​ 2 مذهب

واضح | پورتال خبری و سبک زندگی

مذهب

مذهب حالوا

مذهب حالوا

تبلیغات بنری
نقش آرا فرش تبریز
دعاهای «امام سجاد (ع)» برای رهایی از «سختی و گرفتاری»

امام سجاد علیه السلام در فرازی از دعای بیست و دوم صحیفه سجادیه: خدایا! به فضل خود بی ‏نیازم کن و بدست عظمتت زیر بازویم را بگیر و به توانگری خود دستم را گشاده ساز و به رحمتت بی‏ نیازم کن.

دلیل ازدواج امام جواد(ع) با دختر مامون چه بود ؟

.حجت‌الاسلام ریاضت ضمن بیان علت ازدواج امام جواد(ع) با دختر مأمون، گفت: قرآن به کسانی که امامت امام جواد در کودکی را نپذیرفتند پاسخ گفته است. چرا امام جواد(ع) با دخترمامون ازدواج کرد؟ / پاسخ قرآن به کسانی که امامت امام جواد(ع) در کودکی را نپذیرفتند

ادامه مطلب
آرشیو کامل مداحی های محرم «حاج مهدی رسولی» ۹۳ تا ۹۷

حاج مهدی رسولی مداح جوان آذری زبان زنجان با مداحی هایش غوغا میکند علل الخصوص در ایام محرم. این مداح جوان که اکثر متن نوحه های خود را خودش مینویسد . اکثر مداحی های او ترکیبی از ظلم ها و جنایت های یزیدیان امروز و عصر اعمه است. حال و هوای عجیبی به مخاطب خود انتقال میدهد.  او نوحه های خود را به زبان ترکی و فارسی و عربی میخواند .  صدا و سیما در ایام محرم تمام مداحی های حاج مهدی را بصورت کامل پوشش میدهد.

ادامه مطلب
حجت الاسلام موحد فرد: نوع و رنگ پوشش آزاد است اما اصل حجاب واجب است

یک پژوهشگر دینی معتقد است که ایرانی ها همواره یکی از مبلغان پوشش بودند و همیشه از فرهنگ پوشیدگی در طول تاریخی یاد می کردند، به این ترتیب پوشیدگی یکی از ویژگی های تمدن ایرانی – اسلامی به شمار می رود.

ادامه مطلب
بیشترین جمعیت شیعیان در کدام کشورها زندگی می کنند؟

یک میلیارد و ششصد میلیون نفر مسلمان در سراسر جهان زندگی می کنند که حدود ۲۰ درصد از این جمعیت را شیعیان شکل داده اند. در حالیکه اکثر جمعیت مسلمانان جهان اهل سنت هستند، در تعدادی از کشورهای جهان جمعیت غالب از آن شیعیان است.

«کفر به ایمان» در تفسیر قران به چه معناست؟

مرحوم علامه‌ی طباطبایی، در تفسیر المیزان ذیل آیه ۵ سوره‌ی مائده که می‌فرماید: «وَمَنْ یَکْفُرْ بِالْإِیمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِی الْآخِرَهِ مِنَ الْخَاسِرِینَ» می‌نویسند:

20 حدیث ناب و تاثیرگذار امام رضا (ع)

علی بن موسی الرضا (۱۴۸–۲۰۳ ه‍. ق)، ملقب به رضا و ابوالحسن هشتمین امام شیعیان دوازده امامی بعد از پدرش موسی کاظم و قبل از پسرش محمد تقی می‌باشد. علی بن موسی در شهر مدینه از نجمه خاتون متولد و در دیار توس به شهادت رسید.

ادامه مطلب
روایتی خواندنی از زندگینامه شهید قاری

مادر شهید ثمره تربیت فرزندانش را در قرآن، روزی حلال و شیرحلال در زندگیش می دانست، افزود: شیرحلال و نان و روزی حلال بسیاردر تربیت فرزندان موثر است.فرزند شهیدم ثمره نان حلال و زحمت کشیده‌ی حاج آقا است.

نگاه اسلام به زن مستقل از ازدواج است / مهم ترین خواسته دختران امروز

 یک فعال حقوق زنان به مناسبت روز دختر و میلاد حضرت معصومه (س) با اشاره به آسیب‌های اجتماعی در حوزه دختران اظهار کرد: تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد که آسیب‌ها و آفت‌ها در حوزه زنان و دختران در حال افزایش است

پوشش اسلامی , نگاه اسلام به جنسیت , وضع حجاب در جامعه از دیگاه حجت الاسلام جهانمحمدی

حجاب، آن را تبعیض بین زن و مرد معرفی کرده و حجاب را نوعی محدودیت برای زنان می شمارند اما حجت الاسلام حمزه جهان محمدی می گوید که اسلام نگاه جنسیتی به انسان ندارد و قرآن کریم نیز هر گاه از کرامت، آفرینش، پاداش اعمال و یا حتی برتری انسان سخن گفته به زن یا مرد بودن اشاره نکرده و در واقع نگاه جنسیتی به بشر نداشته است و لذا آنچه که وجود دارد تفاوت پوشش در زنان و مردان به دلیل شرایط متفاوت آنها است و سخن از تبعیض های ناروای جنسیتی نیست.

کنترل نگاه مردان و نوع نگاه آنها به جنس زن

بانوان کم‌حجاب، که عمدتاً هم دختران هستند، به اضطراب تجرد دچار شده‌اند و فکر می‌کنند که اگر زیبایی‌های خودشان را بپوشانند، چطوری خواهند توانست در معرض انتخاب قرار گیرند. اضطراب تجرد، بیشتر درباره دختران مجرد اتفاق می افتد. این افراد، خواسته مشروعی دارند ولی از روش نادرست وارد می‌شوند.

حدیث بسیار تاثیر گذار از امام جعفر صادق(ع)

جعفر بن محمد معروف به امام جعفر صادق(ع) (۸۳-۱۴۸ق)، ششمین امام شیعیان امامی و پنجمین امام اسماعیلیه. او به مدت ۳۴ سال (۱۱۴ تا ۱۴۸ق) امامت شیعیان را بر عهده داشت که با خلافت پنج خلیفه آخر اموی یعنی از هشام بن عبدالملک به بعد و دو خلیفه نخست عباسی سفاح و منصور دوانیقی هم‌زمان بود. امام صادق(ع) به جهت ضعف حکومت اموی، فعالیت علمی بسیار بیشتری نسبت به دیگر امامان شیعه داشت. شمار شاگردان و راویان او را ۴۰۰۰ نفر دانسته‌اند. بیشتر روایات اهل بیت(ع)، از امام صادق است و از این‌رو مذهب شیعه امامی را مذهب جعفری نیز می‌خوانند.

آشنایی با قوانین شرعی در ازدواج های موقت از دیدگاه آیت الله حائری شیرازی

مقاله آیت الله حائری شیرازی مد ظله العالی در رابطه با ازدواج موقت اظهارنظرهای گوناگونی مطرح میشود و هر کسی نظر متفاوتی دارد. برخی طرح آن را در سطح جامعه واجب و برخی دیگر حرام میدانند. در این میان بهدلیل سوء استفادههای حزبی از این موضوع و انگزدن برخی احزاب به کارشناسان اجتماعی و دینی، کمتر کارشناسی جرئت این را دارد که این موضوع را در سطح جامعه مطرح کند. حالا با توجه فضای بهوجود آمده، طرح ازدواج موقت در جامعه حرام است