تبلیغات بنری
ایلات ترکمن، اسب را عزیزترین مددکار خود دانسته و در طول تاریخ، آنها با اسب‌های‌شان شناخته شده‌اند.   شاعران ترکمن درباره اسب و خصایص آن اشعاری زیادی سروده و مورخان موفقیت این قوم را در انجام عملیات برق‌آسا دانسته‌اند. آن‌هم به دلیل اسب‌هایی که در اختیار داشته‌اند. البته تاریخ‌‌نویسان هم اذعان کرده‌اند که قدرت سوارکاران ترکمن هم دست کمی از اسب‌های‌شان ندارد. ریشه علاقه به اسب ترکمن به بیش از دو هزار سال پیش برمی‌گردد. اسب…
اصطبل 10 میلیاردی سردار آزمون + تصاویر

ایلات ترکمن، اسب را عزیزترین مددکار خود دانسته و در طول تاریخ، آنها با اسب‌های‌شان شناخته شده‌اند.

 

شاعران ترکمن درباره اسب و خصایص آن اشعاری زیادی سروده و مورخان موفقیت این قوم را در انجام عملیات برق‌آسا دانسته‌اند. آن‌هم به دلیل اسب‌هایی که در اختیار داشته‌اند. البته تاریخ‌‌نویسان هم اذعان کرده‌اند که قدرت سوارکاران ترکمن هم دست کمی از اسب‌های‌شان ندارد. ریشه علاقه به اسب ترکمن به بیش از دو هزار سال پیش برمی‌گردد. اسب ترکمن، گونه‌ای از اسب با نژاد ترکمن خالص است که در منطقه ترکمن صحرا زیست کرده و پرورش می‌یابد. گنبدکاووس از مراکز مهم پرورش اسب ترکمن است و این شهر و آق قلا در نزدیکی بندر ترکمن اصلی‌ترین مکان‌هایی محسوب می‌شوند که مسابقات سوارکاری در آن برگزار می‌شود.قطعاً مشهورترین فردی که میان ترکمن‌ها به اسبدوانی علاقه دارد، سردار آزمون است. او که فارغ از فوتبال در اسبدوانی هم حضوری فعال دارد و با داشتن چند اسب در داخل ایران زبانزد است. در واقع آنچه او را برای هر تعطیلی کوتاه‌مدت هم به گنبد و بندرترکمن می‌کشاند، شوق دیدار با خانواده و سوارکاری است. خودش می‌گوید چند تا اسب دارد که وقتی به گنبد می‌رود، وقتش را با آنها می‌گذراند. با اینکه اسب‌ها چابک‌سوار حرفه‌ای دارند اما وقتی  سردار به خانه می‌رود، خودش هم سوار اسب‌ها می‌شود و به دل صحرا می‌زند. تفریحی که او هم اندازه فوتبال دوستش دارد. اغلب اوقات، حتی در روزهایی که حساس‌ترین بازی‌های ملی و باشگاهی خود را سپری می‌کند، دلش برای سوارکاری تنگ می‌شود. آرام و قرار سردار وقتی است که سوار اسب می‌شود و یا کنار آنها حضور دارد. به همین دلیل گاهی می‌بینیم که او پست‌هایی راجع به اسب‌های خود در اینستاگرام منتشر می‌کند تا میزان علاقمندی خود را به آنها نشان بدهد.

 

اصطبل 10 میلیاردی سردار آزمون + تصاویر

 

 سریک شاید معروفترین اسب سردار باشد که چند سال قبل نامش سر زبان‌ها افتاد. سریک اسبی از نژاد «تروبرد» است که مختص کورس هستند و بیشتر به خاطر استفاده از آن در مسابقات سوارکاری شناخته شده‌اند. تروبرد نژادی خونگرم است که به جسارت، سرعت و چابکی شهرت دارد. سریک در حال حاضر به عنوان یکی از پرافتخارترین اسب‌های ایرانی محسوب می‌شود. این اسب حتی موضوع یک فیلم مستند شد که در آن بخش‌هایی از زندگی شخصی سردار آزمون و همچنین علاقه او به اسبدوانی روی پرده سینما رفت.

بعد از تعطیلات نوروز 99 بود که سردار آزمون در زمینه اسب و اسبدوانی بار دیگر خبرساز شد. مهاجم تیم ملی ایران و باشگاه زنیت سن‌پترزبورگ روسیه، ۱۹ فروردین ماه در حراج اسب‌های ۱۸ ماهه استرالیا اقدام به خرید یکی از بهترین پسران فرانکل کرد. قیمت این کره اسب در استرالیا ۵۰۰ هزار دلار (۳۰۹ هزار دلار آمریکا) است و قرار شد پس از این با مالکیت آزمون در کورس‌های استرالیا شرکت کند. سردار همچنین با خرید این اسب نیم میلیون دلاری در استرالیا رکورد خرید گران‌ترین اسب‌های تروبرد نزد ایرانیان را شکست.

ماجرای خرید اسب سردار آزمون از استرالیا یکی از اتفاقات جالب توجه در هفته‌های اخیر بود و دیلی تلگراف نیز با انتشار گزارشی به این موضوع پرداخت: «آزمون زمانی تصمیم به این کار گرفت که به همراه مادرش فیلم Ride Like a Girl را تماشا کرد که داستان زندگی میشل پین و برادرش را نقل کرده است. بعد از دیدن این فیلم، آزمون در یک پیام اینستاگرامی به پین تبریک گفت و از او خواست تا یک اسب را برایش تربیت کند. میشل پین سوارکار 34 ساله‌ای است که چهار سال پیش با قهرمانی در جام ملبورن کاپ، به اولین زنی تبدیل شد که این تورنمنت را فتح کرده.»

برچسب ها : , ,