• چهارشنبه 01 تیر 1401 - 20:05
  • 279
  • 1 دیدگاه

حسن رعیت کیست؟همه چیز درباره حسن رعیت و جزییات ۳۵ سال حبس برای پدرخوانده فساد ۴۰۰ میلیون یورویی

حسن رعیت کیست: تاجر، مدیر عامل کارخانه دنیای فلز، پارسیان فلز البرز و لوح فشرده پارس بود. همه چیز درباره حسن رعیت و جزییات ۳۵ سال حبس برای وی در دادگاه را بخوانید دادگاه رسیدگی به پرونده فساد ۴۰۰ میل
حسن رعیت کیست؟همه چیز درباره حسن رعیت و جزییات ۳۵ سال حبس برای پدرخوانده فساد ۴۰۰ میلیون یورویی

حسن رعیت کیست: تاجر، مدیر عامل کارخانه دنیای فلز، پارسیان فلز البرز و لوح فشرده پارس بود. همه چیز درباره حسن رعیت و جزییات ۳۵ سال حبس برای وی در دادگاه را بخوانید

دادگاه رسیدگی به پرونده فساد ۴۰۰ میلیون یورویی حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت، پیش تر او را به ۳۵ سال زندان محکوم کرده بود که این حکم حالا به تأیید دیوان عالی کشور نیز رسیده است.

حسن رعیت کیست؟

سید حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت، تاجر، مدیر عامل کارخانه دنیای فلز، پارسیان فلز البرز و لوح فشرده پارس بود.

او در سال ۹۸ به اتهام فساد مالی دستگیر شد و نخستین جلسه ی دادگاه رسیدگی به اتهامات او در فروردین سال ۱۴۰۰ برگزار گردید.

طبق اعلام قوه قضاییه، اتهامات حسن رعیت و همدستان وی، مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور و پولشویی، کلاهبرداری، جعل، استفاده از سند مجعول و اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات است. آن ها با اقدامات خود، در نظام ارزی کشور اخلال ایجاد کرده و وام‌ های کلانی را از برخی بانک‌ ها گرفته بودند. این افراد در یک مورد ۶۰ میلیون یورو از یکی از بانک‌ ها وام گرفته بودند تا کالا وارد نمایند، اما با جعل مدارک، وانمود کردند که کالا وارد شده حال آنکه کالایی وارد نشده بود.

حسن رعیت در دولت محمود احمدی نژاد رشد کرد. تصویری از حسن رعیت وجود دارد که او را در کنار وزیر صنایع دولت احمدی نژاد یعنی علیرضا طهماسبی نشان می دهد. این تصویر در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد خبرساز شد.

تصویر دیگری هم از حسن رعیت در کنار بابک زنجانی در جت شخصی او منتشر شده است. زنجانی صحت این عکس را تأیید کرده و حسن رعیت را از «دوستان و تجار خوب» توصیف کرده بود. اما پس از بازداشت زنجانی گفته شد که رعیت از دستیاران وی بوده است. سال ‌۹۲ در گزارش خبرگزاری ایرنا، رعیت عضو هیأت‌ مدیره ی پروژه تجار کیش معرفی شد. پس از وقوع بحران مالی در این پروژه بود که پای بابک زنجانی به آن باز شد و او علاوه بر تملک پروژه کیش، حسن رعیت ‌را به‌ عنوان دستیار خود در آن به کار گرفت.

طبق اعلام قوه قضاییه، حسن رعیت با اکبر طبری و قاضی منصوری هم ارتباطات ویژه ای داشت.

حسن رعیت در ملک شخصی خود یک باغ وحشی خصوصی به راه انداخته بود که اداره نظارت بر حیات وحش محیط ‌زیست استان تهران پیش تر به روزنامه شهروند گفته بود این باغ‌ وحش مجوز دارد و در آن انواع حیواناتی از جمله چند قلاده ببر نگهداری می‌ شد. به گفته ی قوه قضاییه، حسن رعیت از این ملک که به بهشت گمشده مشهور بود و با کسب مال از طریق نامشروع آن را به راه انداخته بود، برای دعوت از افراد تأثیرگذار استفاده می کرد.

بر اساس اعلام قوه قضاییه، در این پرونده مجرم اصلی (حسن میرکاظمی) به یک فقره حبس ۲۵ سال، ۳ فقره حبس ۳ سال و یک فقره حبس یک سال، جمعاً به ۳۵ سال حبس محکوم شده است. همچنین در این پرونده یک نفر به ۱۶ سال حبس، ۲ نفر به ۱۰ سال حبس، یک نفر به ۹ سال حبس، ۶ نفر به ۷ سال حبس و بقیه نیز به ۶ سال و ۵ سال حبس محکوم شده‌ اند.

