تبلیغات بنری
 نشست خبري سخنگوي وزارت امورخارجه در شرايطي برگزار شد که در روزهاي گذشته تنش دريايي ميان ايران و آمريکا گمانه‌زني‌هاي زيادي را در رسانه‌ها به‌وجود آورده بود. آمريکايي‌ها مدعي بودند که ايران در پي تحريک نيروهاي ايالات‌متحده است و مقامات جمهوري اسلامي نيز يادآوري کردند که اينجا منطقه ما است و اين آمريکايي‌ها هستند که با ورود به‌خليج‌فارس سطح تنش را بالا برده‌اند. سخنگوي وزارت امورخارجه در پاسخ به سوال «آرمان ملي» در مورد حضور نيروهاي…
حضور نیروهای آمریکایی در خلیج‌ فارس نامشروع و غیرقانونی است

 نشست خبري سخنگوي وزارت امورخارجه در شرايطي برگزار شد که در روزهاي گذشته تنش دريايي ميان ايران و آمريکا گمانه‌زني‌هاي زيادي را در رسانه‌ها به‌وجود آورده بود. آمريکايي‌ها مدعي بودند که ايران در پي تحريک نيروهاي ايالات‌متحده است و مقامات جمهوري اسلامي نيز يادآوري کردند که اينجا منطقه ما است و اين آمريکايي‌ها هستند که با ورود به‌خليج‌فارس سطح تنش را بالا برده‌اند. سخنگوي وزارت امورخارجه در پاسخ به سوال «آرمان ملي» در مورد حضور نيروهاي نظامي آمريکا در منطقه خليج‌فارس و برخي مسائلي که به‌تازگي دراين زمينه پيش آمده است، گفت: « حضور نيروهاي آمريکايي در خليج‌فارس نامشروع و غيرقانوني است.

 

اينجا منطقه ماست و اگر قرار است که نيروهاي مسلح ما در اين منطقه گشت‌زني کنند بايد بتوانند با آرامش خاطر اين کار را انجام دهند. در موضوع مورد اشاره نيز تا آنجايي که من اطلاع دارم نيروهاي آمريکايي مانع گشت‌زني قانوني و عادي نيروهاي ما در منطقه شده بودند و اين باعث شد که نيروهاي گشتي ما نيز نسبت به اين امر واکنش دهند و هشدارهاي لازم را بدهند». اين ديپلمات کشورمان همچنين در پاسخ به‌سوال ديگري در مورد اخبار منتشرشده مبني‌بر اينکه نيروي دريايي ايران در گشت‌زني‌هاي خود يک کشتي را در خليج‌فارس متوقف کرده است، اظهارکرد: در مورد توقيف چيزي نشنيده‌ام، نيروي دريايي ايران گشت‌هاي معمول خود را در منطقه دارد و اگر به‌موارد مشکوکي برخورد کند با آنها طبق مقررات و قانون وارد گفت‌وگو مي‌شود و اقدامات لازم را انجام مي‌دهد. در مورد آنچه که مطرح کرديد احتمالا يک سوءتفاهمي بوده است که برطرف شده و بحث توقيف مطرح نيست. اهم اظهارات سخنگوي وزارت امورخارجه در نشست خبري را در ادامه مي‌خوانيد.

انتخاب نخست‌وزير و روند سياسي در عراق مساله داخلي اين کشور است، عراق کشور دوست و همسايه ماست، آنها دولت و ملت بالغي هستند و خودشان براي شرايط سياسي و آينده‌شان تصميم‌گيري مي‌کنند. ايران با توجه به‌دوستاني که در عراق دارد اگر از ما درخواست شود مشورت‌هاي لازم را ارائه مي‌دهيم. درخصوص انتخاب نخست‌وزير و اعضاي کابينه عراق مشورتي با ايران نمي‌شود و ما هم علاقه‌اي براي دخالت در امور عراق نداريم چراکه معتقد هستيم دولت و ملت عراق بالغ و رشيد هستند و خودشان مي‌توانند براي آينده‌شان تصميم‌گيري کنند.

ما اعتقاد داريم که راهکار بحران يمن که توسط سعودي‌ها و ائتلاف موسوم به‌سعودي ايجاد شده است نظامي نيست بلکه سياسي است. مقامات کشور روسيه نيز ديدگاه مشابهي در اين زمينه با ايران دارند و دو کشور متفق‌القول هستند که مي‌توانند به حل اين بحران از طريق سياسي کمک کنند. البته اگر طرف مقابل حسن‌نيت داشته باشد. ما تاکنون حسن‌نيتي را از سوي طرف مقابل که سعودي‌ها و ائتلاف وابسته به آنها هستند، مشاهده نکرده‌ايم.

تاکنون دوستان ما در بانک مرکزي در ارتباط با اين موضوع و روندي که اين مساله طي کرده است اطلاعات لازم را در اختيار افکار عمومي قرار داده‌اند. ما از اعضاي قديمي صندوق بين‌المللي پول هستيم که حق عضويت پرداخت مي‌کنيم و طبيعي است که در اين شرايط بخواهيم از تسهيلات اين صندوق استفاده کنيم. تا آنجا که اطلاع داريم ارائه اين وام با سنگ‌اندازي آمريکا دچار مشکل شده است و اين موضوع را نيز در راستاي فشار حداکثري آمريکا ارزيابي مي‌کنيم.

جمهوري اسلامي ايران هر اقدامي که با هدف‌سياسي کردن اپيدمي کرونا باشد را تقبيح مي‌کند. آمريکا در سياسي کردن اين موضوع پيش‌قدم است و مقامات اين کشور در اين زمينه اظهارات و ادعاهايي را مطرح کرده‌اند. در حالي که طبق برخي از نظريات و تحليل‌ها خودشان از متهمان رديف اول اين موضوع محسوب مي‌شوند. اينگونه اظهارات و سخنان را سازنده نمي‌دانيم. در حالي که مردم دنيا درگير اين ويروس هستند و همه بايد کمک کنند که اين مساله هرچه زودتر حل شود، اينگونه صحبت‌ها ممکن است باعث ايجاد انحراف در اين هدف شود.

کارنامه آمريکايي‌ها در نقض عهدوپيمان‌شکني سياه است. آنها به‌دنبال استفاده از شرايط کرونايي هستند که به‌جمهوري اسلامي ايران فشار وارد کنند و اميد دارند که ايران در اين شرايط و به‌خاطر اين فشارها تن به‌مذاکره بدهد در حالي که اين يک خيال باطل است. آنها با ادبيات نازل و بدي که شايسته خودشان است صحبت مي‌کنند و اين اظهارات را در حالي مطرح مي‌کنند که خودشان نيازمند تجهيزات پزشکي هستند و روز گذشته نيز آقاي ظريف در توئيتي پاسخ مقامات آمريکايي را داد.