• جمعه 27 خرداد 1401 - 17:42
  • 4198
  • 0 دیدگاه

ثبت نام وام ایثارگران تیر 1401 ؛ شرایط و مدارک لازم جهت دریافت تسهیلات خانواده شهدا و ایثارگران

شرایط و مدارک لازم جهت ثبت نام و دریافت وام ایثارگران بانک مسکن برای خانواده شهدا و ایثارگران در تیرماه ۱۴۰۱ را بخوانید  به گزارش واضح نیوز اجتماعی : شرایط اعطای وام مسکن ایثارگران توشط مدیر
ثبت نام وام ایثارگران تیر 1401 ؛ شرایط و مدارک لازم جهت دریافت تسهیلات خانواده شهدا و ایثارگران

شرایط و مدارک لازم جهت ثبت نام و دریافت وام ایثارگران بانک مسکن برای خانواده شهدا و ایثارگران در تیرماه ۱۴۰۱ را بخوانید 

به گزارش واضح نیوز اجتماعی : شرایط اعطای وام مسکن ایثارگران توشط مدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد میزان وام مسکن در سال جاری و شرایط دریافت مجدد این تسهیلات اعلام شد

تسهیلات جهت خرید و احداث واحد مسکونی ایثارگران(اقشار خاص)

 

* سقف تسهیلات

 

 خداکرم کولیوند عصر جمعه - 27 خردادماه 1401- در خصوص میزان وام مسکن ایثارگران و شرایط پرداخت آن در سال جاری اظهار کرد: بر اساس قانون، هیئت وزیران میزان تسهیلات قابل پرداخت به ایثارگران را در همان سال مشخص می‌کند و تا پایان خرداد این کار باید انجام شود.

وی ادامه داد: بنیاد شهید و امور ایثارگران هر سال با توجه به تورم مسکن پیشنهادات خود را به هیئت دولت اعلام می‌کند و این پیشنهاد در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب و در دستور کار دولت قرار می‌گیرد، در حال حاضر ما منتظر ابلاغ مصوبه آن هستیم تا این مصوبه به تائید شورای پول و اعتبار بانک مرکزی برسد و پس از آن نیز بانک مرکزی سهمیه‌ها را مشخص می‌کند.

کولیوند خاطرنشان کرد: البته وام بانکی به این صورت نیست که پایان 1401 تمام شود بلکه به طور معمول پرداخت آن بین ماه‌های تیر و مرداد سال جاری تا پایان خرداد سال بعد ادامه دارد.

مدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران شرایط پرداخت وام مجدد ایثارگران را تشریح کرد و گفت: در قوانین و مصوبه هیئت دولت این موضوع لحاظ شده و به صورت دائمی است و جانبازان می‌توانند از وام مجدد بدون هیچ محدودیتی برخوردار شوند، البته افرادی که تا سال 90 که سقف وامشان حدود 40 میلیون تومان بوده استفاده کرده‌اند، تنها در قالب ساخت می‌توانند مجدداً بهره‌مند شوند اما شرایط وام مجدد خرید مسکن در قانون بودجه سنواتی مشخص می‌شود و در سال 1401 صرفاً ایثارگرانی که تا قبل از این تاریخ، مبلغ 25 میلیون تومان وام دریافت کرده‌اند مشروط بر اینکه تا پایان سال 99 تسویه حساب کرده باشند، در اولویت قرار دارند.

کولیوند در مورد واگذاری زمین به ایثارگران در استان‌های مختلف گفت: در قانون مشمولان واگذاری زمین، جانبازان 25 درصد به بالا، همسر و فرزندان شهید و آزادگان هستند که بر اساس این قانون و تفاهم‌نامه‌های استانی که با استانداران منعقد شده، در سراسر کشور واگذاری زمین باید انجام شود، البته شاید در استانی زمین به اندازه کافی نباشد و این روند به کندی صورت پذیرد زیرا در مراکز استان‌ها و به خصوص تهران با مشکل جدی کمبود زمین مواجه هستیم، اما به صورت کلی این قانون در حال اجرا است.

وی با ذکر این مطلب که 5 درصد از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن به ایثارگران اختصاص یافته است، افزود: پیشنهادات بنیاد شهید و امور ایثارگران برای اعمال معافیت‌های قانونی برای ایثارگرانی که در طرح جهش مسکن ثبت‌نام می‌کنند به وزارت راه و شهرسازی ارسال شده است. پیشنهاداتی مثل معافیت از پرداخت خرید انشعابات آب، برق و گاز و تراکم ساخت که البته تمام این موارد در قیمت تمام شده ملک محاسبه و با معافیت‌های قانون این مبلغ کاهش می‌یابد تا آورده ایثارگر نسبت به سایر افراد کمتر شود.

مدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: ما این پیشنهاد را ارائه داده‌ایم و منتظریم ساز و کار نرم‌افزاری و سامانه‌ای که محل ثبت‌نام است اصلاح شود و این موضوع در حال پیگیری است.

ایرنا

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران، جعفر واحدی در پاسخ به سوالی در مورد وام ازدواج فرزندان ایثارگران اظهار کرد: طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۱، ایثارگران به میزان دو برابر سایر افراد می‌توانند وام ازدواج دریافت کنند، بر طبق این مصوبه مثلاً این وام برای زوج‌های زیر ۲۵ سال ۱۵۰ میلیون است که برای ایثارگران این مبلغ دو برابر و به میزان ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود و همچنین فرزندان جانبازان هم با هر درصدی مشمول وام ازدواج می‌شوند.

واحدی در رابطه با هدیه ازدواج ایثارگران نیز گفت: تمام مشمولان ماده ۴۹ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مشروط بر اینکه در دستگاه‌های دولتی یا نیروهای مسلح شاغل نباشند، مشمول هدیه ازدواج می‌شوند که مبلغ این هدیه در سال ۱۴۰۱ و صرفاً برای ازدواج‌هایی که در سال جدید اتفاق افتاده بیش از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و زوج‌ها می‌توانند مدارک خود را از طریق سایت ایثار ارائه کرده و هدیه ازدواج را دریافت کنند. در پرداخت هدیه ازدواج به دنبال تأمین اعتبار مشمولان سال ۱۳۹۴ تا پایان سال ۱۴۰۰ نیز هستیم و به محض تأمین اعتبار به استان‌ها پرداخت این هدیه انجام خواهد شد.