• پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401 - 21:56
  • 375
  • 0 دیدگاه

بیوگرافی و برنامه کنسرت های سیمین غانم برای بانوان در سال 1401

واضح نیوز : بیوگراف سیمین غانم متولد 1323 شهر تنکابن است. زندگینامه و زندگی شخصی و همسر فرزندان سیمین غانم و آثار موسیقی سیمین غانم و برنامه کنسرت های سیمین غانم را در این بخش بخوانید. بیوگرافی سیم
بیوگرافی و برنامه کنسرت های سیمین غانم برای بانوان در سال 1401

واضح نیوز : بیوگراف سیمین غانم متولد 1323 شهر تنکابن است. زندگینامه و زندگی شخصی و همسر فرزندان سیمین غانم و آثار موسیقی سیمین غانم و برنامه کنسرت های سیمین غانم را در این بخش بخوانید.

بیوگرافی سیمین غانم

سیمین غانِم متولد ۲۲ فروردین ۱۳۲۳ در تنکابن است.

آثار معروف

از جمله آثار معروف غانم می‌توان «گل گلدون من»، «سیب»، «مرد من»، «پرنده» ، «قلک چشات» را نام برد. 

زندگی هنری و شخصی سیمین غانم

سیمین غانم در سال ۱۳۲۳ از پدری تهرانی و مادری ساروی در شهر تنکابن زاده شد.

او از ۹ سالگی در جشن‌های مدرسه می‌خواند.

غانم در سال ۱۳۴۱ در مسابقه‌های آموزشگاه‌های ایران در رشتهٔ آواز اول شد.

سیمین غانم, واضح نیوز

خانواده

پدر سیمین غانم رئیس دارایی شمال بود. البته بعدها به کار تجارت مشغول شد ولی در زمان تولد سیمین رئیس دارایی بود و از تهران به تنکابن منتقل شده بود. سیمین غانم حدود هشت سالش بود که به تهران بازگشتند. سیمین غانم دختر خاله تورج شعبانخانی است.


نخستین اجرای تلویزیونی

نخستین اجرای تلویزیونی سیمین غانم ترانهٔ «موج خروشان» با تنظیم مرتضی حنانه و تهیه عباس زندی در سال ۱۳۴۷ بود.


فعالیت رسمی

سیمین غانم فعالیت رسمی خود را از ۲۵ سالگی و در سال ۱۳۴۸ آغاز کرد. او دوره موسیقی سنتی و ردیف را زیر نظر محمود کریمی گذراند. مدتی نیز نزد مرتضی حنانه قواعد موسیقی و سلفژ را آموخت و با علی تجویدی نیز در زمینه موسیقی کار کرد.[۲] شباهت صدایش به خواننده بلندآوازه آن دوران دلکش درها را به روی سیمین گشود. البته مقایسه او با خواننده بسیار توانایی مانند دلکش، افتخاری بود که به سادگی نصیب هر کسی نمی‌شد، بااین‌حال او به فراست دریافته بود که اگر در چهارچوب موسیقی کلاسیک ایرانی باقی بماند، حتی با این فرض دور از دسترس که بتواند به تکنیک استادانه دلکش برسد، باز هم نخواهد توانست از زیر سایه بسیار بلند دلکش فراتر رود و در نهایت درباره‌اش خواهند گفت «همانی که مثل دلکش می‌خواند». از همین روی، گام در راه موسیقی پاپ، اما از نوع خوش‌ساخت و مایه‌دار آن نهاد و در این راه از حمایت آهنگسازان توانایی چون بابک بیات، فریبرز لاچینی و… بهره‌مند شد. گر چه او آثار آهنگسازان کلاسیک ایران از قبیل علی تجویدی و همایون خرم را نیز به زیبایی اجرا کرده‌است، اما شهرت و کشش مردمی او را باید ناشی از کارهای پاپ او دانست. «قلک چشات»، نخستین ترانه او به سبک جدید بود. این ترانه در ایران مدت‌ها اولین صفحهٔ روز بود. شعر این ترانه سروده سعید دبیری است و آهنگ آن را فریبرز لاچینی ساخته‌است. معروف‌ترین ترانه سیمین غانم «گل گلدون من» نام دارد که سرودهٔ فرهاد شیبانی با آهنگ و تنظیم فریدون شهبازیان است. صدای سیمین غانم که در محدوده کنترآلتو قرار می‌گیرد، صدایی است گیرا، قوی و پرطنین. او در بیان و القاء اوج و حضیض‌های عاطفی غوغا می‌کند.

سیمین غانم و همسرش


ازدواج سیمین غانم

ماجرای ازدواج خانم سیمین غانم از زبان خودش: به دلیل مخالفت خانواده‌ام برای ورود به دنیای موسیقی ازدواج کردم. با خودم گفتم بهترین راهکار برای من یک ازدواج مناسب است، ازدواج با فردی که درک درستی نسبت به هنر داشته باشد و به من هم اعتماد کند و ضمن رعایت همه موازین اجازه فعالیت موسیقایی به من دهد. افراد زیادی به خواستگاری من آمدند اما هیچ‌کدام از آن‌ها نمی‌توانستند نظر من را تأمین کنند. تا اینکه با همسرم آشنا شدم. در همان روزهای اول ازدواجم به این موضوع پی بردم که او همان فردی است که انتظارش را می‌کشیدم. زمانی که ازدواج کردم بیست و پنج سال داشتم و از آن به بعد فعالیت موسیقی‌ام را به شکل جدی پیگیری کردم. اما به همسرم اطمینان دادم که همه موازین را رعایت می‌کنم و کاری نمی‌کنم که مایه‌ی سرشکستگی او شوم و از دوران جوانیم تا به امروز به این عهدم وفادار بودم.

محل زندگی

غانم بیش از دو دهه در سال‌های پس از انقلاب ۵۷ از خوانندگی بازماند. نخستین کنسرت او پس از انقلاب در مهرماه ۱۳۷۸ در سینما صحرا در تهران برگزار شد. در حال حاضر سیمین غانم به همراه خانواده‌اش در ایران به سر می‌برد و گه‌گاه به اجرای کنسرت می‌پردازد.

برنامه کنسرت ها

آخرین کنسرت سیمین غانم در 29 اردیبهشت 1401 در تالار وحدت برگزار شده است. کنسرت های جدید این خواننده در همین صفحه آبدیت مشود ...