تبلیغات بنری
پس از سخنگوی وزارت بهداشت ایران و سفیر چین در تهران اکنون کارشناسان ایرانی هم به این بحث که تا چه حد داده‌های چین در باره کرونا درست است، وارد شده‌اند. پرسشی که بی‌پاسخ مانده این است که دولت ایران کجای کار است؟ کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، گفته بود که دولت چین با ارائه آمار و مدارک نادرست در باره بیماری کووید-۱۹ شوخی تلخی با دنیا کرده است. چانگ هوا، سفیر چین، به جهانپور پاسخ داد و سخنگوی وزارت بهداشت هم پاسخ پاسخ او را داد و در ادامه پای عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور…
امار و مطالعات چینی‌ها در باره کرونا خیلی درست نبوده است

پس از سخنگوی وزارت بهداشت ایران و سفیر چین در تهران اکنون کارشناسان ایرانی هم به این بحث که تا چه حد داده‌های چین در باره کرونا درست است، وارد شده‌اند. پرسشی که بی‌پاسخ مانده این است که دولت ایران کجای کار است؟

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، گفته بود که دولت چین با ارائه آمار و مدارک نادرست در باره بیماری کووید-۱۹ شوخی تلخی با دنیا کرده است.

چانگ هوا، سفیر چین، به جهانپور پاسخ داد و سخنگوی وزارت بهداشت هم پاسخ پاسخ او را داد و در ادامه پای عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم به بحث باز شد و زمینه را برای موضع‌گیری‌های فراگیر در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی فراهم کرد.

 

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی ضمن بیان این که از چینی‌ها انتظار نمی‌رود آمار و اطلاعات دقیقی بدهند، تصریح کرده است: «در حال حاضر آنها نتایج بسیاری از مقالاتشان را پس می‌گیرند و با سابقه‌ای که از مطالعات علمی آنها داریم، می‌دانیم که به آمارهایشان هم نمی‌شود اتکا کرد.»

 

محرز پس از بیان اینکه، آنچه چین در باره روند بیماری و مقابله با آن گزارش می‌داده، درست نبوده است می‌گوید: «دو احتمال وجود دارد، یا ویروس جهش پیدا کرده و قوی‌تر شده است، یا آنها در ارائه اطلاعات کم‌کاری کرده‌اند.»

 

حمید سوری، اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی "شهید بهشتی" تهران هم در مصاحبه با "ایرنا پلاس" گفته است که بر اساس شواهد، ماجرا فراتر از آن چیزی است که چینی‌ها گزارش داده‌اند.

 

به اعتقاد این استاد دانشگاه، آنچه تاکنون از ماهیت اپیدمی کرونا آشکار شده نشان می‌دهد که "شرایط این ویروس نمی‌تواند آن‌گونه که چینی‌ها درباره آن می‌گویند، باشد."

 

 سوری می‌گوید: «ما با گروه پنج، شش نفره‌ای که از چین به ایران آمده و از کارشناسان برجسته آن کشور هم به حساب می‌آمدند، جلساتی داشتیم. آنجا هم این ذهنیت‌ها تقویت می‌شد که خیلی از صحبت‌ها با هم جور در نمی‌آید.»