حکم دادگاه بدوی به تأیید دیوان عالی کشور نیز رسیده است.

نکات مهم دادگاه حسن رعیت

رسیدگی به پرونده ی اتهامات حسن رعیت و همدستانش با برگزاری اولین جلسه ی دادگاه آن در ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۰ آغاز شد و پس از آن نیز ۶ جلسه ی دیگر برگزار گردید.

تسهیلات ۴۰۰ میلیون یورویی

نماینده دادستان تأکید کرد: در برهه‌ای که یک فرد عادی برای گرفتن وام باید مدت‌ها در نوبت باشد و ضامن و وثایق معرفی کند شبکه فساد میرکاظمی با محوریت شخص او اقدام به اخذ تسهیلات به میزان ۴۰۰ میلیون یورو و در جای دیگر نیز به میزان ۵ هزار میلیارد ریال از بانک اقدام کرده است.

نماینده دادستان افزود: اخذ تسهیلات از ۳۰ سالگی تا ۴۰ سالگی دریافت شده بود، حال چطور می‌شود یک جوان ۳۰ ساله بتواند چنین تسهیلاتی دریافت کند جز با ارتباط ویژه با برخی مسئولین و مفسدان اقتصادی مثل اکبر طبری، قاضی منصوری و بابک زنجانی که اتفاقاً در همین دادگاه محاکمه شدند.

وی با بیان اینکه حسن رعیت یار غار بابک زنجانی بوده است، گفت: روز اولی که بابک زنجانی دستگیر شد به بازجو شماره رعیت را داد تا به واسطه نفوذ وی با اکبر طبری مشکل رفع گردد.

رعیت، یار غار بابک زنجانی

نماینده دادستان اضافه کرد: یکی دو سال پیش آقای منصوری از او و طبری درخواستی می‌کند که طبری به رعیت می‌گوید انجام بده؛ اما از منصوری فاصله بگیر.

وی با بیان اینکه کیفرخواست این پرونده حدود ۴۰۰ صفحه است، گفت: اولین کارخانه‌ای که توسط متهم تأسیس شد کارخانه دنیای فلز تهران بود. تسهیلاتی که در این کارخانه گرفته شد در سه مرحله بوده است. در مرحله اول ۲۴۸ میلیون دلار برای واردات ورق از بانک کشاورزی تسهیلات اخذ شد که رفع تعهد شده و ما نیز به آن ورود نکرده‌ایم.

نماینده دادستان اظهار کرد: ۶۴ میلیون یورو از بانک صادرات بابت واردات ورق با جعل و تقلب اخذ شد که ۲۵ میلیون یوروی آن را پرداخت کرده‌اند، اما رفع تعهد نشده و بارنامه به صورت جعلی تنظیم شده است که متعلق به شرکتی در دبی مربوط به برادر میرکاظمی بوده است.

نماینده دادستان در ادامه عنوان کرد: متهم میرکاظمی با احتساب سود و جریمه در این بخش مبلغ ۹۳ میلیون یورو بدهکار است و باید پرداخت شود که بیش از ۱۰ سال است، تسویه نشده است.

کشف ۱۲ مهر بانکی در دفتر حسن رعیت

وی گفت: در بازرسی از دفتر متهم رعیت، ۱۲ مُهر بانکی کشف شده و مربوط به بانک‌هایی بوده که از آن‌ها تسهیلات گرفته شده است. کارمند متهم رعیت اظهار کرده است که در دفتر دستگاه مهرسازی داشته‌اند لذا در اصل، تسهیلات نیز با جعل مهر بانک کشاورزی بوده است.

نماینده دادستان خاطر نشان کرد: زمانی که در سال ۹۳ قصد داشتند دنیای فلز اردستان را تهاتر کنند آن را ۳۶۰ میلیارد تومان ارزشگذاری کردند و بدهی متهم رعیت نیز ۳۵۲ میلیارد تومان بوده است؛ در نهایت کسی دنیای فلز اردستان را از بانک نمی‌خرد و بانک نهایتاً به مبلغ ۲۸۸ میلیارد تومان به یکی از شرکت‌های تابعه خود می‌فروشد که این به معنای ایراد ضرر به مبلغ ۷۲ میلیارد تومان به بیت‌المال و بانک است. سئوال اینجاست که چرا هنوز دنیای فلز اردستان دست متهم رعیت است مگر تهاتر صورت نگرفته است؟

نماینده دادستان در خصوص فولاد و ذوب ازنا گفت: در این خصوص نیز از بانک صنعت و معدن ۱۷۶ میلیون دلار تسهیلات اخذ شده و ۳۰ میلیارد تومان نیز از بانک تجارت لرستان تسهیلات گرفته شده، لازم به توضیح است که این شبکه دارای شرکت‌های داخلی و خارجی کاغذی و صوری بوده‌اند که آن‌ها را خودشان تأسیس میکرده اند.

