تبلیغات بنری
يکي از نوازندگان شناخته‌شده سازهاي کوبه‌اي که پس از شيوع ويروس کرونا جزو اولين مدرساني بوده که آموزش آنلاين هنرجويانش را آغاز کرده از تجربيات اين شيوه آموزشي سخن گفت.   حسين رضايي‌نيا با اشاره به شرايطي که در ماه‌هاي اخير براي حوزه آموزش موسيقي پس از شيوع ويروس کرونا به‌وجود آمده، توضيح داد: قطعا شرايط آموزش موسيقي زماني با کيفيت بهتري به هنرجويان ارائه خواهد شد که هنرجو به‌صورت حضوري در کارگاه آموزشي حضور داشته باشد که بتواند در فرآيند بهتر و موثرتري به فراگيري…
آموزش آنلاین موسیقی در ایام کرونایی

يکي از نوازندگان شناخته‌شده سازهاي کوبه‌اي که پس از شيوع ويروس کرونا جزو اولين مدرساني بوده که آموزش آنلاين هنرجويانش را آغاز کرده از تجربيات اين شيوه آموزشي سخن گفت.

 

حسين رضايي‌نيا با اشاره به شرايطي که در ماه‌هاي اخير براي حوزه آموزش موسيقي پس از شيوع ويروس کرونا به‌وجود آمده، توضيح داد: قطعا شرايط آموزش موسيقي زماني با کيفيت بهتري به هنرجويان ارائه خواهد شد که هنرجو به‌صورت حضوري در کارگاه آموزشي حضور داشته باشد که بتواند در فرآيند بهتر و موثرتري به فراگيري مشغول شود، اما متاسفانه در يکي دو ماهه اخير به‌دليل شيوع ويروس کرونا که منجر به تعطيلي کامل آموزشگاه‌هاي موسيقي شده است تنها گزينه پيش‌روي مدرسان موسيقي، مساله آموزش آنلاين موسيقي است.

 

بنده جزو اولين افرادي بودم که همراه با تعدادي ديگر از دوستان هنرمندم اين شرايط را ايجاد کرديم که تاکنون برايم تجربه متفاوتي بوده است. وي ادامه داد: يکي از ويژگي‌هاي خوب آموزش آنلاين موسيقي آشنايي بيشتر من با هنرجوياني بود که عمدتا در شهرستان حضور داشتند و من در زماني که فعاليت بيشتري در کارگاه‌هاي آموزشي داشتم، شناخت کمتري از آنها و توانايي‌شان به‌دست مي‌آوردم، اما با شروع آموزش آنلاين ماجرا به گونه‌اي پيش رفت که آنها را بيشتر بشناسم و بتوانم فرصت زيادتري را در حوزه آموزش با آنها داشته باشم. البته در حال حاضر يکي از مشکلات اساسي من و بسياري از همکارانم در اين زمينه موضوع سرعت نامطلوب اينترنت است که در برخي موارد باتوجه به کندي آن ما را دچار مشکل مي‌کند که در وسط يک بحث مهم آموزشي مجبور مي‌شويم ارتباط را قطع کنيم. شرايطي که بهتر است وزارت ارتباطات فکر عاجلي براي آن کند چون اگر چنين روندي ادامه پيدا کند قطعا موضوع آموزش آنلاين نيز با استقبال مواجه نخواهد شد.

 

اين نوازنده مطرح دف گفت: متاسفانه ماجراي اينترنت به قدري براي ما مشکل‌ساز شده که در اين روزها به اين فکر مي‌کنم که آموزش آنلاين را هم کنسل کنم. اين در حالي است که در کشورهاي ديگر که با مشکل مشابه ما مواجهند، ديگر مشکل اينترنت وجود ندارد و معلم و هنرجو به‌راحتي مي‌توانند در فضاي مجازي موارد آموزشي را پيگيري کنند. به هر حال من هم مي‌دانم اين شيوه آموزشي يک تجربه جديد در ايران است که مي‌تواند دربرگيرنده ويژگي‌هاي مثبتي براي موسيقي باشد اما همين موضوع آموزش آنلاين مستلزم فراهم آمدن ابزار سخت‌افزاري و نرم‌افزاري است که مي‌بايست هرچه زودتر نقصان‌هاي آن مرتفع شود.وزارت ارشاد به‌فکر حل مشکلات باشدرضايي‌نيا در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود بيان کرد: متاسفانه شيوع ويروس کرونا در دنيا صنعت موسيقي را به‌شدت تحت‌تاثير قرار داده و هنوز هم معلوم نيست قرار است چه زمان شر آن از دنيا برداشته شود. در اين راه موضوع آموزش موسيقي نيز به‌طور کامل تعطيل شده است. من فکر مي‌کنم بايد به‌زودي شاهد تعطيلي بيش از 70 درصد آموزشگاه‌هاي موسيقي کشور باشيم که قطعا تبعات منفي اين تعطيلي‌ها گريبانگير کليت موسيقي کشور خواهد شد. کما اينکه خيلي از هنرجويان هم آنچنان علاقه ندارند حضور مستمري در آموزش‌هاي آنلاين داشته باشند و ترجيح مي‌دهند که به‌صورت حضوري هزينه‌هاي کارگاه‌هاي آموزشي را پرداخت کنند.

برچسب ها : , ,