تبلیغات بنری
روزنامه تجارت : قرار است بزرگترين نمايشگاه فرش جهان طي روزهاي آينده در تهران فعاليت خود را آغاز کند. ايران همچنان مهمترين صادرکننده فرش‌هاي دستباف در جهان است. هرچند سال‌ها قبل و در دوران تحريم‌هاي گذشته ميزان صادرات فرش ايران تا اندازه‌ زيادي کاهش پيدا کرده بود، اما پس از توافق هسته‌اي برجام شاهد رشد صادرات اين محصول و بازگشت فرش ايراني به بازارهاي جهان بوديم. حالا و در شرايطي که طي روزهاي گذشته دور جديدي از تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران آغاز شده، نگراني‌هايي درباره…
روزنامه تجارت : افزايش ۸۰ درصدي صادرات فرش به آمريکا

روزنامه تجارت : قرار است بزرگترين نمايشگاه فرش جهان طي روزهاي آينده در تهران فعاليت خود را آغاز کند. ايران همچنان مهمترين صادرکننده فرش‌هاي دستباف در جهان است. هرچند سال‌ها قبل و در دوران تحريم‌هاي گذشته ميزان صادرات فرش ايران تا اندازه‌ زيادي کاهش پيدا کرده بود، اما پس از توافق هسته‌اي برجام شاهد رشد صادرات اين محصول و بازگشت فرش ايراني به بازارهاي جهان بوديم. حالا و در شرايطي که طي روزهاي گذشته دور جديدي از تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران آغاز شده، نگراني‌هايي درباره ميزان صادرات فرش ايران شنيده مي‌شود.

 

با اين حال آمارها نشان از افزايش 80 درصدي صادرات فرش ايراني به آمريکا دارد. در همين حال رئيس مرکز ملي فرش با بيان اينکه در چهار ماهه نخست سال جاري ۷۹۲.۷تن فرش دستباف به ارزش ۳۸ ميليون لار به آمريکا صادر شده است، گفت: اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۰.۹ درصد افزايش داشته است.

 

فرشته دست پاک در نشست خبري روز گذشته خود با خبرنگاران با اشاره به صادرات فرش دستباف ايران به آمريکا در چهار ماهه اول سال جاري گفت:

در چهار ماهه ابتداي سال ۹۷ معادل ۷۹۲.۷ تن فرش دستباف به ارزش ۳۸ ميليون دلار صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزني ۱۷۱ درصد و ارزشي ۸۰.۹ درصد افزايش داشته، اين در حالي است که در چهار ماهه ابتداي سال ۹۶ ۲۹۲.۵ تن به ارزش ۲۱ ميليون دلار به اين کشور صادر شده بود. رئيس مرکز ملي فرش ايران کل صادرات فرش در چهار ماهه ابتداي سال جاري را هزار و ۹۸۳.۸ تن به ارزش ۹۹.۶ ميليون دلار عنوان کرد و گفت: اين رقم در سال ۹۶، هزار و ۲۳۰.۷ تن به ارزش ۸۹ ميليون دلار بوده است که ۶۱.۱ درصد به لحاظ وزني و ۲۱.۴ درصد به لحاظ ارزشي رشد داشته است.

 

وي تصريح کرد: فرش‌هاي نفيس ايراني فرش‌هايي با رج شمار بالا به شمار مي‌روند که البته کشور آمريکا غالبا فرش‌هاي ايراني با رج شمار پايين را خريداري مي‌کند اما کشورهاي اروپايي فرش‌هاي نفيس با وزن کمتر و رج شمار بالا را مي‌پسندند. رئيس مرکز ملي فرش ايران با تاکيد بر اينکه ايران همچنان رتبه اول دنيا را در توليد و صادرات فرش در دنيا دارد با فاصله زياد کشور هند در رتبه دوم قرار مي‌گيرد، گفت: اما همچنان بيش از ۶۰ درصد صادرات فرش دستباف دنيا در اختيار ايران است.