وی بیان کرد: ۱۶۱ میلیون دلار تسهیلات برای احداث خط تولیدی گرفتند که طبق برآورد متهم رعیت ۹۲ میلیون دلار بوده است؛ اما همچنان این خط تولید به بهرهبرداری نرسیده و کارخانه در حال خاک خوردن است.

نماینده دادستان بیان داشت: شبکه رعیت در قالب هفت شرکت از سه بانک آینده، گردشگری و کشاورزی تسهیلات ریالی دریافت کرد و به حساب ۵ بانک دیگر ریخت و از این طریق پیش‌پرداخت حواله‌های ارزی خود را تامین کرد و اصطلاحاً از این جیب به آن جیب گذاشت، حال آنکه قرار بود با آن تسهیلات دریافتی مواد اولیه وارد کند.

وی افزود: شبکه رعیت از یکی از شعب بانک مسکن برای ذوب آهن ازنا تسهیلات دریافت کرد و این تسهیلات را در بانک بابک زنجانی چنج کرد. همچنین رعیت از بانکی دیگر، تسهیلاتی را به نام برادرش اخذ کرد که در اینجا برادرش اقرار کرده که امضایش جعل شده است.

از باغ وحش خصوصی تا کلکسیون موتورسیکلت

وی ادامه داد: متهم با کسب مال از طریق نامشروع یک باغ وحش خصوصی که به بهشت گمشده مشهور است را راه‌اندازی کرد و سبک متفاوتی نسبت به سایر مفسدین اقتصادی به کار گرفت. وی این ملک را برای دعوت از افراد تأثیرگذار استفاده می‌کرد؛ وی کلکسیونی از جمله موتورسیکلت جمع‌آوری می‌کرد و گاهی برخی از این کلکسیون را در قالب هدایا ارائه می‌داد.

نماینده دادستان گفت: زمانی که نام متهم به عنوان بدهکار کلان بانکی شناخته شد وی تغییر رویه داد و با استفاده از اوراق هویتی کارمندان و اعضای خانواده‌اش شرکت‌های کاغذی را راه‌اندازی و از این طریق تسهیلات اخذ کرد.

وی ادامه داد: متهم در این پرونده تلاش داشت تا اتهامات خود را به افراد متواری این شبکه منتسب کند؛ این پرونده دارای ۵ متهم متواری به خارج از کشور است که علیرغم پیگیری‌ها حاضر به بازگشت نشدند و تسهیلاتی که باید صرف تولید می‌شد به علت سودجویی و اعمال مجرمانه منجر به افزایش بیکاری مردم گردید.

نماینده دادستان در ادامه گفت: پرونده حاضر مصداقی از اخلال سازمان‌یافته است که با اقدامات مجرمانه در قالب اخذ تسهیلات، امنیت اقتصادی جامعه را مختل کرده است.

۷ عنوان اتهامی برای حسن رعیت

وی در ادامه ضمن تشریح عناوین اتهامی متهم حسن میرکاظمی، گفت: سید حسن میرکاظمی مشهور به رعیت متولد ۱۳۵۱ بازداشت از تاریخ ۹۸/۵/۱۳ متهم به ۱- مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور از طریق اخذ مبالغ کلان ارزی و ریالی با تقلب از بانک‌ها معادل ۴۰۰ میلیون یورو و بیش از ۵ هزار میلیارد ریال منجر به اخلال در نظام اقتصادی کشور با وصف سردستگی ۲- مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای از بانک‌ها به مبلغ مذکور در بند نخست. ۳- مشارکت در جلب و استفاده از اسناد مجعول. ۴- مشارکت در پولشویی به میزان مبالغ ارزی و ریالی مندرج در اتهامات اول و دوم. ۵- مشارکت در پرداخت رشوه به علی دارابی‌نیا مدیرعامل و رییس هیات مدیره وقت بانک صادرات لرستان به مبلغ ۱۱ میلیارد ریال، محمدحسن کریمی رئیس وقت بانک پارسیان کیش به مبلغ ۹۸۰ میلیون ریال، رییس وقت شعبه ۴۰۶۰ بانک صادرات گرگان به تعداد ۳۰ عدد سکه، خانم منصوره عنصری رییس وقت شعبات بهار و سه راه طالقانی بانک ملت به میزان ۵ عدد سکه و ۳۰۰ میلیون ریال وجه نقد. ۶- اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی با سوءاستفاده از روابط خصوصی. ۷- قطع و خشکاندن ۲۰۶ اصله درخت.