• جمعه 23 اردیبهشت 1401 - 20:02
  • 148
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

تلاش قطر برای احیای برجام / امیر قطر در تهران از فوتبال تا سیاست

امیر قطر در تهران؛ از مذاکرات برجام تا جام‌جهانی فوتبال واضح نیوز - همزمانی سفر امیر قطر با حضور انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نقش هماهنگ‌کنندگی وی در مذاکرات وین ا
تلاش قطر برای احیای برجام / امیر قطر در تهران از فوتبال تا سیاست

امیر قطر در تهران؛ از مذاکرات برجام تا جام‌جهانی فوتبال

واضح نیوز - همزمانی سفر امیر قطر با حضور انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نقش هماهنگ‌کنندگی وی در مذاکرات وین این شائبه را تقویت کرده که امکان‌دارد رایزنی‌های برجامی هم از اهداف اصلی این دیدار‌ها باشد و همزمانی حضور این دو فرد تصادفی نباشد.

امیر قطر در صدر یک هیات اقتصادی- سیاسی روز پنجشنبه ۱۲ مه وارد تهران شد و در فرودگاه مورد استقبال معاون رئیس جمهور ایران قرار گرفت. تشریفات رسمی استقبال از او نیز ساعتی بعد با حضور ابراهیم رئیسی در کاخ سعدآباد برگزار شد.

 

سفر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی چند هفته پس از سفر رئیس جمهور ایران به دوحه صورت می‌گیرد و به گزارش خبرگزاری رسمی دولت ایران قرار است سران این دو کشورهمسایه همکاری‌های دوجانبه در مورد موازنه‌های منطقه‌ای، تقویت روابط دوجانبه و چند جانبه و همچنین همکاری در راستای جام جهانی فوتبال که چند ماه دیگر به میزبانی قطر برگزار می‌شود را در این سفر یک‌روزه دنبال کنند.

با توجه به این‌ که امیر قطر بعد از تهران راهی اروپا خواهد شد مسائل مهم دیگری از جمله پیگیری آزادسازی منابع مسدود شده تهران، آزاد سازی و تبادل زندانی‌ها با کشور‌های غربی هم در این سفر روی میز خواهند بود. برخی منابع خبری از سفر مستقیم وی از تهران به ترکیه خبر داده اند. انتظار می‌رود که پس از دیدار امیرقطر با ابراهیم رئیسی کنفرانس مطبوعاتی برگزار شود.

همزمانی سفر امیر قطر با حضور انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نقش هماهنگ‌کنندگی وی در مذاکرات وین این شائبه را تقویت کرده که امکان‌دارد رایزنی‌های برجامی هم از اهداف اصلی این دیدار‌ها باشد و همزمانی حضور این دو فرد تصادفی نباشد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در عین حال اولین رهبر کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس است که پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در تابستان گذشته به تهران سفر می‌کند. قرار است در این حضور اسنادهمکاری تهران و دوحه از جمله در زمینه‌های فرهنگی و آموزشی، لغو روادید و همچنین همکاری‌های هواپیمایی و کشتی‌رانی که در سفر ۳ ماه پیش رئیس جمهوری ایران به قطر توافق شده بودند پی‌گیری شوند.

اقتصاد ۲۴