• دوشنبه 15 آبان 1402 - 9:06
  • 99
  • 0 دیدگاه

آمار ثبت نام داوطلبان مجلس خبرگان در اولین روز اعلام شد

از نخستین ساعات آغاز ثبت نام داوطلبان مجلس خبرگان رهبری در سراسر کشور تا پایان فرصت ثبت‌نام روز یکشنبه، 37 نفر ثبت نام کردند. ایسنا نوشت: سیدمحمدتقی شاهچراغی معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد
آمار ثبت نام داوطلبان مجلس خبرگان در اولین روز اعلام شد

از نخستین ساعات آغاز ثبت نام داوطلبان مجلس خبرگان رهبری در سراسر کشور تا پایان فرصت ثبت‌نام روز یکشنبه، 37 نفر ثبت نام کردند.

ایسنا نوشت: سیدمحمدتقی شاهچراغی معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور یکشنبه شب با حضور در برنامه صف در صداوسیما با اشاره به آغاز ثبت نام از داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان از ساعت ۸ صبح روز گذشته و ادامه آن به مدت هفت روز خاطرنشان کرد: داوطلبان محترم یا نمایندگان‌شان که از طرف داوطلب این ماموریت را دارند باید مکتوب معرفی بشوند و حضور پیدا بکنند، آخرین آماری که گرفتم، ۳۷ نفر ثبت نام کردند که به نسبت دوره قبل حدود ۱۰ نفر اضافه شدند.

تا ساعت ۱۳ بعد از ظهر یکشنبه هم تعداد ۲۷ نفر با مراجعه به فرمانداری های سراسر کشور، فرمانداری قم و همچنین ستاد انتخابات مستقر در وزارت کشور، اقدام به ثبت نام برای شرکت در انتخابات خبرگان رهبری کرده بودند.

ثبت نام مجلس شورای اسلامی غیرحضوری بود، اما ثبت نام انتخابات مجلس خبرگان رهبری، حضوری است. علاوه بر وزارت کشور در تهران و فرمانداری های سراسر کشور، پیش بینی های لازم در فرمانداری قم نیز انجام شده است، زیرا بخشی از نمایندگان خبرگان به واسطه وجود حوزه های علمیه در قم حضور دارند.

هم خود آقایان (داوطلبان) به صورت حضوری (برای ثبت نام) می توانند حضور یابند و هم نمایندگانی که به شکل مکتوب به فرمانداری ها یا ستاد انتخابات وزارت کشور، معرفی شده باشند.

فرمی در اختیار قرار گرفته و در سامانه بارگذاری شده است که عمدتا اطلاعات شخصی است و از داوطلبان خبرگان، سوابق علمی، فعالیت های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی خواسته شده است.

ثبت نام داوطلبان انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ساعت ۸ صبح یکشنبه آغاز شد و تا ساعت ۱۸ شنبه ۲۰ آبان ماه ادامه دارد.

داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری شخصاً یا توسط نماینده خود که به صورت کتبی و رسمی معرفی شده باشد، می ­توانند در روزهای مذکور جمعاً به مدت ۷ روز از ساعت ۰۸:۰۰ صبح لغایت ۱۸:۰۰ به فرمانداری مرکز استان و یا وزارت کشور مراجعه و با ارائه­ اصل شناسنامه عکس دار ، اصل کارت ملی ، اصل مدرک سطح چهارحوزه و دو قطعه عکس ۴×۶ ،ضمن تکمیل پرسشنامه­ اعلام داوطلبی، نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

از جمله شرایط ثبت نام و شرکت در انتخابات خبرگان رهبری ، دارا بودن سطح ۴ اجتهاد است و سن داوطلبان این مجلس به هنگام ثبت نام باید حداقل ۴۰ سال تمام باشد.   

براساس ماده ۳ قانون انتخابات خبرگان، نمایندگان برای مدت هشت سال، انتخاب می‌‏شوند.

دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات خبرگان رهبری روز جمعه ۱۱ اسفندماه برگزار می‌شود.