• یکشنبه 01 خرداد 1401 - 1:47
  • 549
  • 0 دیدگاه

آبله میمون نوع جدید کرونا ؛ علائم و نشانه های بیماری آبله میمون چیست؟

آبله میمونی نوع جدید کرونا ؛ علائم و نشانه های بیماری آبله چیست؟ آبله میمون چیست نحوه ابتلا و علائم و نشانه های ویروس بیماری آبله میمون واضح نیوز پژشکی - بررسی آبله میمون و علائم و نشانه های ویروس
آبله میمون نوع جدید کرونا ؛ علائم و نشانه های بیماری آبله میمون چیست؟

آبله میمونی نوع جدید کرونا ؛ علائم و نشانه های بیماری آبله چیست؟ آبله میمون چیست نحوه ابتلا و علائم و نشانه های ویروس بیماری آبله میمون

واضح نیوز پژشکی - بررسی آبله میمون و علائم و نشانه های ویروس بیماری آبله میمون و نحوه سرایت و ابتلا و انتقال بیماری ویروسی آبله میمون را و نحوه درمان و داروهای پیشگیری آن را در این گزارش بخوانید 

همه چیز درباره آبله میمون و علائم آن

آبله میمون یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان است که عمدتاً در مناطق جنگل‌های بارانی استوایی آفریقای مرکزی و غربی رخ می‌دهد و گهگاه به مناطق دیگر نیز منتقل می‌شود. آبله میمون معمولاً از نظر بالینی با تب، بثورات و غدد لنفاویِ متورم ظاهر شده و ممکن است منجر به طیف وسیعی از عوارض پزشکی شود.

این بیماری با علائمی بسیار شبیه به علائمی که در گذشته در بیماران آبله دیده می‌شد، ظهور می‌کند، اگرچه از نظر بالینی شدت آن کمتر است.

آبله میمون معمولاً یک بیماری خود محدود شونده است که علائم آن بین ۲ تا ۴ هفته طول می کشد. این نوع از آبله از طریق تماس نزدیک با فرد یا حیوان آلوده یا با مواد آلوده به ویروس، به انسان منتقل می‌شود.

آبله میمون چیست

آبله میمون از خانواده ویروس های آبله است این بیماری پس از کشف آن توسط دانشمندان در سال 1958 در بین میمون های آزمایشگاهی ثبت شد اولین مورد آبله میمون در انسان در سال 1970 تشخیص داده شد.

از آن زمان، بیشتر بیماران در آفریقا رویت میشد کشوری به نام دموکراتیک کنگو سالانه هزاران مورد را گزارش می دهد و نیجریه از سال 2017 بیش از 200 مورد تایید شده و بیش از 500 مورد مشکوک را گزارش کرده است.

چگونه به آبله میمون مبتلا می شوید؟

انسان ها آبله میمون را از حیوانات، از طریق نیش، خراش، یا تهیه گوشت از شکار وحشی، دریافت میکنند.

اما انتقال آن از انسان به انسان می تواند از طریق تبادل قطرات تنفسی بزرگ در طول تماس طولانی مدت چهره به چهره رخ دهد. افراد همچنین می توانند از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن، ضایعاتی که در طول عفونت ایجاد می شوند یا موارد آلوده مانند لباس یا ملافه در معرض تماس قرار گیرند.

نوع آبله میمون که در موارد اخیر در ایالات متحده و اروپا شناسایی شده است تمایل به ایجاد بیماری خفیف تری نسبت به سایر شاخه های رایج ویروس دارد.

بیش از 85 مورد آبله میمون در 11 کشور در سراسر اروپا و آمریکای شمالی و در استرالیا گزارش شده است که یک اتفاق نادر برای یک ویروس عمدتاً محدود به مرکز و غرب آفریقا است.

شناسایی در اروپا

از روز جمعه، فرانسه، آلمان، سوئد و هلند هر کدام یک مورد اخیر را تایید کرده اند، کانادا دو مورد و بلژیک و ایتالیا سه مورد را گزارش کرده اند.

یکی از اساتید اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی فیلدینگ میگوید «این مهم ترین شیوع در تاریخ آبله میمون در اروپا است.

او گفت آخرین باری که اروپا شیوع آبله میمونی به این بزرگی را مشاهده کرد در سال 2003 بود که ایالات متحده 47 مورد را شناسایی کرد.

آن بیماران با سگ های دشتی آلوده در تماس بودند و هیچ کدام نمردند. اما کارشناسان بیماری دقیقاً نحوه انتشار ویروس در حال حاضر را مشخص نکرده اند.

به نظر می‌رسد آنچه ما در حال حاضر با آن روبرو هستیم حداقل زیرمجموعه‌ای از مواردی است که هیچ سابقه سفر به یکی از کشورهای آفریقایی که ویروس آبله میمون به طور طبیعی در آن وجود دارد، ندارند و همچنین هیچ گونه تماسی را با کسی گزارش نمی‌کنند. دکتر آگام رائو پژوهشگر پزشکی در بخش پاتوژن‌ها و آسیب‌شناسی با عواقب بالا در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، می‌گوید که آنچه که ما در حال حاضر می‌بینیم غیرعادی است.

رائو گفت، اگرچه آبله میمون به راحتی بین مردم سرایت نمی کند، CDC در حال آماده شدن برای موارد اضافی در ایالات متحده است.

او گفت: «ما به مردم می گوییم که این یک مسئله نوظهور است. “برخی از مسائل نوظهور در نهایت خوش خیم می شوند. برخی دیگر تشدید می شوند. به عنوان یک مسئله نوظهور، ما از مردم می خواهیم که در حال حاضر آن را در ذهن خود نگه دارند.”

رائو گفت: “همه گونه‌های ویروسی که ما در بین همه این موارد که در دو هفته گذشته رخ داده‌اند، می‌دانیم کلاد آفریقای غربی است. کلاد آبله میمون در غرب آفریقا بسیار خوش‌خیم‌تر از کلاد حوضه کنگو است.” . “این خبر خوبی است از این جهت که امیدواریم اتفاقات بد زیادی از نظر بالینی برای افرادی که ممکن است آلوده شوند رخ ندهد.”

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود 1 درصد از افرادی که به کلاد غرب آفریقا مبتلا می شوند، در مقایسه با 10 درصد افرادی که به کلاد حوضه کنگو مبتلا می شوند، می میرند.

رائو گفت افرادی که به کلاد آفریقای غربی مبتلا می شوند “معمولاً به خوبی بهبود می یابند” و “پس از پایان زندگی به زندگی عادی خود باز می گردند.”

به گزارش ایرنا، راشاتودی به نقل از مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت در قاره اروپا نوشت: انتظار می رود اروپا در ماه های آینده با موجی از موارد ابتلا به آبله میمون مواجه شود.