تبلیغات بنری
هفت صبح در پرونده‌ای به مسئله تجاوز در فیلم‌های کارگردانان شاخص ایرانی پرداخته است؛ از «قیصر» دهه ۵۰ تا «فروشنده» دهه ۹۰.   «قیصر» / ۱۳۴۸   در فیلم«قیصر» مسعود کیمیایی آنچه شخصیت اصلی را به فکر انتقام جویی می‌اندازد تجاوزی است که به خواهرش (فاطی) شده. قیصر که از سفر جنوب باز می‌گردد متوجه می‌شود کریم آب منگل مرتکب عمل شیطانی شده، این را هم می‌فهمد که برادرش توسط برادران کریم یعنی منصور و رحیم به قتل رسیده. اینجاست…
تصویر تجاوز در سینمای ایران (از «قیصر» دهه 50 تا «فروشنده» دهه 90)

هفت صبح در پرونده‌ای به مسئله تجاوز در فیلم‌های کارگردانان شاخص ایرانی پرداخته است؛ از «قیصر» دهه ۵۰ تا «فروشنده» دهه ۹۰.

 


«قیصر» / ۱۳۴۸

 

در فیلم«قیصر» مسعود کیمیایی آنچه شخصیت اصلی را به فکر انتقام جویی می‌اندازد تجاوزی است که به خواهرش (فاطی) شده. قیصر که از سفر جنوب باز می‌گردد متوجه می‌شود کریم آب منگل مرتکب عمل شیطانی شده، این را هم می‌فهمد که برادرش توسط برادران کریم یعنی منصور و رحیم به قتل رسیده. اینجاست که قیصر با بازی بهروز وثوقی، برای انتقام پاشنه ور می‌کشد.

 

«فروشنده» / ۱۳۹۴

 

«فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی به شکل مستقیم به مسئله تجاوز می‌پردازد. زن عماد (رعنا) در خانه تنها است، قصد حمام رفتن دارد و به ظن آنکه همسرش صدای زنگ خانه را به صدا درآورده، در را باز می‌کند. متجاوز به قصد رویارویی با زنی دیگر پا به خانه می‌گذارد و مرتکب جنایت می‌شود. کاراکتر مورد تجاوز رعنا (ترانه علیدوستی) مورد تعرض مردی میانسال (فرید سجادی حسینی) قرار می‌گیرد. این اتفاق او را منزوی و افسرده می‌کند و عماد (شهاب حسینی) را به فکر انتقام می‌اندازد.

«هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» / ۱۳۹۱

 

همه چیز در شب عروسی شیرین (طناز طباطبایی) رخ می‌دهد. او بعد از دو نامزدی ناموفق حالا که مشکلی سر راه ازدواجش وجود ندارد، درست در شب عروسی، مرتکب قتل می‌شود. شیرین زمانی که با لباس عروسی در حال بالا رفتن از پله‌هاست صدایی از خانه سرایدار خانه می‌شنود که او را به یاد صحنه تجاوزی که در سن هشت سالگی تجربه‌اش کرده است می‌اندازد. پوران درخشنده در این فیلم خواسته بگوید اتفاق شوم تجاوز و کودک آزاری مسئله‌ای مستمر است و خانواده‌ها باید به هوش باشند.


«من مادر هستم» / ۱۳۸۹

 

«من مادر هستم» فریدون جیرانی، نقدی است بر روابط افسار گسیخته در برخی خانواده‌ها. فیلم سال ۹۱ با جرح و تعدیل روی پرده رفت که این اتفاق خالی از حاشیه نبود. در فیلم آوا (باران کوثری) مورد تعرض دوست خانوادگی‌شان مسعود(حبیب رضایی) قرار می‌گیرد. او نیز مسعود را می‌کشد. این اتفاق زمینه‌ای دارد که در فیلم به آن پرداخته می‌شود. کاراکتر مورد تجاوز با بازی باران کوثری، دختری است که قربانی تربیت بد و اختلافات والدین شده است.