 

دست پاک با بيان اينکه طي دو سال اخير با بر طرف شدن تحريم‌ها صادرات فرش ايران به آمريکا افزايش يافته خاطرنشان کرد: سناريوهاي متفاوتي را به منظور مقابله با تحريم‌هاي آمريکا در دستور کار داريم که بر اين اساس کشورهاي ديگري را نيز جايگزين خوهيم کرد اين در شرايطي است که ترامپ در يک اقدام غيرمنطقي فرش دستباف ايراني را جزو اولين فهرست کالاهايي قرار داد که تحريم شده‌اند در حالي که فرش جزو مالکيت معنوي و فکري مردم ايران بوده و نماد آن نيز متعلق به ملت ايران است و بايد از تحريم فرش ايران دست برداشته شود.

 

دست پاک خاطرنشان کرد: صادرکنندگان احساس کرده‌اند با اجراي تحريم‌ها راه صادرات شان به آمريکا بسته خواهد شد که بر اين اساس صادرات را بيشتر کرده‌اند اين در شرايطي است که در گذشته دور زدن تحريم‌ها براي صادرات فرش دستباف ايران به آمريکا از طريق کشورهاي ثانويه از جمله کانادا و امارات صورت مي‌گرفت اما اکنون چنين امکاني وجود ندارد اما به هر حال فرش جزو هنر صنعتي است که راه خود را در صادرات پيدا خواهد کرد.

 

رئيس مرکز ملي فرش ايران خاطرنشان کرد: با همکاري سازمان توسعه تجارت در حال تدارک احياي پيمان سپاري ارزي در حوزه فرش دستباف هستيم تا بتوانيم در مقابل صادرات فرش واردات مواد اوليه از جمله ابريشم و پشم را داشته باشيم. ضمن اينکه پيشنهاد ما در نامه نگاري با وزير صنعت اين بوده که اين مواد اوليه جزو کالاهاي گروه يک و دو قرار گيرند. دست پاک ادامه داد: فرش دستباف نقش مهمي‌در توسعه و اشتغال دارد که بر اين اساس هم اکنون بر اساس آمارهاي رسمي‌بيش از يک تا يک و نيم ميليون نفر در حوزه فرش فعاليت دارند که البته آمارهاي غيررسمي‌رقم دو و ميليون نفري را به ثبت رسانده‌اند اما بيش از ۶ ميليون نفر از حوزه فرش ارتزاق و نان‌آوري دارند.

 

رئيس مرکز ملي فرش اضافه کرد: بنا داريم براي معرفي فرش دستباف و رونق داخلي بازار آن بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي فرش دستباف را به عنوان بزرگترين واقعه فرش دستباف در دنيا در ۳۰ هزار متر مربع فضاي نمايشگاهي برگزار کنيم که در اين ميان بيش از ۷۸۰ غرفه از سوم تا نهم شهريور ماه به معرفي توانمندي‌هاي ايران در اين حوزه خواهد پرداخت.

 

دست پاک با اشاره با قرار گرفتن در سال حمايت از کالاي ايراني خاطرنشان کرد: فرش دستباف ايراني‌ترين کالاي ايراني است که هم کانون تلاش داريم به معرفي آن پرداخته و به موازات زمينه را براي توليد و تجارت داخلي فرش دستباف فراهم نماييم. وي هم اکنون بعد از آمريکا آلمان با سهم ۱۳.۶ درصدي در جايگاه دوم، لبنان با سهم ۷.۱ درصدي در جايگاه سوم و انگليس و ژاپن هر يک با سهم ۵.۵ درصدي در جايگاه‌هاي سوم تا پنجم صادرات بازارهاي هدف فرش دستباف قرار گرفته اند. دست پاک هر گونه واردات رسمي‌فرش دستباف را تکذيب کرد و گفت: هيچ گونه وارداتي به کشور به صورت رسمي‌صورت نمي‌گيرد. وي ادامه داد: در سال ۹۷ حدود ۷۷۶ ميليارد تومان بودجه براي بيمه قاليبافان در نظر گرفته شده که ۲۸۹ هزار نفر را مي‌توان بيمه کرد اگرچه مبلغ مورد نياز ما ۱۲۰۰ ميليارد تومان بود.