پیش بینی بورس چهارشنبه 12 مهر 1402 / وضعیت بورس چهارشنبه 1402/07/12

پیش بینی بورس چهارشنبه 12 مهر 1402 / وضعیت بورس چهارشنبه 1402/07/12/ بازار سهام پس از ریزش سال 99، به صورت مقطعی در قالب روند رنج بزرگتر، موج‌هایی از صعود را تجربه کرد. محسوس‌ترین موج صعودی
پیش بینی بورس چهارشنبه 12 مهر 1402 / وضعیت بورس چهارشنبه 1402/07/12

پیش بینی بورس چهارشنبه 12 مهر 1402 / وضعیت بورس چهارشنبه 1402/07/12/ بازار سهام پس از ریزش سال 99، به صورت مقطعی در قالب روند رنج بزرگتر، موج‌هایی از صعود را تجربه کرد. محسوس‌ترین موج صعودی از آبان‌ماه سال گذشته آغاز شد که طی آن شاخص کل موفق شد از سقف قبلی خود عبور کند.

عبور شاخص کل بورس از سقف قبلی خود نیز جای بحث دارد. یکی از مخاطبان تجارت‌نیوز ارزش بازار های‌وب را در دو مقطع پیک سال 99 و ارتفاع فعلی شاخص کل مقایسه کرده‌ است. ارزش بازار شرکت های‌وب در تابستان 99 زمانی که شاخص کل تا ارتفاع دو میلیون و 100 هزار واحدی پیش رفته بود، بالغ بر 17 هزار میلیارد برآورد می‌شد. در حال حاضر، شاخص کل در ارتفاع مشابه قرار دارد اما ارزش بازار این شرکت هفت هزار و 296 میلیارد تومان است! این در حالی است که سودآوری شرکت، 500 درصد رشد را تجربه کرده است. با وجود اینکه قیمت برخی سهام در سال 99 حباب‌گونه رشد کرده بودند اما کارشناسان اذعان دارند، این حباب به اندازه‌ای که بازار دچار ریزش شد، نبود.

اینگونه قیاس‌ها ظن دستکاری و شاخص‌سازی را نیز بالا برده که خود از اعتماد اهالی بازار سرمایه می‌کاهد. اعتمادی که سرمایه اصلی بازار سهام به شمار می‌آیند.

سهامداران به امید جبران عقب‌ماندگی ارزش بازار سهام، با شروع رشدها دست به خرید سهام می‌زنند اما عمر روند‌های صعودی بسیار محدودتر از آن است که بازار را به ارزش ذاتی خود برساند. آخرین بار نیز بازار سهام پس از اصلاح بیش از ۱۰۰ روزه خود از تاریخ 17 اردیبهشت‌ماه، سرانجام در شهریورماه با اصلاح مصوبه نرخ خوراک، فرموله شدن و ثبات آن تا پایان برنامه هفتم توسعه در کنار اخبار تغییر نرخ تسعیر ارز در محاسبه قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا، جان تازه‌ای گرفت.

شاخص کل تحت تاثیر سنتیمنت مثبت پمپاژ این اخبار، موفق شد صعود 217 هزار واحدی را ثبت کند. شاخص توانست ظرف دو هفته 11 درصد رشد کند و تا کانال دو میلیون و 155 هزار واحدی رشد کند.

با این حال عمر این رالی صعودی نیز به همین دو هفته محدود بود و پس از آن نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در فاز رکود سنگینی فرو رفت. به طوری که ارزش و حجم معاملات به‌عنوان دو شاخص ارزیابی جریان دادوستد‌ها در سطح سه هزار میلیارد تومانی قرار گرفت. اما علت از دست رفتن فرکانس صعودی بازار چه بود؟

نگاهی به بازارهای موازی شاید پاسخی به این سوال دهد. جایی که در سایر دارایی‌ها نظیر دلار که درایور اصلی بازار به شمار می‌آیند، سکون حاکم شده است. طی سه ماه گذشته، دلار سه بار به سطح 50 هزار تومانی نفوذ کرد اما در نگه داشتن این سطح روانی مهم ناکام بود. رخوت در معاملات بازارهای دیگر نیز به وضوح قابل مشاهده است و کارشناسان کاهش انتظارات تورمی به واسطه سیاست‌های کنترلی بانک مرکزی را عامل حاکم شدن رکود در بازار می‌دانند.

عملکرد نماگرهای تالار شیشه‌ای

در پایان معاملات روز دوشنبه، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با رشد اندک 0.02 درصدی، معادل 373 واحد از ارتفاع این شاخص، در پله دو میلیون و 67 هزار باقی ماند.

کاهش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن که نشان‌دهنده بررسی روند عمومی قیمت تمامی شرکت‌های کوچک و متوسط است، عملکرد موازی اما قوی‌تری را به ثبت رساند و با رشد دو هزار و 291 واحدی در ارتفاع 712 هزار واحدی قرار گرفت.

وضعیت بازار سرمایه چهارشنبه 12 مهر 1402