• شنبه 13 آبان 1402 - 20:11
  • 388
  • 1 دیدگاه

اکبر گلپا درگذشت + بیوگرافی و علت فوت اکبر گلپایگانی خواننده پیشکسوت

اکبر گلپایگانی معروف به اکبر گلپا درگذشت / علت دقیق فوت و علت درگذشت اکبر گلپایگانی خواننده پیشکسوت در سن ۸۹ سالگی چه بود؟  اکبر گلپا خواننده پیشکسوت کشور و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت در سن ۸۹
اکبر گلپا درگذشت + بیوگرافی و علت فوت اکبر گلپایگانی خواننده پیشکسوت

اکبر گلپایگانی معروف به اکبر گلپا درگذشت / علت دقیق فوت و علت درگذشت اکبر گلپایگانی خواننده پیشکسوت در سن ۸۹ سالگی چه بود؟ 

اکبر گلپا خواننده پیشکسوت کشور و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت در سن ۸۹ سالگی عصر امروز (شنبه ۱۳ آبان) بر اثر بیماری درگذشت.

علت درگذشت 

اکبر گلپا خواننده پیشکسوت سرشناس کشور و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت عصر امروز شنبه ۱۳ آبان‌ماه بر اثر بیماری درگذشت. 

محمدعلی گلپایانی (گلریز) برادر این‌خواننده پیشکسوت در گفتگوی تلفنی با سیدعباس عظیمی این خبر را اعلام کرد.

اکبر گلپایگانی خواننده موسیقی سنتی پرگذشت فوت کرد

بیوگرافی 

اکبر گلپایگانی ۱۰ بهمن سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد.

در سال ۱۳۱۸ گلپا وارد دبستان فرهنگ شد و به عنوان قاری قرآن در کلاسش برگزیده شد. پس از این فعالیتها، اکبر گلپایگانی با آشنایی با تعدادی قاری قرآن و تعزیه خوان و کار کردن زیر نظر آنها اصول اولیه آوازخوانی را آموخت. در سال ۱۳۲۰ وی به‌طور جدی و منظم تعلیم موسیقی و دستگاه‌ها را نزد پدرش آغاز کرد. اکبر گلپایگانی در سال ۱۳۲۶ اولین تجربه شرکت در یک گروه ارکستر کر و در سال ۱۳۲۷ در انجمن موسیقی مدرسه نظام عضو شد و از سال ۱۳۲۸ به بعد کم‌کم با اساتید طراز اول موسیقی آشنا شد و تعلیم را زیر نظر این اساتید آغاز کرد.

گلپا اجرای بیشترین آواز در برنامه گلها را دارد.

افتخارات

او در سال ۸۴، دکترای افتخاری از دانشگاه تهران دریافت کرد. همچنین آوای آواز او در یک فیلم جهانی به نام «مده آ» ساخته کارگردان ایتالیایی پازولینی گنجانده شد.

(منبع خبرگزاری ایسنا)