• پنجشنبه 05 خرداد 1401 - 23:43
  • 217
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

ابوالحسن القرشی کیست | جزئیات دستگیری ابوالحسن القرشی سرکرده داعش در ترکیه

واضح نیوز نظامی / ابوالحسن القرشی کیست | جزئیات دستگیری ابوالحسن القرشی سرکرده داعش در ترکیه. یک منبع امنیتی ترکیه از دستگیری سرکرده جدید داعش خبر داد. ابوالحسن القرشی کیست؟ ابوالحسن الهاشمی القرش
ابوالحسن القرشی کیست | جزئیات دستگیری ابوالحسن القرشی سرکرده داعش در ترکیه

واضح نیوز نظامی / ابوالحسن القرشی کیست | جزئیات دستگیری ابوالحسن القرشی سرکرده داعش در ترکیه. یک منبع امنیتی ترکیه از دستگیری سرکرده جدید داعش خبر داد.

ابوالحسن القرشی کیست؟

ابوالحسن الهاشمی القرشی ( أبو الحسن الهاشمی القرشی) عضو داعش در ۱۰ مارس ۲۰۲۲ در پیامی صوتی توسط سخنران جدید داعش، ابوعمر المهاجر که بیش از یک ماه پس از مرگ سلف وی ابوابراهیم الهاشمی القرشی اعلام شد، به عنوان خلیفه معرفی شد. در این پیام آمده‌است که ابوالحسن در پاسخ به وصیت خلیفه پیشین بیعت کرده‌است. 

جزئیات دستگیری ابوالحسن القرشی

یک منبع امنیتی ترکیه روز پنجشنبه به اسکای نیوز عربی خبر داد: نیروهای امنیتی این کشور، ابوالحسن القرشی، رهبر جدید گروه تروریستی داعش را دستگیر کرده اند.

 این منبع امنیتی گفت : مقامات ترکیه چند روز پیش ابوالحسن القرشی را در جریان یک عملیات امنیتی ویژه دراستانبول دستگیر کردند.

وی پیش بینی کرد: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور، پس از نشست شورای امنیت ملی ترکیه که در آنکارا برگزار می شود، جزئیات روند این عملیات را اعلام خواهد کرد.

خبرگزاری بلومبرگ نیز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که سرکرده جدید داعش در شهر استانبول ترکیه دستگیر شده است.

این منابع که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند: پلیس و اطلاعات ضد تروریسم مردی را که معتقدند رهبری داعش پس از کشته شدن رهبر سابق این سازمان تروریستی در فوریه گذشته به عهده داشت، دستگیر کرده اند.

پایگاه خبری «اودا تی وی» ترکیه با افشای هویت فرد بازداشت شده، اعلام کرد وی ابو الحسن القرشی نام دارد .

بلومبرگ هنوز نتوانسته هویت فرد بازداشت شده توسط مقامات ترکیه را تأیید کند.

یک منبع آگاه ترک به اسکای نیوز خبرداده ابولحسن القرشی سرکرده گروه تروریستی داعش ابوالحسن القرشی طی یک عملیات اطلاعاتی ویژه در استانبول دستگیر شده است ، به این ترتیب وی نخستین رهبر این گروه به شمار می آید که زنده دستگیر می شود .

 پس از ابوبکر البغدادی فردی به نام ابو ابراهیم القرشی ریاست این گروه را بعهده گرفت که در ماه فوریه گذشته (بهمن سال گذشته)در استان ادلب سوریه کشته شد و پس از وی ابوالحسن القرشی به عنوان زعیم این گروه معرفی شد .

داعش معمولا جانشین رهبران کشته شده اش را به سرعت معرفی می کرد ولی این بار نام ابوالحسن القرشی با تاخیر اعلام شد و همین امر زمینه گمانه زنی های بسیار را فراهم کرد.

داعش چند هفته پس از مرگ ابوابراهیم القرشی ، با انتشار یک فایل صوتی بر روی ااینترنت ابوالحسن الهاشمی القرشی را بعنوان رهبر جدید خود معرفی کرد و در این پیام صوتی تایید کرد که تعیین این رهبر جدید براساس وصیت ابوابراهیم صورت گرفته است.

دو مسئول امنیتی در عراق و یک مسئول امنیتی غربی اعلام کردند رهبر جدید داعغش برادر رهبر اسبق این گروه یعنی ابوبکر البغدادی است .

این منابع در گفت وگو با رویترز یادآوری کردند نام واقعی رهبر جدید داعش جمعه عوض البدری است و وی یک تبعه عراق و برادر بزرگ البغدادی است . منبع امنیتی غربی نیز تایید کرد که این فرد واقعا برادر البغدادی است ولی درباره اینکه کدامیک بزرگتر هستند اطلاعاتی ارائه نداد.

به رغم این هنوز اطلاعات دقیقی از رهبر کنونی داعش در دست نیست و مشخص نیست که ابوالحسن القرشی واقعا رهبری این گروه را در خفا بعهده دارد یا فرد دیگری این وظیفه را برعهده دارد.

درباره البدری اطلاعات زیادی در دست نیست ولی وی از افراد نزدیک به گروههای افراطی در عراق است که در پی حمله آمریکا به این کشوردر سال ۲۰۰۳ شکل گرفتند .

یک مسول امنیتی در عراق درباره البدری گفت: این فرد یک فرد افراطی است که در سال ۲۰۰۳ به گروههای تندرو عراق پیوسته و آنچه درباره او گفته می شود این است که همراه دائمی البغدادی و مشاور وی در مسائل شرعی بوده است .

گفته وی البدری مدتهای طولانی رییس محلس شورای داعش بوده ، مجلس شورا یکی از گروههای تصمیم گیر در خصوص رویکردها و استراتژی های این گروه بوده که درصورت کشته شدن یا بازداشت شدن خلیفه، جانشین وی را تعیین می کرده است .

هشام الهاشمی کارشناس عراقی امور داعش در تحقیقی که درباره این گروه در سال ۲۰۲۰ منتشر کرد نوشت البدری رییس این مجلس شورا (متمل از ۵ نفر ) بوده است.

مسولان امنیتی و تحلیلگران عراقی پیش از باداشت این رهبر داعش گفته بودند: رهبر جدید داعش ادامه راه اسلاف خود را درنظر دارد و در پی انجام حملات تروریستی در مناطق مختلف عراق و سوریه است ، البته وی راه و روش و نگرش خاص خود را دراین زمینه دارد.

یکی از مسولان امنیتی عراق به رویترز گفت البدری اخیرا از طرق مرزهای سوریه به داخل عراق آمده است .

گزارش یک گروه نظارت بر تحریمهای سازمان ملل در دسامبر گذشته اعلام کرد: البدری منابع مالی بسیار زیادی در اختیار دارد .

این گزارش حاکی است وی ۲۵تا ۵۰ میلیون دلار منابع مالی داعش را در اختیار دارد ، البته هزینه های داعش بسیار بیشتر از درآمدهای این گروه است ،درآمدهایی که از طریق باجگیری، ربودن افراد وطلب فدیه برای آزادیشان ، غارت و ...روشهای مشابه بدست می آیند.

یک مسول امنیتی عراقی می گوید: البدری دو برادر دیگر هم دارد که یکی از آنها از سالها پیش در بازداشت دستگاه امنیتی عراق بسر می برد ولی از محل زندگی یا اختفای برادر دیگر وی اطلاعی دردست نیست البته به احتمال زیاد وی نیز عضو گروههای افراطی است.