تبلیغات بنری
 اوایل ماه جاری میلادی بود که بلومبرگ طی گزارشی از احتمال منفی‌شدن قیمت نفت تا پایان آوریل گزارش داد. با اینکه پس از این پیش‌بینی اعضای اوپک برسر کاهش تولید بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز به‌توافق رسیدند، اما حدود ۱۰ روز پس از این توافق، پیش‌بینی بلومبرگ به‌واقعیت بدل شد و در دوشنبه‌سیاه بازار نفت، طلای سیاه تا منفی ۴۰ دلار عقب نشست و ارزش خود را از دست داد. البته تا ظهر دیروز قیمت نفت سیک آمریکا دوباره مثبت شد و به ۵/۱ دلار در هر بشکه رسید.   چرا نفت سقوط…
حراج طلای سیاه / کاهش قیمت نفت به پایین ترین میزان خود

 اوایل ماه جاری میلادی بود که بلومبرگ طی گزارشی از احتمال منفی‌شدن قیمت نفت تا پایان آوریل گزارش داد. با اینکه پس از این پیش‌بینی اعضای اوپک برسر کاهش تولید بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز به‌توافق رسیدند، اما حدود ۱۰ روز پس از این توافق، پیش‌بینی بلومبرگ به‌واقعیت بدل شد و در دوشنبه‌سیاه بازار نفت، طلای سیاه تا منفی ۴۰ دلار عقب نشست و ارزش خود را از دست داد. البته تا ظهر دیروز قیمت نفت سیک آمریکا دوباره مثبت شد و به ۵/۱ دلار در هر بشکه رسید.

 

چرا نفت سقوط کرد؟

شيوع بيماري کرونا در کنار اينکه فروش و قيمت بعضي از محصولات بهداشتي و غذايي را بالا برد، بسياري از بازارها، به‌ويژه نفت را دچار رکودي بي‌سابقه‌اي کرده است. جهاني‌شدن ويروس کوويد-19 تحليلگران حوزه‌هاي مختلف را برآن داشته تا شرايط امروز اقتصاد جهان را با روزهاي جنگ دوم جهاني مقايسه کنند و حتي وضعيت کنوني را به‌مراتب بدتر از آن روزها بدانند. چين که کشور منشا شيوع کرونا بود به‌عنوان بزرگترين خريدار نفت جهان مدتي است که از بازار حذف شده و توان و اراده‌اي براي خريد نفت ندارد. ساير کشورها نيز تمرکز خود را بر مبارزه با اين بيماري کشنده معطوف کرده‌اند و فعلا اعتناي چنداني به خريدوفروش نفت نشان نمي‌دهند. به‌دنبال چنين رفتارهايي، ميزان نفت ذخيره‌شده شناور در جهان به بيش از 160 ميليون بشکه رسيده که يک رکورد بي‌سابقه به‌حساب مي‌آيد. شايد اين امر را بتوان اصلي‌ترين دليل سقوط‌ 58دلاري قيمت نفت فقط طي چند ساعت، قلمداد کرد. چراکه شرکت‌هاي آمريکايي ديگر جايي براي انبارکردن نفت خود ندارند. اين شرکت‌ها که براي ادامه فعاليت خود و به‌اميد بهبود اوضاع در روز‌هاي پساکرونا، به‌انبارکردن نفت حتي در نفتکش‌ها روي آورده بودند و براي اين کار نفتکش‌هاي کوچک را هم اجاره مي‌کردند، با پرشدن ذخاير خود روز دوشنبه مجبور شدند براي فروش هر بشکه مازاد نفت خريداري‌شده خود تا 40 دلار به‌خريداران بالقوه بپردازند. گرچه منفي‌شدن قيمت نفت پايه تگزاس ناشي از فرارسيدن زمان انقضاي قراردادهاي آتي نفت براي تحويل در ماه آينده ميلادي بود و روز گذشته هم به بالاي صفر رسيد، اما کارشناسان اعتقاد دارند اين اتفاق را بايد يک هشدار جدي براي بازار نفت تلقي کرد.

آمريکا واردات نفت عربستان را متوقف مي‌کند؟

بسياري از کارشناسان بازگشت قيمت منفي نفت را بعيد مي‌دانند. به‌ويژه آنکه بلومبرگ به‌نقل از رئيس‌جمهوري آمريکا نوشته است که، آمريکا قصد دارد 75 ميليون بشکه از ذخاير استراتژيک خود را با قيمت‌هاي عالي پر کند. دونالد ترامپ همچنين گفته است که پيشنهاد سناتور «داکوتاي شمالي» را براي مسدودکردن واردات نفت از عربستان را نگاه خواهد کرد. به‌اعتقاد او کاهش قيمت نفت نه يک مساله نفتي، بلکه موضوعي مالي است.

واکنش‌ بازارها به‌سقوط قيمت نفت

با اينکه بسياري از کارشناسان انتظار داشتند پس از حراج نفت در بورس کالاي نيويورک، شاخص دلار هم کاهش يابد، در جريان معاملات ديروز در بازارهاي جهاني، روند صعودي دلار به‌دليل اخبار مثبت کرونايي ادامه يافت و بسياري از ارزها در برابر اسکناس سبز در موقعيت نزولي قرار گرفتند. با اين حال سه شاخص اصلي بورس وال‌استريت با افت مواجه شدند و طلا نيز هم‌مسير نفت شد.