تبلیغات بنری
علیرغم ورشکستگی بسیاری شرکت‌ها، هم در بازار بورس آلمان و هم برخی صنایع این کشور مانند شرکت‌های اینترنتی، تولیدکنندگان دستگاه‌های تنفسی، دماسنج بالینی یا محصولاتی مانند غذای حیوانات، برندگان این بحران هستند. ویروس کرونا اقتصاد کشورها را در سراسر جهان فلج کرده است. مغازه‌ها، رستوران‌ها و بارها بسته‌اند و کارخانه‌ها خوابیده‌اند. در حال حاضر ۷۲۵ هزار شرکت در آلمان اعلام کرده‌اند که قادر به پرداخت دستمزد کارکنان خود نیستند. احتمال ورشکستگی فله‌ای صاحبان…
حوزه‌های گوناگونی از اقتصاد آلمان در بحران کرونا سود می‌برند

علیرغم ورشکستگی بسیاری شرکت‌ها، هم در بازار بورس آلمان و هم برخی صنایع این کشور مانند شرکت‌های اینترنتی، تولیدکنندگان دستگاه‌های تنفسی، دماسنج بالینی یا محصولاتی مانند غذای حیوانات، برندگان این بحران هستند.

ویروس کرونا اقتصاد کشورها را در سراسر جهان فلج کرده است. مغازه‌ها، رستوران‌ها و بارها بسته‌اند و کارخانه‌ها خوابیده‌اند. در حال حاضر ۷۲۵ هزار شرکت در آلمان اعلام کرده‌اند که قادر به پرداخت دستمزد کارکنان خود نیستند. احتمال ورشکستگی فله‌ای صاحبان صنایع و دیگر حوزه‌های اقتصاد این کشور را تهدید می‌کند. پژوهشکده‌های اقتصادی آلمان «رکود اقتصادی قرن» را پیش‌بینی کرده‌اند.

 

اما درست در همین شرایط برندگانی نیز وجود دارند. این را به خوبی در بازار سهام آلمان می‌توان مشاهده کرد. در حالی که شاخص بازار بورس آلمان Dax و M-Dax از ابتدای سال جاری بیش از ۲۰ درصد ارزش خود را از دست داده‌اند ، سهام برخی از شرکت‌ها بین ۲۰ یا حتی ۵۰ درصد افزایش یافته است. این‌ها گروهی کوچک از ذینفعان بحران فعلی هستند.

 

شرکت‌های بیوتکنولوژی و مسابقه برای یافتن واکسن کرونا

در تلاش برای مبارزه با ویروس کرونا، این بویژه شرکت‌های بیوتکنولوژی هستند که در صف مقدم مسابقه قرار دارند. شرکت آلمانی بیونتک (Biontech) مستقر در ماینتس یکی از سه شرکت در سراسر جهان است که به گفته دانشمندان برجسته، پتانسیل تولید واکسن کرونا را در اواخر سال جاری میلادی دارد. علاوه بر Biontech ، شرکت CureVac در شهر توبینگن آلمان و شرکت آمریکایی Moderna نیز از جمله شرکت‌های مطرح در این زمینه‌اند.

 

کدامیک از این‌ها برنده مسابقه خواهد شد، روشن نیست. اما از هم اکنون شرط‌بندی سرمایه‌گذاران روی این شرکت‌ها آغاز شده است. کنسرن چینی Fosun اخیرا ۱۲۰ میلیون یورو در Biontech سرمایه‌گذاری کرده و هفت دهم درصد از سهام این شرکت را به مبلغ ۴۴ میلیون یورو خریداری کرده است. این اقدام باعث شد بهای سهام Biontech در ماه مارس سه برابر شود. این قیمت البته پس از مدتی باز کاهش یافت و به نصف رسید.