها مختلف که باید درکنار درمان اصلی برای این افراد انجام شود .

 

به طور مثال استفاده از تهویه مکانیکی به محدوده نرمال برسد .

 

این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه ادامه داد : پس از آن که مبتلایان به کرونا با علایم شدید ، میزان اکسیژن خون شان به حد متعادل رسید به با نظر پزشک متخصص به بخش معمولی انتقال خواهند یافت .

 

دکتر محمودیه با بیان این نکته که " به طور معمول افراد کمی از مبتلایان به بیماری کرونا به بخش مراقبت های ویژه انتقال داده می شوند"، ابراز کرد: طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان آلوده ترین مکان از لحاظ انتشار ویروس ، بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها می باشد زیرا افراد آلوده به ویروس کرونا که در این بخش نگهداری می شوند فرم بهره گیری از ذرات هوا برای آنها متفاوت است لذا همواره این بخش پر از ویروس است و پرسنل و پرستاران بخش مراقبت های ویژه در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند و باید از امکانات محافظتی بیشتری برخوردار باشند تا مبتلا نشوند .

 

وی خاطرنشان کرد : متاسفانه با توجه به تحقیقات انجام شده تاکنون درمان اصلی برای بیماران مبتلا به کرونا وجود ندارد و متخصصان فقط از چند روش درمانی که هیچکدام درمان اصلی محسوب نمی شوند برای بهبود حال بیماران مبتلا به کرونا در بخش مراقبت های ویژه بهره می گیرند .

 

این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه اضافه کرد : یکی از روش هایی که برای درمان مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند ، استفاده می شود و نتیجه قابل قبولی دارد ، تعویض پلاسما خون است .

 

دکتر محمودیه، روش تعویض پلاسمای خون را برای افراد مبتلا به کرونا اینگونه تشریح کرد : روش تعویض پلاسمای خون بدین صورت که در بیمارانی که از بیماری کرونا بهبود یافته‌اند، آنتی‌بادی‌ها یا پادتن‌هایی دائمی، توسط سیستم ایمنی بدن در پلاسمای خون آنها، جزء مایع خون، ایجاد می‌شود. برای تبدیل این مایع به یک دارو، پلاسمای برداشت شده از نظر مورد آزمایش قرار می‌گیرد و برای جداسازی آنتی‌بادی‌های محافظ تصفیه می‌شود. این مشتق پلاسما یا اصطلاحا پلاسمای بهبودیافتگان در صورت تزریق ماده حاصل به بیمار جدید ایمنی منفعلی را تا زمانی که سیستم ایمنی بدن بیمار بتواند پادتن خود را تولید کند، تامین می‌کند.

 

وی ادامه داد: روش دیگر نیز بدین صورت است که خون بیماران مبتلا به کرونا را از صافی مخصوصی عبور داده و عواملی که باعث التهاب در این افراد می شود را جمع آوری کرده تا اینکه سطح التهاب در بدن این افراد کاهش یابد و بهبودی حاصل شود.

 

این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه در پایان گفت : روش دیگر نیزبرای بهبود حال افراد مبتلا به کرونا در بخش مراقبت های ویژه، بهره گیری از داروهای جدید است بدین صورت که از داروهایی که جدید کشف شده جهت کارآزمایی بالینی و بهبود حال مبتلایان بهره می گیریم .